Ve stopách 11. ročníku pochodu Toulky Litovel. Pomoravím

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

O víkendu 5.6.2010 proběhl 11. ročník pochodu Toulky Litovelským Pomoravím - memoriál Jiřího Marka. Pořádal jej KČT TJ Tatran Litovel a Rodičovské sdružení při ZŠ Jungmannova ulice.

Jeskyně Podkova
Jeskyně Podkova
lupa

Celá akce byla do poslední chvíle značně nejistá, protože ještě ve čtvrtek před plánovanou sobotou na Olomoucku značně pršelo. V pátek už počasí začalo být nadějné a sobota byla přímo vymalovaná. Jenže cesty pokud nebyly přímo zatopené, tak byly silně podmáčené. To vedlo pořadatele k úpravě původně plánovaných tras.

Za čím jedeme?

15 - kilometrový pochod začínal v Litovli, byl veden přes Svatojánský most, kolem cukrovaru a po silnic do Nových Zámků. Tam byla první kontrola. kdo tudo oblast nezná, tak doporučuji nezahnout na první křižovatce doleva, ale vysoupat po silnici kousek výš a podívat se na zdejší zámek. V současnoti slouží pro Ústav sociální péče, ale budova je velmi architektonicky cenná. Původní lovecký zámeček nechali Lichenštejnové přestavět na začátku 19. století v klasicisním stylu. Zámek má 365 oken /jako dní v roce/ a 52 dveří /jako týdnů v roce/ a 12 komínů.

Vrátíte se potom na onu zmiňovanou první křižovatku a ve směru původní cesty se dáte doleva směr Mladeč. V těchto místech byla v sobotu řeka Morava rozlitá v původních meandrecha a turistům se naskytl úžasný koncert místních žab.

V Mladči kolem parkoviště dále do obce, před samoobsluhou doprava na Třesín. Tam byla možnost prohlédnout si jeskyni Podkova a vystoupat k Čertovu mostu ( dvě zastavení patřící do souboru romantických míst Lichenštejnů). Pak zpět do Mladče, po značené cyklotrase do Sobášova. Po cestě už byly zralé třešně - letos opravdu první!

Dále pod dálnici a zpět do Litovle.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo i pití bylo v batůžku. Po cestě je možnost občerstvení v Mladči nebo Sobášově. A pak ještě po cestě ty výše zmiňované třešně:)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obdivovala jsem pohotovost organizátorů, kteří na poslední chvíli měnili trasy a přesto jsme dostali dokonalé popisky.

Ostatní informace

Za účast v pochodu se platilo 20 Kč a na závěr jsme dostali 2l Kofoly a vzorek místního sýra Grand Moravia - super, děkujeme.

Na výlet vlakem

Litovel je dostupná po železnici a to z hlavního nádraží v Olomouci.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Ve stopách 11. ročníku pochodu Toulky Litovel. Pomoravím

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace