Výlov rybníku Vrkoč 2010.

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

Vyrazili jsme ve středu – svátek 28.10. – hned časně ráno před polednem. Kdo by také ve svátek brzy ráno vstával, že. Rybník Vrkoč na Pohořelicku se nalézá konkrétně 1km od obce Ivaň směrem ke hlavní silnici Brno-Mikulov. Kdo by jel od Brna po placené rychlostní silnici dálničního typu, tak objede Pohořelice, mine bokem Novou Ves a za oboustrannými benzinkami odbočí doleva na Ivaň. Bez dálniční známky musí projet Pohořelicemi směr Mikulov. Asi 500 m od křižovatky směrem na Ivaň uzří vpravo na poli velké improvizované neplacené parkoviště.

Za čím jedeme?

lupa

Výlovu rybníka jsme se zúčastnili již dříve. To bylo v Jedovnicích a pak u Hodonína. Tentokrát jsme se rozhodli zjistit, jak to probíhá na Pohořelicku. Výlovy probíhají v závislosti na velikosti rybníka i několik dnů. U některých je jeden den vybrán i pro veřejnost.

lupa

Lovený rybník Vrkoč se nachází naproti přes silnici. Bohužel zde nechybí před rybníkem nezbytné stánky vietnamců s haraburdím, které nepotřebujeme, dokud to naše ženy neuvidí. Tuhle stánkovou vesničku je nutno rychlým krokem obejít kousek po silnici směrem na Ivaň. Ušetříme a také se vyhneme případnému blátu. Na konci stánků se již nalézá výloviště. Je výborné, že výlov je komentován místním rozhlasem. Dnešní výlov sice začíná normálně brzy ráno. To my ještě spíme. Naštěstí je zde na ty co si rádi přispí moudře pamatováno ještě jedním popoledním jakoby znovuvýlovem s komentářem pro poučení. Takže jsme o nic nepřišli. Rybáři předvádějí zátah, přitom je vysvětlováno, co jsou ryby plevelné a co jakostní, jaké druhy se zde konkrétně vyskytují, jak se postupuje a jednotlivé odborné názvy funkcí výlovčích. Při vytahování úlovku se průběžně ryby na břehu za pomoci mechanizace a rukou třídí podle druhu a orientačně i váhy. Závěrem výlovu ještě proběhlo slavnostní pasování jednoho rybářského novice. Přitom mu byla za kalhoty z obou stran nalita studená křticí rybniční voda a byl poplácán jakýmsi dřevěným nástrojem. Brrr. Nebožák se okamžitě po ledové sprše odebral k převlečení a zahřátí ohnivou vodou. U výloviště na břehu rybníka jsou také stánky. Ale jiného druhu. Vesměs se jedná o jídla z čerstvých ryb, různých druhů a všelijakých úprav na různé způsoby. Sliny se sbíhají a těžce se vybírá z tolika nabízených možností. Pro ty nešťastníky, co ryby nejedí, se zde opéká na roštu pěkný čuník. Takže není nic ztraceno. Na všechny je pamatováno. Přátelé si dali, ani nevím co. Ryby doma jíme a nejen na Vánoce. Hledal jsem něco speciálního. Poodešel jsem k udírně na čerstvě uzeného sumce. Byl skvělý. A jelikož ryba chce plavat, jak se říká, zalil jsem ji Svijanským. U stánků se dají ovšem koupit i živé, čerstvě vylovené ryby. Ještě jsme si prošli celý areál a nakonec nastoupili zpáteční cestu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Přímo na místě se dá hodovat dosytosti. Ubytování by mohlo být v Pohořelicích, cestou na Mikulov a v Mikulově (vše bez záruky, neb jsme se neubytovávali).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celá akce byla zajímavá a poučná. Daly se zakoupit i čerstvé ryby.

Ostatní informace

Vstupné ani parkovné není. Ceny jídel a pití běžné, brak u vietnamců nás nezajímal.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velký Dvůr
(vzdálenost od místa: 3.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlov rybníku Vrkoč 2010.

12.01.2014 20:55
Bohužel v poslední době příliš komerční (kolotoče,...) a příliš mnoho lidí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace