Vlakem na Mělník nejen za soutokem Labe s Vltavou

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Soutok plavebního kanálu, Vltavy a Labe
Soutok plavebního kanálu, Vltavy a Labe
lupa

Pojedeme vlakem - Mělník je po železnici výborně přístupný - leží na trati č. 72 (Ústí nad Labem Střekov - Mělník - Lysá nad Labem) a č. 76 Mělník - Mladá Boleslav

Z Prahy (z Hlavního nádraží, Vysočan či Makovic) se sem dostaneme s přestupem ve Všetatech.

Za čím jedeme?

Pražská brána
Pražská brána
lupa

Soutok Labe a Vltavy

Mezi Hořínem a Mělníkem se setkávají dvě naše největší řeky – Labe a Vltava. Nejkrásnější pohled na soutok se nám naskytne z terasy u mělnického zámku. Do řeky Labe se zde vlévá nejen Vltava, ale i plavební kanál a vzhledem k tomu, že je tento druhý soutok lépe viditelný, než soutok Labe s Vltavou, bývá průplav návštěvníky často považován za Vltavu.

Chrám a kostnice

Nad soutokem Labe a Vltavyse na malebném vršku tyčí chrám sv.Petra a Pavla s vysokou věží a přilehlý renesančně barokní zámek. Tato silueta je nezaměnitelným obrazem královského věnného města Mělník.

Pod kněžištěm chrámu se nalézá veřejnosti přístupná kostnice. Velký portál v severní stěně (tedy dnešní vchod) ukazuje, že byla zřejmě původně myšlena jako hrobka význačných osobností - snad i královen, sídlících na Mělníce. V době morových epidemií v roce 1520 a 1530-1531 se stala skládkou kostí z poměrně malého hřbitova okolo chrámu, tomu účelu sloužila až do roku 1787. Byly zde postupně uloženy ostatky téměř 10 000 lidí pohřbených na místním hřbitově nebo obětí válečných konfliktů. Do dnešní podoby ji v letech 1915 - 19 upravil a veřejnosti zpřístupnil antropolog Jindřich Matiegka (+1941). Kosti jsou sestaveny do útvarů a jednoduchých ornamentů.

Vyhlídka, kavárna a galerie v Pražské bráně

Mělník měl původně dvě brány, ale pouze Pražská brána se dochovala do dnešní doby. Její současná podoba je výsledkem pozdně gotické přestavby z doby kolem roku 1500. Na západní straně se zachoval portál, který dokládá dřívější existenci orloje s cimbálkem. Koncem devatenáctého století byla věž přestavěna na vodojem a počátkem dvacátého století sem byly osazeny hodiny. Vnitřní prostory věže jsou v současnosti upraveny a slouží jako čajovna, kavárna a výstavní galerie. Pravidelně se zde pořádají výtvarné a hudební akce. V pátém patře je vyhlídka na městské centrum a okolí, ve čtvrtém patře je instalována stálá výstava ukazující vývoj mělnického Městského opevnění a centra města od středověku po současnost.

Zámek

Historie mělnického hradu sahá do doby, kdy toto území ovládal slovanský kmen Pšovanů, z nějž pravděpodobně pocházela i kněžna Ludmila. Později byl přestaven na renesanční zámek. Dnes jeho prostory skrývají nesmírné bohatství - díla nizozemských malířů i představitelů českého baroka, Petra Brandla či Karla Škréty. Mimo klasické prohlídky zámku můžeme nahlédnout i do vinných sklepů a degustovat výborné víno. Zajímavými akcemi i jsou starodávný jarmark či vinobraní.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Restaurace Stará škola

Malá restaurace s domáckým prostředím nad soutokem Labe a Vltavy. V létě můžete posedět na zahrádce, z níž je krásný rozhled nejen na obě řeky. K jídlu dostanete minutky a k pití pivo Samson 13 a Plzeň 12.

Na vyhlídce 159, Po-Pá 11:00-23:00 hod

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhled na soutok řek a kostnice.

Ostatní informace

Kostnice: otevírací doba: květen - říjen Út-Ne 10.00-12.30 a 13.30-16.00

Prohlídka zámku
Denně od 10.00 do 17.00.
Zámek je bez průvodců, k dispozici jsou texty v anglickém, německém, ruském, francouzském, italském, holandském a českém jazyce.

Vstupné pro skupiny – CK Kč. 70.-, Studenti Kč. 50.-

Vstupné pro jednotlivce Kč. 80,-, Studenti Kč. 60,-


Prohlídka sklepů ze 14. století

Průchozí bez průvodce, k dispozici budou texty Kč. 25.-

Degustace v zámeckých sklepech včetně prohlídkyDenně od 10.00 do 17.00 hod.

Malá degustace – dva druhy vín ( 30min. ) Kč. 70,-

Degustace 4 vín Kč. 100,-

Velká degustace – šest druhů vín (45 min.) Kč. 120,-

Super deg. – ochutnávka všech druhů vín ze zámeckých sklepů (60min) Kč. 220,-


K degustaci se servíruje chléb. Na objednávku se podává sýrová variace
(1 porce Kč. 60,-).

VIP degustace – Výběr z nejlepších vín se ochutnává s ředitelem zámeckého vinařství po prohlídce sklepů v salonku sv. Jiří. Kč. 350,-


Velmi lákavý je i oběd anebo večeře v zámecké restauraci s vyhlídkou anebo v zámeckých klenbách.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Vlakem na Mělník nejen za soutokem Labe s Vltavou

14.09.2012 22:40
Úchvatný výhled do krajiny

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace