Výlet za Brtnickými ledopády

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Opona
Opona
lupa

Cílem dnešního výletu je oblast Českého Švýcarska, která nabízí spoustu zajímavých míst k navštívení. Jedním z takových míst jsou i Brtnické ledopády nacházející se ponejvíce v údolí Vlčího potoka u Brtníků.

Ledopády u Brtnického hrádku
Ledopády u Brtnického hrádku
lupa

Jak už název napovídá jedná se o skupinu ledopádů tvořících se na skalních útvarech, kterými je zdejší oblast přímo poseta. Právě v těchto dnech se přitom nabízí asi nejúžasnější pohled na ně v celém roce.

Za čím jedeme?

Ledopády zblízka
Ledopády zblízka
lupa

Výlet jsme začali v Brtníkách na křižovatce turistických cest. Vydali jsme se po zelené turistické značce směrem na Šternberk. Cesta pomalu stoupala směrem k lesu. Po necelých dvou kilometrech dorazíme na Šternberk a odtud pokračujeme směrem do skal (směr Turistický most). Cesta začala být zajímavá, jelikož se začaly objevovat první skály.

Betlém
Betlém
lupa

Po několika metrech jsme došli k Soví vyhlídce, ze které se člověku nabízel výhled po okolí. Kvůli tomu jsme ovšem výlet neabsolvovali. Cílem byly ledopády. Prvními z nich byla tzv. Opona, která jsme mohly spatřit zhruba po 300 metrech. Bezpečnější ovšem bylo ještě několik metrů pokračovat dále po zelené až k tabuli, která nás k "Oponě" přímo navede.

"Figurky" v Betlému
lupa

Tento ledopád patří k těm větším a objemnějším, nicméně nás ještě čekaly ledopády "hezčí." Pokračovali jsme dále po zelené značce. Viděly jsme "Velký Pruský tábor" a Brtnický hrádek, občas i nějaký ten ledopád, nicméně takových lze v zimním období nalézt nespočet.

Od Brtnického hrádku jsme klesali směrem k Vlčímu potoku. Jakmile jsme k němu dorazili, vydali jsme se vlevo a tím jsme opustili zelenou turistickou značku.

Ledopády u Vlčího potoka
Ledopády u Vlčího potoka
lupa

Cesta byla lemována spousty malými ledopády, které se třpitily do všech stran. Po necelém kilometru jsme dorazili k tzv. "Betlému." Takto byl pojmenován ledopád nacházející se uprostřed skály a připomínající jesličky, tak jak je známe z Vánoc. Tento ledopád nabízí uchvacující představení, člověk neví, kam má dříve koukat.

Bílý sloup u Varhan
Bílý sloup u Varhan
lupa

Pokračovali jsme dále kolem Vlčího potoka obklopujíc dalšími a dalšími ledopády. Po chvíli jsme dorazili k rozcestí, které nám ukazovalo cestu k tzv. Varhanům. Vydali jsme se vzhůru k nim. Na konci cesty nás čekala zasloužená odměna v podobě pohledu na široký barvami zářící ledopád. Dominoval mu světle zbarvený sloup zmrzlý odshora až k zemi, doplněný hnědými rampouchy visícími ze skály. Úžasné.

Patka Velkého sloupu
Patka Velkého sloupu
lupa

Od Varhan jsme se vrátili zpět k rozcestí na hlavní cestě. K odbočce na další ledopád je to jen několik desítek metrů. Vydali jsme se k Velkému sloupu. Cesta vede do poměrně prudkého svahu, nicméně na konci se před námi vynoří mohutný hnědý ledopád linoucí se odshora až dolů k zemí.

Po tomto ledopádu nás čeká zhruba tříkilometrová cesta zpět ke startu našeho výletu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Při výletě jsme nevyužili žádných stravovacích ani ubytovacích služeb.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Shlédnuté ledopády byly naprosto uchvacující a každému je doporučujeme navštívit. Právě v tomto období je k této návštěvě nejvhodnější doba.

Ostatní informace

Vstup do skal není nijak zpoplatněn, ani jinak omezen. Vstup do přírody je volný.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brtníky
(vzdálenost od místa: 2.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet za Brtnickými ledopády

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace