Vycházka v okolí zámku Jezeří

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Tentokrát pozvánka na krátký výlet v okolí Zámku Jezeří.

Za čím jedeme?

zámecká zahrada
zámecká zahrada
lupa

K zámku jsem přijel autem. 50 metrů nad parkovištěm u jezírka je první zajímavost. Po pravé straně cesty je vidět betonovou přístavbu ze které vede středověká štola vzniklá při těžbě železné rudy. Štola byla vyhlášena technickou památkou a je veřejnosti nepřístupná.

pohled na zámek
pohled na zámek
lupa

Vrátil jsem se kousek zpátky po příjezdové cestě a odbočil jsem vpravo do stráně ke zbytkům Lobkovické hrobky. Další památka na slavné doby zámku. Po prohlídce jsem se vrátil k zámku a pokračoval jsem po silničce společně s modrou TZ. Modrá značka za chvíli odbočuje a silnička se prudce stáčí doprava a stoupá nad zámek na odlesněný svah. Je odtud nádherný pohled na zámek a také velice nepříjemný pohled do obrovské díry uhelného lomu Československé armády.

štola
štola
lupa

Silnička společně se zelenou TZ stoupá svahem nad údolím Albrechtického potoka. Ve druhé velké serpentině jsem odbočil k Josefínině skále. Ta je 150 metrů pod silničkou na skalnatém ostrohu. Dříve vyhledávaná skalní vyhlídková plošina je dnes zarostlá a bez výhledu. Archeologickým výzkumem bylo zjištěno, že zde v minulosti stával malý strážní hrádek.

skalní vyhlídka
skalní vyhlídka
lupa

Vrátil jsem se zpět na lesní silničku a po zeleném značení jsem se vracel zpět k zámku. Blízko rozcestí, kde zelená značka opouští silničku stojí Červený kříž. Podle pověsti zde zabloudily a umrzly dvě děti při sněhové vichřici. Na jejich památku zde byl postaven dřevěný kříž. Opodál na malém návrší byl nedávno objeven obětní kámen, pozůstatky osídlení z doby bronzové a pozůstatky opevnění z třicetileté války. Odtud to byl jen kousek k zámku.

Příjemné posezení na nádvoří zámku s možností občerstvení zakončilo krátký výlet po okolí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou nejsou žádné možnosti občerstvení, pouze na zámku když je přístupný.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo – upravený park, pokračování prací na obnově a záchraně zámku

Nelíbilo – pohled na zdevastovanou krajinu pod zámkem

Ostatní informace

Zámek je přístupný květen – září 10 – 18 hodin

Vstupné 60,- Kč, prohlídka strašidelných sklepů 20,- KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kyjice
(vzdálenost od místa: 5.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vycházka v okolí zámku Jezeří

27.05.2011 21:48
Svého času to musel být skvost, ale současný stav je velmi smutný. Určitě stojí za to zámek navštívit, dokud ještě existuje. Díky nenasytnosti současných uhlobaronů hrozí sesutí celého objektu. V honbě za ziskem jde kultura národa do ........ Stojí za to vidět a nestydět se uronit i nějakou tu slzu. Opravdu to k pláči je. Existuje sice okruh lidí s dobrým úmyslem, ale malým vlivem a ještě méně penězi. Víte někdo, co by mohlo pomoci tento klenot zachránit? Ti, kteří by mohli, nemají zájem. Druhá polovina 20. století byla pro zámek tragickým obdobím.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace