Vranovské jesličky a Světelský oltář v Adamově

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Vranovské jesličky
Vranovské jesličky
lupa

Z Brna pojedeme autobusem č. 43 do Útěchova na konečnou Zastávku. Odtud se vydáme podél silnice vzhůru kolem sportovního hřiště a po chvíli zahneme na lesní cestu po zelené TZ do Vranova. Jdeme po příjemné lesní cestě, která je vhodná v zimě a při dostatku sněhu i na běžkování. Z Vranova pokračujeme po žluté TZ do Adamova. Odtud jedou vlaky směr Brno a Blansko.

Za čím jedeme?

Světelský oltář
Světelský oltář
lupa

Ve Vranově půjdeme kolem poutního kostela Narození Panny Marie, v jehož blízkosti stojí také Paulánský klášter. Kostel doporučuji vaší pozornosti, neboť se zde nachází zvonkohra hrající poutní písně a dřevěný pohyblivý betlém. K betlému se dostanete z hlavní lodi kostela, projdete kolem oltáře a vejdete dvířky vlevo do menší místnosti. Po vhození mince jesličky ožijí - hrají, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.

Interiér kostela sv. Barbory v Adamově
Interiér kostela sv. Barbory v Adamově
lupa

V Adamově navštivte kostel Sv. Barbory. Je v něm umístěn známý světelský oltář zobrazující výjev nanebevzetí P. Marie. Oltář má bohatou historii, o níž vám popovídá dobrovolník-průvodce, který je v návštěvní dny přítomen. Návštěvní dny najdete na adrese: www.adamov.name. V kostele si na památku můžete zakoupit turistickou známku (stejně jako ve vranovském klášteře Paulánů), světelské oplatky, pohledy, letáky, keramické destičky či otisknout turistické razítko.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžete v některé z restaurací ve Vranově, např. Gallus, Na Gruntě nebo v Adamově, např. Penzion u Kamenného kola, ale vzhledem k délce výletu (procházka) vám postačí i svačina v batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Dětem se určitě bude líbit pohyblivý vranovský betlém, takže si nachystejte dostatek mincí :-)

Ostatní informace

Vranovské jesličky jsou v kostele přístupné po celý rok, nejen o Vánocích. Otevírací doba na prohlídku světelského oltáře viz výše.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Adamov zastávka
(vzdálenost od místa: 1.81 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vranovské jesličky a Světelský oltář v Adamově

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace