Z Benešova do Poříčí nad Sázavou Měsíčním údolím

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

před zámkem Konopiště
před zámkem Konopiště
lupa

Navštívíme zajímavé údolí Konopišťského potoka a starou trampskou osadu Měsíční údolí. Můžeme si také prohlédnout jednu z nejznámějších památek středních Čech, zámek Konopiště.

Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí - léto
Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí - léto
lupa

Od nádraží, vlakového i autobusového, se vydáme ke známému zámku Konopiště po žluté turistické značce. Značka nás vyvede na okraj Benešova a po chvíli uhýbá vlevo přes silnici a vstoupíme do obory obklopující zámek. Stromořadím mezi starými památnými stromy dojdeme až k zámku.

Případná prohlídka zámku je individuální záležitostí. Určitě se ale na chvíli podívejte do bezprostředního zámeckého okolí.

Po tomto krátkém zastavení pokračujeme po červené značce k centrálnímu parkovišti s množstvím stánků nabízející suvenýry.

Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí - jaro
Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí - jaro
lupa

Celým zbývajícím úsekem výletu nás provede červená značka a Konopišťský potok. Od centrálního parkoviště červená prochází konopišťskou oborou a vyústí na silnici. Na ní zahneme vlevo, přejdeme most přes potok, zahneme vpravo a po vedlejší silnici pokračujeme do osady Racek. V centru obce opět přejdeme po mostku potok a po cca 100 m za ním zahneme vlevo. Procházíme chatovou zástavbou. Za poslední chatou začíná zajímavý úsek toku Konopišťského potoka který se zařízne do údolí. Většinou cesty jdeme po rovině okrajem toku potoka. Občas cesta vyžaduje více pozornosti, když se v úzkém místě musejí překračovat kořeny nebo je třeba přeskakovat po kamenech. V jarních měsících nebo po deštích je mnohdy obtížné tudy projít suchou nohou. Příkré skály podél břehu brání přístupu slunci. Po zhruba třech kilometrech dojdeme do trampské osady Měsíční údolí, která je nejstarší osadou v kraji. Osada byla budována v typickém western stylu, který si udržela dodnes. Na návštěvníky jsou zde zvyklí.

Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí
Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí
lupa

Pod osadou jdeme stále podél toku potoka lesní pěšinou v převážně smrkovém lese. Tok potoka nabízí stále romantické pohledy. Údolí je u svého vyústění zastavěno množstvím rekreačních objektů. V prostorách bývalých lomů na kámen můžete zahlédnout adepty horolezeckého umění. Takto pohodlně dojdeme na okraj Poříčí nad Sázavou.

Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí
Konopišťský potok nad osadou Měsíční údolí
lupa

Po příchodu do centra obce před sebou vidíte nejstarší stavbu v Poříčí, Kostel sv. Petra a Pavla stojícího na návrší. Tato žulová stavba v románském slohu z 11. století je zachovaná v původní podobě. Nepříliš známým a tak trochu skrytým před zraky lidí je žulový památník z roku 1924, připomínající vítěznou bitvu Jana Žižky v noci 20. 5. 1420 v Poříčí s vojsky pánů ze Šternberka, Dubé a dalších českých pánů stojících na straně císaře Zikmunda. Je ukrytý za hradbou živého plotu naproti restaurace Na Růžku.

V Poříčí nad Sázavou pohodovou vycházku ukončíme. Samozřejmě, že vycházku můžeme jít i v obráceném směru.

Za čím jedeme?

Projít se podél přítoku jednoho z přítoků Sázavy, který se prodírá zajímavým údolím.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Poříčí nad Sázavou jsem navštívil dvě restaurace a jak restaurace Na Růžku, tak i restaurace Homolka, blíže historického mostu přes Sázavu, nabízejí standardní služby.

V létě se dá v restauraci Na Růžku posedět venku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V okolí zámku Konopiště stojí za alespoň krátkou prohlídku Růžová zahrada.

Celkově jde o odpočinkovou procházku pěkným údolím.

Ostatní informace

Milovníci motorismu mohou navštívit muzeum motocyklů, které stojí v blízkosti hotelu Nová myslivna. Muzeum je zaměřeno především na prezentaci historie značky JAWA.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Z Benešova do Poříčí nad Sázavou Měsíčním údolím

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace