Z Červenohorského sedla na Praděd a zpět

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Praděd - pohled od Švýcárny
Praděd - pohled od Švýcárny
lupa

Naši chlupáči potřebovali opět pořádně utahat, a tak jsme je tentokrát vytáhli na Praděd. Autem jsme se vyvezli na Červenohorské sedlo směrem od Bruntálu nejdříve po silnici č.450, v Bělé pod Pradědem jsme odbočili doleva na silnici č.44. Parkování na sedle je bezplatné, v hotelu můžete zakoupit turistickou známku č. 5. Odtud jsme dále pokračovali po modré značce směrem na horskou chatu Švýcárna. Větší část cesty vede po vrstevnici, převýšení je místy pouze mírné, část této trasy je využívána rovněž jako cyklostezka. Před koncem cesty se modrá značka napojí na zelenou. Chata Švýcárna má turistickou známku č.8, je zde možné využít buď venkovní občerstvení nebo najíst se přímo v chatě, ve zdejší nádrži s vodou se mohou občerstvit i psi. Na Praděd se pokračuje dále po červené, která se těsně před vrcholem napojí opět na modrou. V restauraci na Pradědu je možné poobědvat, zakoupit turistickou známku č.1 nebo vyjet nahoru na věž na vyhlídku. Zpět na Švýcárnu se musí stejnou trasou, za Švýcárnou na rozcestí jsme se dali doprava a šli stále po červené až na Červenohorské sedlo. Cesta vede místy po dřevěném chodníku kvůli rašeliništím, větší klesání je hned na začátku z Velkého jezerníku, kolem Velkého klínovce vede cesta již jen po vrstevnici. Celková délka trasy je cca 17 kilometrů. Je to moje oblíbená, při krásném počasí je úžasný výhled do dalekého okolí, zahlédnete větrné elektrárny pod Mravenečníkem, dolní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně a při zpáteční cestě Lázně v Jeseníku.

Za čím jedeme?

Dlouhé Stráně - dolní nádrž
Dlouhé Stráně - dolní nádrž
lupa

Rozhledna na Pradědu je jednou z nejvýznamějších v celé České republice a to jak díky provedení stavby tak díky důležitosti pro region. Již od počátků turistiky chtěli lidé postavit rozhlednu na Pradědu, která by poskytovala výhled do krajiny. Dřívější rozhledna zvaná Habsburská věž, která byla postavena v roce 1912, se vlivem špatného zdiva v roce 1959 zřítila. Tehdejší rozhledna měřila 32,5 m a její šířka byla 14,5 m. V roce 1968 se začalo s výstavbou nové rozhledny připomínající startující loď.

Větrné elektrárny pod Mravenečníkem
Větrné elektrárny pod Mravenečníkem
lupa

Nová rozhledna byla zcela dokončena až v roce 1983. Věž je vysoká 162 m a společně s vrcholem 1492 m vysokého kopce je vrch rozhledny nejvyšší bod České republiky. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 73 m je krásný výhled jak na české území tak do Polska. Za ideálních podmínek je možné shlédnout Vysoké Tatry na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Na plošinu se lze dostat pomocí rychlovýtahu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytováni jsme nebyli, byl to výlet z Bruntálu, kde bydlíme, oběd nebo občerstvení doporučuji na Švýcárně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kouty nad Desnou
Kouty nad Desnou
lupa

Jeli jsme v podstatě vyvenčit psy a vznikla z toho nádherná procházka po našich horách, Jeseníky jsou moje srdeční záležitost. Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinout od práce, starostí, civilizace....

Ostatní informace

Cena za rychlovýtah na rozhlednu Praděd je 80 korun.Další informace

Hodnocení:
2783. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 9.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Červenohorského sedla na Praděd a zpět

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace