Velký Javorník – místo s krásnými výhledy do kraje.

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

pohled na chatu na Velkém Javorníku z cesty od Papratné
pohled na chatu na Velkém Javorníku z cesty od Papratné
lupa

Na vrchol Velkého Javorníku, který je oblíbeným a častým místem výletů, se lze dostat z více směrů, a to jak po značených, tak i neznačených cestách. Ty neznačené zkratky místní jistě dobře znají a využívají je ke svým výstupům. Pro ostatní zbývají značené turistické chodníky. Nejčastěji bývá pro výstup i návrat využívaná zeleně značená cesta. Na tomto výletě vystoupáte na Javorník po modré značce a do centra se vrátíme po zelené značce.

chata na Velkém Javorníku
chata na Velkém Javorníku
lupa

Z centra Frenštátu vyjdete po modré značce, kousek za městem, po přejití toku Lubiny a dalších cca 100 metrech, přecházíte silničku, která vede do areálu skokanských můstků na Horečkách. Udělejte si krátkou odbočku do tohoto areálu, kde se zespoda můžete podívat na můstky, na nichž v minulosti i současnosti předváděla své dovednosti řada špičkových skokanů na lyžích.

chata na Velkém Javorníku od vrcholu
chata na Velkém Javorníku od vrcholu
lupa

Po návratu zpět na značku projdete kolem památné lípy. Pěšina po chvíli sestoupí mezi chaty na silnici v části Papratná. Modrá pokračuje přes silnici mezi ploty zahrádek. Tady doporučuji uhnout vpravo a jít po silnici. Po chvíli míjíte hospůdku Na Žabárně a stoupáte rovně ještě cca 1 km, až narazíte opět na modrou značku vedoucí od Bartošek. Přejdete na značku a jdete modře značenou lesní cestou na turistické rozcestí Malý Javorník s odpočinkovým altánem. Z rozcestí je to k chatě na Velkém Javorníku po červené značce ještě 1,5 km chůze. Od chaty pak máte pod sebou Frenštát jako na dlani.

Vlastní vrchol je ještě kousek nad chatou a je na něm odpočinkový altán a informační tabule. Kdysi tu stávala i dřevěná rozhledna, ale to je opravdu dávno.

příjemné posezení s výhledy u chaty na Velkém Javorníku
příjemné posezení s výhledy u chaty na Velkém Javorníku
lupa

Po příjemném posezení je čas vydat se na zpáteční cestu. Zpět do centra města se vrátíte po zelené značce. Hlavně zpočátku vás čeká příkrý sestup. Mezi chatou na Velkém Javorníku a centrem města je výškový rozdíl cca 500 metrů. Od rozcestí Pod Javorníkem, ve výšce 550 metů, se klesání zmírní a pohodlná cesta vás dovede zpět do centra města.

i taková mlha Vás může na vrcholu potkat
i taková mlha Vás může na vrcholu potkat
lupa

Pokud se alespoň trochu v této oblasti orientujete, je možné při návratu využít návštěvu oblíbené restaurace Na Rekovicích nebo třeba u Janíků v oblasti Horeček. Nově je otevřená také restaurace v přírodním amfiteátru na Horečkách u velkého skokanského můstku.

Za čím jedeme?

i taková mlha Vás může na vrcholu potkat
i taková mlha Vás může na vrcholu potkat
lupa

Od chaty na Velkém Javorníku je překrásný výhled na blízké i vzdálené hory a celou frenštátskou kotlinu. Je vidět Štramberk, Červený kámen, Ondřejník, Lysá hora, Malý a Velký smrk, Kněhyně, Radhošť a další. Za příznivého počasí můžete sledovat vyznavače paraglidingu. Velký Javorník je oblíbeným místem přátel Velkého Javorníku z Frenštátu, Veřovic i Rožnova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Velkém Javorníku je možnost doplnit tekutiny i naplnit žaludky, hlavně kvasnicové pivo jde na odbyt.

V centru Frenštátu pod Radhoštěm je pak více možností, doporučuji Radniční restauraci, kde lze v příjemném prostředí zhodnotit výlet.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Možnost posezení u chaty s dalekými výhledy. Prohlídka skokanského areálu na Horečkách.

Ostatní informace

Na Velkém Javorníku je možnost zakoupit T č.81. V informačním centru na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm je pak možné zakoupit další TZ.Další informace

Hodnocení:
3754. místo
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Veřovice
(vzdálenost od místa: 3.07 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Velký Javorník – místo s krásnými výhledy do kraje.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace