Vinařská nej – největší socha vinné kvasinky u nás

Tipy na výlet, Lednicko - Valtický areál
Foto: archiv Vinařského fondu
Foto: archiv Vinařského fondu
lupa

Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně zajímáte, vyzkoušejte vinařskou turistiku. Připravili jsme pro vás seriál o vinařských zajímavostech, dáme vám tipy na výlety za vinařskými nej, pozveme vás na tradiční i netradiční vinařské akce a ukážeme vám, že dovolená s vínem a za vínem stojí zato. Seriál připravujeme ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz, kde najdete ještě víc užitečných informací a odkazů.


Foto:Hustopeče; archiv www.vinazmoravy.cz
Foto:Hustopeče; archiv www.vinazmoravy.cz
lupa

Vinařská nej – největší socha vinné kvasinky u nás: Jste-li milovníky vína, historie a kuriozit, pak jste správně ve starobylém vinařském městě Hustopeče na jihu Moravy.


Foto: Hustopeče; publikace Krajem vína
Foto: Hustopeče; publikace Krajem vína
lupa

Vinice kolem Hustopečí v minulosti patřily k největším v českých zemích a patřily šlechtě, klášterům i bohatým měšťanům. Stejně jako jinde i tady měli místní obyvatelé pod svými domy vinné sklepy.

Foto: Hustopeče; archiv www.vinazmoravy.cz
Foto: Hustopeče; archiv www.vinazmoravy.cz
lupa

V horní části náměstí stojí od roku 1579 renesanční dům U Synků, pod nímž se dochovaly dva souběžné sklepy. V těchto stylově zrekonstruovaných podzemních prostorech je dnes umístěna Stálá vinařská expozice města Hustopeče s vinotékou. Expozice od roku 2003 slouží k propagaci vinařství celé Velkopavlovické vinařské podoblasti. Vedle historických předmětů, které sloužily k ošetřování vinic, k výrobě a uskladnění vína návštěvníky zaujmou informační panely, popisující celoroční práci na vinici, výrobu vína a staletou vinařskou tradici na Hustopečsku. V obou sklepech jsou k vidění kóje na víno, v nichž vystavují vzorky své produkce zdejší vinaři. Zde se dozvíte také vše o jednotlivých odrůdách vinné révy, pěstované v ČR.

Foto: Hustopeče - nádvoří; publikace Krajem vína
Foto: Hustopeče - nádvoří; publikace Krajem vína
lupa

Na nádvoří domu U Synků je kuriozita a český unikát – pískovcová plastika kvasinky vinné, která je 69 230krát větší než živý originál. Jde o největší uměleckou zvětšeninu mikroorganismu v ČR.

Foto: Hustopečské kroje; archiv Hustopečská chasa
Foto: Hustopečské kroje; archiv Hustopečská chasa
lupa

Pokud se do Hustopečí vydáte 1. září, nenechte si ujít jedinečný zážitek v podobě málo známé, ale stále živé vinařské tradice Zarážení hory.Od 14 hod. se zde koná první ročník společné akce Zarážení hory a otevřených vinných sklepů. Pořádá je OS Hustopečská chasa a místní vinaři. Více informací na www.hustopecskachasa.cz.

Foto: publikace Krajem vína
Foto: publikace Krajem vína
lupa

Při poznávání vinařských zajímavostí čas utíká rychle, proto je dobré předem myslet na to, kam večer složit hlavu. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.wineofczechrepublic.cz/certifikace.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hustopeče u Brna
(vzdálenost od místa: 0.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vinařská nej – největší socha vinné kvasinky u nás

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace