Z Bahna přes Sion a Malešov do Kutné Hory

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Kutná Hora od sv. Barbory
Kutná Hora od sv. Barbory
lupa

Zvu vás na pohodový výlet v okolí historické Kutné Hory. Pro začátek výletu jsem zvolil vlakovou zastávku Bahno, Surprise při kupování lístku na vlak jsem tímto názvem stanice zaskočil i pokladní, ale vše se skončilo s úsměvem. Smile

vlaková zastávka Bahno - vyrážíme na trasu ....
vlaková zastávka Bahno - vyrážíme na trasu ....
lupa

Z vlakové zastávky Bahno uprostřed lesů vykročíme po modré značce, která nás po cca kilometru chůze dovede k turistickému rozcestí, na kterém uhneme vpravo a lesní cestou jdeme na Sion. Jdeme téměř po rovině v lesích, až nás červená značka přivede na silnici mezi Malešovem a Chlístovicemi. Opustíme červenou a jdeme vlevo po silnici, po cca 200 metrech vidíme vpravo Kostel sv. Ondřeje a vydáme se k němu. Po jeho prohlídce jdeme alejí od kostela směrem do Chlístovic. Na kraji lesa se silnice rozdvojuje, jdeme vpravo dolů po cestě, až narazíme na můstek přes Vrchlici. Přejdeme na druhou stranu, jsme na červeně značené pěšině, opět uhýbáme vpravo a červená značka nás kolem reliéfu Jana Roháče dovede na Zříceninu hradu Sion. Na hradě probíhaly v letošním roce (2012) zabezpečovací práce, a tak si můžeme celkem dobře udělat představu, jak hrad asi vypadal.

informační tabule u kostela sv. Ondřeje
informační tabule u kostela sv. Ondřeje
lupa

Po prohlídce hradu se vydáme po červené značce, která nás zpočátku vede kolem Vrchlice do Roztěže. Dnes je zámek v privátním vlastnictví, a tak se k němu jako v minulosti nedostaneme.

Z Roztěže vede červená značka dále do Malešova, kde stojí za prohlídku tvrz stojící nad Hamerským rybníkem v západní části vsi. http://www.malesov.cz/

kostel sv. Ondřeje
kostel sv. Ondřeje
lupa

Od tvrze se vrátíme zpět na značku a společně po červené a modré míříme do historické Kutné Hory. Za obcí již můžeme z dáli vidět Kutnou Horu. Stezka sestoupí do údolí Vrchlice a přivede nás k Velkému rybníku. Zde se modrá odpojuje vlevo, my pokračujeme po červené, procházíme kolem několika zřícenin mlýnů, které zde v minulosti stály. Míjíme také několik bývalých důlních děl, kde zejména Poličanská štola je v bezprostřední blízkosti pěšiny a dá se do ní nahlédnout. Takto pohodlně se dostaneme až do centra Kutné Hory a je jen na vás, které historické památky, a je jich mnoho, si zde prohlédnete. Prohlídka pamětihodností Kutné Hory je na samostatný výlet.

Za čím jedeme?

zbytky hradu Sion
zbytky hradu Sion
lupa

Jde o pohodový výlet s návštěvou zříceniny hradu Sion. U kostela sv. Ondřeje je umístěna informační tabule se zajímavými informacemi o vzniku kostela, vzniku názvu místa Sion a další. Přijďte se podívat a seznamte se s historií místa.

zbytky hradu Sion
zbytky hradu Sion
lupa

V blízkosti tvrze Malešov se odehrála 7. června 1424, v blíže neurčené lokalitě, bitva mezi oddíly východočeského husitského svazu pod velením slepého hejtmana Jana Žižky z Trocnova a vojskem svatohavelké koalice, jehož přítomnými členy byli zejména příslušníci pražského svazu. Malešovská bitva patří k nejkrvavějšímu střetnutí celého husitského období.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na trase mnoho příležitostí k občerstvení není, vezměte si proto vše potřebné do batohu. Výlet lze příjemně zakončit pak v některém ze zařízení v Kutné Hoře.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lokalita zříceniny hradu Sion je vyčištěna a upravena. Zajímavým místem je Kostel sv. Ondřeje v blízkosti hradu Sion. Za návštěvu stojí tvrz v Malešově.

Ostatní informace

V obci Chlístovice lze zakoupit TZ č. 545 a č. 1473, já je kupoval v místním obchodě a krásně jsem si s panem vedoucím "pokecal".Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krasoňovice
(vzdálenost od místa: 1.72 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Bahna přes Sion a Malešov do Kutné Hory

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace