Z Rejvízu na Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Zlatorudné mlýny
Zlatorudné mlýny
lupa

Při pobytu v Rejvízu jsme se letos nezapomněli zastavit v údolí Ztracených štol, kudy protéká říčka Olešnice, která zde odedávna ukládá zlato do náplavů. V současné době je v tomto údolí vybudována replika středověkého hornického městečka s naučnou stezkou, stojí zde dva sruby se stoupou na drcení zlaté rudy a se zlatorudným mlýnem. Z Rejvízu je možno dostat se do této zajímavé lokality po zelené turistické značce, udávaná délka trasy je 5 kilometrů. V době našeho pobytu ale dost hustě pršelo a byla mlha, takže jsme se nejdříve svezli autobusem na zastávku Zlaté Hory - hájovna a odsud jsme pokračovali asi 1,5 km ke Zlatorudným mlýnům. Asi po 0,5 kilometru jsme dorazili k zajímavému optickému klamu, označovanému jako "místo, kde voda teče do kopce", dále cesta pokračuje až k mlýnům, kde můžete absolvovat i prohlídku a názornou ukázku s průvodcem. My jsme si prošli i naučnou stezku. Tato velice zajímavá lokalita má i turistickou známku č.356.

Olešnice
Olešnice
lupa

Ze Zlatých Hor je možné také vystoupat na rozhlednu Biskupská kupa, ze které je krásný výhled do okolí. Dostanete se na ni přímo od muzea po zelené turistické značce kolem Kaple svatého Rocha nebo autem po silnici směrem na Petrovy boudy a odtud po naučné stezce Svatý Roch asi 2 km na rozhlednu.

Zlatorudné mlýny - detail
Zlatorudné mlýny - detail
lupa

V letošním roce, t. j. 2010 se zde koná vůbec první Mistrovství světa v rýžování zlata u nás, proběhne v období 16. - 22. srpna a zúčastní se ho zástupci států Světové asociace zlatokopů z celého světa.

Za čím jedeme?

Zlatorudné mlýny I.
Zlatorudné mlýny I.
lupa

Za zajímavou a unikátní technickou památkou - replikou dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století. Přímo na místě si i osobně vlastnoručně můžete vyzkoušet rýžování zlata, úžasný zážitek obzvláště pro děti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytováni jsme byli v Rejvízu, viz článek z Rejvízu na Zlatý Chlum, taktéž stravování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Úžasná scenérie Zlatorudných mlýnů a zvláštní kouzlo místa, kde voda teče do kopce. Jen škoda, že pršelo a my si nemohli projít celé údolíčko.

Ostatní informace

Prohlídka mlýnů vevnitř je možná jen s průvodcem.Další informace

Hodnocení:
3170. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ondřejovice zastávka
(vzdálenost od místa: 4.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Rejvízu na Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor

ach ten déšt
23.08.2010 23:28
Koukám, že déšť u mlýnů nepotkal jen mě... ale zase na druhou stranu, bylo tam bez lidí a člověk si v klidu mohl vše prohlédnout... mimo interiéru, průvodce tam nebyl, snad pro déšť... takže musím znova, musí to být zajímavé i uvnitř... Petr
Re: ach ten déšt
20.10.2012 18:05

uvnitř je to pro více času na povídání než na podívání..plain

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace