Vrch Hrádek nad Sušicí.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Hrádek, pohled k severu
Hrádek, pohled k severu
lupa

Město Sušice je obklopené věncem hor, ze kterých se otevírá mnoho krásných pohledů jak na město samotné, tak i do všech světových stran a na vrcholky Šumavy. Kopce jsou ve větší míře pokryté koberci lesů, ale jsou tady i místa, ze kterých se otevírají nádherné výhledy. Jedním z nich je například Krásná vyhlídka na vrchu Kalovy ( 727 m.n.m.), a mnohé další. K těm nejkrásnějším patří jistě rozhledy kruhové. Bezesporu je v této oblasti na prvním místě Svatobor ( 845 m.n.m.) se svojí rozhlednou. Tím druhým, který nabízí neomezený pohled do všech světových stran, je úplně ten nejmenší Hrádek ( 577 m.n.m.). Vypíná se na sever od města a na jeho vrcholu je telekomunikační věž. Dobře jej znají i řidiči, kteří jezdí po silnici ze Sušice do Kolince a musejí vyjet do sedla mezi Svatoborem a Hrádkem. Již ze sedla je hezký výhled a navíc zde stojí velmi hezká socha sv. Jana z Nepomuku. Odtud se dá dojít polní cestou za 10 minut na vrchol. Delší, ale o mnoho zajímavější, je výstup od východu, z údolí řeky Ostružné. Tam lze dojít po silnici od nádraží do Tedražic a v místě, kde stojí několik průmyslových objektů je cesta vlevo. Je zde ukazatel k motokrosovému areálu. Přejde se řeka, poté pod trať a již se stoupá polní cestou k vrcholu. Od nádraží to trvá přibližně 30 minut a jsme nahoře.

Za čím jedeme?

Hrádek, pohled na Ostrou
Hrádek, pohled na Ostrou
lupa

Trochu se z toho zatočí hlava a člověk neví, kam se dříve dívat. Popsat všechno, co je odtud vidět, by zabralo hodně místa a tak asi začnu pohledem k jihu, na město Sušice. Na JZ se vypíná Svatobor, JV vyplňuje Kalovy a o něco dál je Sedlo ( 902 m.n.m.), dnes již má také rozhlednu. V pozadí je Huťská hora (1187 m.n.m.) a vpravo od ní vyčuhuje krtina Sokola (1253 m.n.m.). Více k západu je Radkovský vrch ( 907 m.n.m.) a ještě o kousek dál Křemelná ( 1125 m.n.m.) a samozřejmě desítky dalších. Východ zaujme údolím Otavy a pásmem vrcholů s prvním Strážištěm (670 m.n.m.), dále Svatem ( 640 m.n.m.) a Čepičnou, ta je zde se svými 671 m.n.m. nejvyšší. Na pravém břehu řeky je Bubečná ( 507 m.n.m.), dále Křešňovec ( 596 m.n.m.) a opět mnoho dalších. Na obzoru to končí výrazným, bílým oblakem nad temelínskou „ jaderkou“. A máme tu ještě sever. V údolí Ostružné je Hrádek u Sušice s hezkým zámkem. Na SZ je táhlá Vidhošť (759 m.n.m.) a její skupina. Přímo na sever pod námi je starý gotický kostelík na Zdouni a za ním několik vísek a na obzoru Hora ( 675 m.n.m.). SV má pro sebe zabraný Žebráček ( 599 m.n.m.) a pásmo vršků kolem.Vše končí kopci kolem Nalžovských Hor a modravým hřebenem za nimi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Hrádek, pohled k JV, v pozadí pára nad Temelínem
Hrádek, pohled k JV, v pozadí pára nad Temelínem
lupa

O jídlo a pití není v Sušici nouze a pokud byste si prodloužili výlet až do Hrádku, na zámku je výborná restaurace a dobře tam vaří. Totéž platí o pivu. S ubytováním v různých cenových relacích tady také není problém a náročnější mohou noc strávit i na zámku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrádek, motokrosový areál
Hrádek, motokrosový areál
lupa

Co se výhledů týče, tak Hrádek je v okolí jedničkou. Tam se prostě jen stojí a kouká na všechny strany a člověk musí dávat pozor na otevřenou pusu. Navíc se tam nyní toulá hejno nádherných hýlů obecných a to je nějaký zážitek.

Ostatní informace

Hrádek, křížek pod vrcholem
Hrádek, křížek pod vrcholem
lupa

Z nádraží v Sušici lze udělat malý okruh a přes město se vrátit. Nebo přejít až do Hrádku a do Sušice se vrátit vlakem. Jedná se o trať č. 185 z Klatov do Horažďovic předměstí. V obou případech to jsou asi 4 km. Auto je možné zaparkovat v sedle u sochy sv. Jana z Nepomuku. Pokud si člověk chce srovnávat viděné okolí podle map, tak ty KČT potřebuje tři: Č. 64 Šumava – Železnorudsko, č. 65 Šumava – Povydří a č. 68 Pootaví. Na Hrádek nevedou žádné značené cesty.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 1.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vrch Hrádek nad Sušicí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace