Z Křepenic přes krásné vyhlídky na Vltavu do Kňovic

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Křepenice - vodní tvrz
Křepenice - vodní tvrz
lupa

Výchozím místem zajímavé vycházky je obec Křepenice, kde se nachází rozsáhlá vodní tvrz, jež si nechal vybudovat Jakub Krčín. Do tvrze se vchází po kamenném mostě. Bohužel tvrz je nepřístupná a tak si lze přečíst jen pár údajů na informačním panelu u kamenného mostu vedoucího do tvrze.

Z centra obce jdeme potom po modré, která nás vyvede na okraj Křepenic, zahneme ostře vlevo a míříme k rozcestí Drbákov.

Křepenice - vstup do tvrze
Křepenice - vstup do tvrze
lupa

Kdo se nechce prodírat náročným terénem, bude pokračovat dále po modré značce, která umožní z Bartůňkovy vyhlídky pohled do údolí Vltavy. Dojde tak až na turistické Rozcestí U Křížku.

úsek NS jištěný řetězy
úsek NS jištěný řetězy
lupa

Pokud si vybereme obtížnější a dobrodružnější variantu cesty, zahneme vlevo a jdeme po značkách naučné stezky Drbákov - Albertovy skály. Velká část této trasy je vedena náročným terénem ve vysokém a příkrém skalním srázu. Jdeme místy po křivolakých schůdkách, skalních římsách jištěných řetězy. Procházíme častými prudkými stoupáními a klesáními, nic moc pro lidi trpící závratěmi. Odměnou za to vše jsou nádherné výhledy do údolí Vltavy a na okolí skaliska. Když se k tomu všemu přidá i pěkné počasí a krásně zbarvené okolní příroda na únavu a námahu rádi zapomenete. Na stezce najdete i informační tabule o místech, kterými procházíte. Ke konci skalního srázu se stezka rozšíří a po vyjití z lesa narazíme na žlutou značku, po které se vpravo dostaneme na Rozcestí U Křížku.

vyhlídka na Vltavu z NS
vyhlídka na Vltavu z NS
lupa

Zahneme vlevo a po modré značce jdeme členitým terénem do Hrazan, v jejichž okolí se nacházelo keltské hradiště. Dojdeme až k dalšímu rozcestí Hradnice, ze kterého se můžeme jít podívat po žluté značce vedoucí po skalnatém ostrohu na vyhlídku Opata Zavorala a dále ke skromným zbytkům hrádku Ostromeč.

vyhlídka na Smilovice
vyhlídka na Smilovice
lupa

Po návratu na rozcestí pokračujeme po modré značce k další zřícenině, hrádku Kozí hřbet. K vidění toho také moc není, skromné zbytky hrádku jsou ukryty za několika příkopy nad potokem Mastník.

Od hrádku pokračujeme proti proudu potoka Mastník. Jdeme bujnou vegetací zarostlým údolím do obce Radíč, kde je možnost prohlídky exteriérů zámku stojícího na okraji obce.

Z Radíče pak do Kňovic, kde vycházku ukončíme, dojdeme po žluté značce. Z okraje Kňovic do centra obce na zastávku autobusu jdeme okrajem neznačené cesty.

Za čím jedeme?

pohled na Vltavu po proudu s krásně barevným okolím
pohled na Vltavu po proudu s krásně barevným okolím
lupa

V okolí Slapské přehrady je množství pěkných míst. Na jedno takové zavítáme při dnešní vycházce. Podíváme se do Křepenic, kde si známý rybníkář Jakub Krčín nechal postavit vodní tvrz. Projdeme si větší část naučné stezky Drbákov-Albertovy skály s nádhernými výhledy do údolí Vltavy. Můžeme se rozhlédnout z vyhlídky Opata Zavorala a podívat se na skromné zbytky hrádků Ostromeč a Kozí hřbet.

Projdeme se zvlněnou a barevnou krajinou v okolí Sedlčan.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

výhled na Vltavu
výhled na Vltavu
lupa

Občerstvení po cestě je skromné nebo téměř nedostupné, proto je potřeba vzít si vše potřebné s sebou. Trochu si odpočinout a občerstvit se je možné až v Kňovicích při čekání na autobus do Prahy nebo Sedlčan.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Procházka po skalách vysoko nad tokem Vltavy a pohled na její zákruty. Zajímavá a rozsáhlá vodní tvrz Jakuba Krčína v Křepenicích. Pěkná barevná krajina Sedlčanska.

Ostatní informace

skalní římsa jištěná řetězy na NS
skalní římsa jištěná řetězy na NS
lupa

Návštěvu naučné stezky nedoporučuji za vlhkého počasí. Je potřeba kvalitní a pevnou obuv. Je nutné počítat s tím, že některé úseky stezky jsou hůře schůdné. Pohyb dětí doporučuji jen v doprovodu dospělých.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Z Křepenic přes krásné vyhlídky na Vltavu do Kňovic

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace