Vlašimský zámek a zámecký park.

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Vlašimská brána od města
Vlašimská brána od města
lupa

Bylo to kolem roku 1303, když se na ostrohu nad řekou Blanicí začal stavět hrad. Původním záměrem byla ochrana obchodní stezky z Jihlavy do Prahy, ale postupem času zde vyrostlo rozsáhlé panské sídlo. Ale pojďme od počátku. O prvních majitelích je zápis z roku 1318, kdy je uváděn Hynek z rodu Vlastislaviců, kteří se psali z Vlašimi. Významný rod, který se také píše z Vlašimi, přichází na hrad po roce 1360. Z tohoto rodu též pocházel druhý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Mimo jiné byl i rádcem Karla IV. V té době dochází i k velkolepé přestavbě hradu. Stavba byla provedena ve stylu francouzského kastelu. Měl několik věží a uzavřené čtvercové nádvoří. Z této doby se zachovaly obvodové zdi západního křídla, vnější zeď paláce na jižní straně a klenby v paláci při věži. Další přestavbu v renesančním slohu nechali provést Ostrovicové z Kralovic v letech 1580 až 1620. Bohužel Jan Ostrovec z Kralovic byl aktivním v době stavovského povstání. Po Bílé Hoře je jeho majetek zabaven, on sám je odsouzen k smrti, ale tento rozsudek je změněn na doživotí. Zámek kupuje Bedřich z Talmberka. Je to náboženský fanatik a jeho snaha o rekatolizaci je natolik necitelná a krutá, že vyvolává velké povstání poddaných v letech 1626 – 27. Vzbouřenci zámek vypálili a popravili panského hejtmana. Zámek je opraven a kolem roku 1700 je barokně přestavěno jižní zámecké křídlo. Od roku 1744 přicházejí na panství Auerspergové, kteří tu jsou až do roku 1945. V roce 1755 zakládají v Čechách první romantický krajinářský park. Vzniká ze staré obory a patří k největším v zemi. Bohužel do dnešních dnů se některé ze staveb v parku nedochovaly. Zámek poslední úpravou prochází v první polovině 19. století, kdy dostává klasicistní podobu. Po roce 1846 jsou postaveny novogotické brány. Dnes je v zámku muzeum s vlastivědnou expozicí.

Za čím jedeme?

Vlašim, zámek pohled od brány
Vlašim, zámek pohled od brány
lupa

Poznávání tohoto místa začínáme v parku. Před zámkem jistě upoutá Vlašimská brána, ve které můžeme vidět i erby všech dvanácti rodů, které se na panství vystřídali. Při cestě parkem můžeme poznávat asi 10 druhů jehličnanů a kolem 40 druhů listnatých stromů. Zajímavé jsou především javory či dřezovec trojtrnný a nahovětvec kanadský. Cestou obdivujeme stavbu Starého hradu a pokračujeme ke Znosinské bráně. Hezké je i okolí vodního toku. Naše kroky dospěly až k Domašínské bráně, která je nejdále od zámku. Při návratu ještě obdivujeme Čínský pavilon. Okruh parkem končíme u zámku a posledním bodem je návštěva muzea. Zajímavá je i sbírka soch svatých v zámecké kapli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vlašim, nádvoří zámku
Vlašim, nádvoří zámku
lupa

Během cesty parkem je možné zajít jak do Znosinské tak i Domašínské brány. My jsme zvolili k posezení i k občerstvení Domašínskou a byli jsme spokojeni. V samotném městě je možností jak k jídlu, tak i k ubytování několik.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vlašimská brána, pohled od zámku
Vlašimská brána, pohled od zámku
lupa

Zámek a procházka parkem uspokojí i náročnější turisty. Stavby v parku jsou pohádkové a zámek v tomto směru nezůstává pozadu. I když 75 ha parku jistě dá „zabrat“ z pohledu údržby a my jsme se snažili projít a vidět co nejvíce, musíme jen chválit. Navíc jsme celkem ušli asi 5 km a udělali něco pro zdraví, což je také chvályhodné.

Ostatní informace

Vlašim, Domašínská brána
Vlašim, Domašínská brána
lupa

Na internetu a v některé literatuře je uváděn datum vzniku parku rok 1775. Považuji jej za chybný. Zcela jistě platí mnou uváděný rok 1755. Ceny vstupného, již v tomto roce nemusí platit, proto je neuvádím. Vlašim je na mapě KČT č. 40. Parkování je možné nedaleko zámku. Na závěr ještě malou pověst. Když na svátek sv. Petra a Pavla bude člověk ještě před východem slunce pod velkým dubem, který roste ve středu parku a při příchodu se neohlédne, může zažít zvláštní setkání. Bude-li mít štěstí, uvidí hada s krásnou zlatou korunkou, na které se třpytí diamanty. Ale i když k tomuto setkání nedojde, je zde kolem tolik pohádkové krásy, na kterou se hezky vzpomíná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Vlašimský zámek a zámecký park.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace