Z Červené Vody na Suchý vrch a k pevnosti Bouda

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

U rozcestí Hvězda
U rozcestí Hvězda
lupa

Výlet zahájíme u vlakového nádraží v Červené Vodě, kde nastoupíme na modře značenou pěší trasu, která nás nejprve provede obcí a poté strmějším stoupáním jehličnatým lesem k rozcestí Hvězda. Odbočíme vpravo a po souběhu červené a zelené značky stále ještě stoupáním se dostaneme k vysílači a poté i k restauraci a rozhledně na Suchém vrchu.
Neopouštíme červenou značku a pokračujeme dále přes rozcestí U tří pánů až ke tvrzi Bouda. Po prohlídce se vydáme mírně vpravo do lesa nad tvrz - stále po stejné značce - a příjemnou lesní cestou pokračujeme kolem bunkrů k vyhlídce na skalisku Vysoký kámen. Odtud už pouze klesáním do údolí, kolem pramene Knížete Rostislava k trati a do Mladkova na vlakovou zastávku. Pro cestu zpět do Červené Vody využijeme vlak s přestupem v Dolní Lipce. Trasa měří asi 14 km a není turisticky náročná.

Za čím jedeme?

Suchý vrch - vysílače
Suchý vrch - vysílače
lupa

Suchý vrch - hora o výšce 995 m.n.m., kudy probíhá hranice mezi Čechami a Moravou. U chaty je postavená vodárenská věž (32 m) sloužící zároveň jako rozhledna. Jde o místo dobře dostupné i autem, a to z Červenovodského sedla.

Bouda - tato tvrz je součástí pohraničního opevnění budovaného před II.světovou válkou. Jako jediná je stavebně dokončená, ale nikdy nebyla vybavena vnitřními zařízeními. Za okupace a po válce byla jako i jiné pevnosti výrazně poškozena, případně částečně rozebrána na stavební materiál.

Vysoký kámen - vrchol o výšce 843 m.n.m. s několika menšími skalisky a přilehlým řopíkem. Rozhled je bohužel výrazně omezený vzrostlými stromy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Suchý vrch
Suchý vrch
lupa

Rozumně se dá najíst na Suchém vrchu (restaurace i bufet), v Boudě pak lze koupit drobnosti (oplatky, minerálku, ...) a před cílem míjíme také pitný pramen Knížete Rostislava. V cíli nejsou možnosti k občerstvení, protože vlaková zastávka Mladkov leží ještě relativně daleko od obce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Suchý vrch
Suchý vrch
lupa

Ač rozhledny rostou jako houby po dešti téměř všude, ta na Suchém vrchu rozhodně patří mezi Top10, pěkně opravená a opravdu neopakovatelné výhledy na úplně všechny strany. Ve tvrzi Bouda překvapí zejména její mohutnost, délka prohlídky a množství použitého betonu. Bohužel Vysoký kámen je spíše zklamáním, okolní stromy zamezují jakémukoliv výhledu.

Ostatní informace

Obora u chaty na Suchém vrchu
Obora u chaty na Suchém vrchu
lupa

V roce 2012 došlo k úpravám v síti turistického značení kolem pevností, což může způsobit rozpory v orientaci, ale na tuto konkrétní trasu nemají změny vliv. Do Boudy je nutno vzít si dodatečné oblečení, teplota se pohybuje kolem 10°C.
Vstupné na rozhlednu činí 30,- Kč. Ve tvrzi je několik variant prohlídkových tras, přesnou cenu vstupného, otevírací dobu a podrobnosti najdete přímo na http://www.boudamuseum.com/Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Červená Voda
(vzdálenost od místa: 4.12 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Červené Vody na Suchý vrch a k pevnosti Bouda

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace