Z Dlouhomilova přes Brníčko do Dubicka

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Dlouhomilov
Dlouhomilov
lupa

Návštěvu několika obcí šumperského okresu chceme „ozdobit“ výstupem na romantickou zříceninu hradu Brníčko. Uvedená patnáctikilometrová trasa je bez problémů zvládnutelná i pěšky, ale z důvodu nutnosti přesunu do místa startu i z místa cíle jsem tentokrát volil kolo.

Za čím jedeme?

v kostele
v kostele
lupa

Kostely a drobné sakrální památky i objekty „selské“ architektury v obcích Dlouhomilov, Brníčko a Dubicko chceme doplnit o prohlídku pěkné zříceniny gotického hradu Brníčko nad stejnojmennou vesnicí. S výjimkou výstupu na hrad se celá trasa nachází v rozpětí nadmořských výšek 265 –318 metrů(start 317 m, cíl 275 m). Pokud bychom trasu pojali jako pěší výlet, čeká nás po 2,5 kilometrech nadmořská výška 458 m.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

kostel Všech svatých
kostel Všech svatých
lupa

Vzhledem k času a vzdálenosti jsme se tentokrát občerstvovali – více méně – jen z vlastních zásob. Ale určitě lze doporučit turisty – a cyklisty zvláště – oblíbené restaurace „U Kouřilů“ v Brníčku nebo stodolu „U Keprtů“ v Leštině.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Brníčko
Brníčko
lupa

Začínáme v obci Dlouhomilov. Nachází se zde menší kostel Všech Svatých ze 17. století (dnes v podobě úprav z I. poloviny 19. století) a několik rolnických usedlostí, které jsou dnes již kulturními památkami.

lupa

Poté přijíždíme do nedalekého Brníčka a hned zahájíme výstup k romantické zřícenině tunklovského hradu ze 14. století, která se nachází na kopci ve výšce 403 m.n.m. Hrad je poprvé zmiňován v polovině 14. století, rozšířen byl následně ve II. polovině 15. století a v 16. století je již uváděn jako opuštěný. V obci se nachází také Kostel Narození Panny Marie. Na první pohled to není patrné, ale jedná se o nejstarší památku na Šumperku. Kostel je totiž pozdně románskou stavbou, dnes ovšem v podobě přestavby v 18. století.

hradní brána
hradní brána
lupa

Závěrečnou zastávkou je Dubicko, obec považovaná svého času za takové malé Slušovice. V obci se nachází zajímavý barokní hřbitovní kostel Povýšení sv. Kříže s některými zachovanými prvky původní raně gotické stavby z II. poloviny 13. století. V areálu hřbitova pak nalezneme i barokní márnici nebo rokokový kříž. Obec se může „pochlubit“ také smírčím křížem, který, pravděpodobně, pochází ze 16. století.

Ostatní informace

lupa

Všechna uvedená místa lze navštívit bezplatně, kostel v Dlouhomilově bývá většinou přístupný jen „po mříž“. Areál hradu Brníčko je volně přístupný, udržovaný a nově ho doplňují informační tabule a „schody“. V Dubicku je zajímavé zazděné raně gotické okno v chórové části místního kostela.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Postřelmov
(vzdálenost od místa: 3.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Dlouhomilova přes Brníčko do Dubicka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace