Loading...

Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)

Tipy na výlet Pro zdatnější Na kole

Kam a jak jedeme?

Druhá část naší cyklistiské „cestománie“ za pamětihodnostmi Úsova, jednoho z nejmenších měst olomouckého kraje, a krásami jeho okolí vede tentokrát jinou trasou a má i trošku jiný cíl. Z dále nastíněných důvodů volíme kombinaci tras s prodloužením II. a IV. (viz. první díl na https://www.turistika.cz/vylety/usov-a-jeho-pamatky-vylet-prvni-zamek-kostel-sypka). Cesta nám totiž ráno začíná v Uničově, kam jsem se den předtím vypravil navštívit kamaráda a teď je třeba ze sebe tu návštěvu trošku vypotit. Takže hned na úvod stoupání Medlovem a po pár kilometrech jsme u úsovského zámku. Kolem (a na kole) tentokrát jen projíždíme, sjezd ke kostelu, odbočka Doprava a mírným stoupáním míříme do někdejšího židovského ghetta. Cestou kouknout na některé z nejzajímavějších zdejších drobných památek, a potom už to je jen o tom jidish. Zpátky vede naše cesta přes Třeštinu, pivo v Háji, a potom po hrázi až do Lesnice. Zbývající úsek už byl jen o - z jajési staré písně známé - silnici bílé přede mnou …

Za čím jedeme?

První památkou, která nás čeká, je – tradičně na periferii obce stojící - úsovská synagoga. Původně zde stávala synagoga dřevěná, ta ovšem byla nahrazena v roce 1688 „kamennou“ stavbou. Tato synagoga musela být – po náboženském sporu - stržena již v roce 1721. Současná pozdně barokní stavba, která byla v červnu roku 2008 – tedy sedmdesát let po Křišťálové noci - znovu slavnostně otevřena, pochází z období 1783-1784. Její stavbu povolil dekretem císař Josef II. Byla funkční až do roku 1938, kdy místní nacisté zcela zdemolovali její interiér.

Od roku 1949 byla synagoga využívána jako modlitebna českobratrské církve evangelické. V roce 1993 pak budovu odkoupila Angličanka Nina Hofmannová (po předcích ovšem původem z Úsova) a vrátila ji zpět Židovské obci. Poté synagogu čekaly mnohamilionové investice (za jisté finanční spoluúčasti okresu, kraje i Ministerstva kultury) do stavebních oprav, restaurování vnitřní výmalby i odkrývání vzácných nápisů. Uvnitř synagogy byla zřízena stálá muzejní expozice, ale také studovna s knihovnou. Spravuje ji nadace Respekt a tolerance.

Úsovská synagoga je víceméně typickou stavbou svého druhu, protože synagogy nesměly téměř nikde nést výrazné stavební prvky, například věže. Jedná se o podélnou stavbu s klenutým stropem a sedlovou střechou. Klenby zdobí rokoková dekorativní výmalba s hebrejskými liturgickými texty. V předsíni se nachází pamětní deska obětem holocaustu (většina židů z Úsova sice odešla již před Mnichovem, ale ti, kteří zůstali, v drtivé většině za války zahynuli).

ghetto
ghetto  •  Foto: markyz63

Za zajímavost zdejší židovské komunity je považována – také v synagoze připomínaná - skutečnost , že z ní pocházeli předkové amerického senátora Johna Kerryho, neúspěšného kandidáta na presidenta USA z roku 2004. V této souvislosti je potřeba také zmínit - naproti synagoze stojící - zajímavě „zdobený“ rodný dům Vlastimila Artura Poláka (*1914), především německy píšícího, židovského básníka a prozaika (+ 1990, Olomouc). Je mu věnována i pamětní deska na zdi domu.

Skutečně jen pár kroků odsud se nachází pozoruhodný židovský hřbitov. Ten původní (tzv. Starý), pocházející z II.. poloviny 15. století, byl zničen během třicetileté války. Nový hřbitov byl založen v období let 1643-1645, a to – netradičně - přímo na okraji židovského ghetta. Nejstarší dochované náhrobky proto pocházejí až z druhé poloviny 17. století. Na hřbitově se nachází asi tisíc (nebo až 1.100) Kamenných náhrobníků, mezi nimi i pozoruhodné ukázky barokní a klasicistní tvorby. Dochované náhrobky mapují období 17. až 20. století. Na hřbitov se vchází kamennou bránou s obřadní síní, pocházející ze II. poloviny 19. století. Úsovský židovský hřbitov bývá oprávněně označovaný za krásný a udržovaný. S člověkem, který hřbitov udržuje, se občas zdržím na kus řeči u cigárka. Nedávno se mi pochlubil, že moderní technologie už dorazila až sem a on se místo obvyklé kosy „oháněl“ sekačkou.

Původní plocha hřbitova byla obdélníkem o rozměrech 55 x 85 m, v roce 1820 byl hřbitov rozšířen o další – sousední – pozemek. Tento pás, široký 25 metrů, sloužil jako pohřebiště od roku 1850 a za války byl nejvíce poničen, protože se stal cvičnou střelnicí Hitlerjugend. Na hřbitově se pohřbívalo až do 30. let 20. století. Nejvíce náhrobků se nachází v jeho centrální části, jižní a severní okraje jsou téměř prázdné. Drtivá většina náhrobků pochází z 18. a 19. století a mnohé z nich se pyšní krásnou ornamentální výzdobou. Svého času sem byl převezen i náhrobek rabína Don Zapataire de Avalos - Kalonymos Ha-Kohen z roku 1480, který byl původně na tzv. Starém hřbitově.

synagoga
synagoga  •  Foto: markyz63

Celý areál židovského hřbitova je obklopen – místy až 6 metrů Vysokou - zdí z lomového kamene. Je volně přístupný v denní době, vyjma sobot a židovských svátků. Hřbitov je považován za jedno z nejvýznamnějších židovských pohřebišť na Moravě a určitě stojí za návštěvu.

V souvislosti se židovskými památkami je potřeba zmínit i pár slov o historii zdejší židovské čtvrti a jejich obyvatel. Židovská komunita v Úsově vznikla na počátku II. poloviny 15. století, kdy došlo k vyhnání Židů z okolních královských měst, zejména z Olomouce (1454). Židovská obec s rabínem a synagogou je zde doložena na začátku 17. století.

Starší židovské sídliště se hřbitovem (ve východní části městečka) zaniklo za třicetileté války, současná židovská čtvrť v severozápadní části města je dodnes samostatný katastr (Židovská obec). Čtvrť má svůj typický výrazný charakter s bizardními domky a úzkými křivolakými uličkami. V místech, opředených ságami a pověstmi, ještě stále můžeme nalézt velmi dobře zachovaný soubor 35 domů z původních 49, včetně školy (čp. 241) a Radnice (čp. 258).

Úsovští židé se brzy domohli mnohých práv, císař Maxmilián II. v roce 1571 kvůli nim změnil termín pořádání místních trhů ze soboty na středu. Židovská komunita přežila s jistými ztrátami třicetiletou válku, po jejím skončení se dokonce rozrostla o uprchlíky z polsko-litevského soustátí. Obec, která po roce 1890 spravovala rozsáhlou oblast Uničovska, Zábřežska a Šumperska, se postupně zmenšovala a po obsazení Sudet v roce 1938 zanikla. Jen pro zajímavost: v roce 1834 zde žilo 721 Židů (tj. 36,5 % všech obyvatel), v roce 1890 toto číslo kleslo na 162 Židů a v roce 1930 jich zde žila již jen pouhá dvacítka. Bylo to dáno i celkovým úpadkem Úsova po roce 1918 (nevznikl zde žádný větší průmyslový podnik), který se projevil i otevřeně nepřátelským vztahem k místním Židům.

V městečku Úsov a jeho nejbližším okolí se nachází také množství drobných, převážně sakrálních, památek. Jedná se především o různé pískovcové kříže‚ většinou z I. poloviny 19. století, které doplňují sochy světců a Boží muka. Za pozornost stojí zejména rokokový kříž z roku 1764, stojící u kostela sv. Jiljí, barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1724 (u zámku) a 1724 (pod zámkem).

Z trojice božích muk jsou nejzajímavější ta nejstarší. Jedná se o ranně barokní pilířová Boží muka z roku 1667, která najdete v poli při cestě do Stavebnice. Zbývající dvoje Boží muka jsou již barokní (trojboká zděná a sloupková zděná) a pocházejí z II. poloviny 18. století.

Foto: markyz63

V Úsově se nacházejí i památníky válkám. Památník padlým v 1. světové válce najdete na tzv. Křížové hoře a byl zhotoven v roce 1918. Na současném místě stojí od roku 1945. Památník obětem 2. světové války najdete na úsovském náměstí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Platí to, co u první části vyprávění z cest úsovských: vždy rozhoduje zvolená trasa, dopravní prostředek a venkovní teploty. U nás tentokrát zvítězila – zřejmě i díky pozdněvečernímu až nočnímu hodokvasu – dršťkovka těsně před cílem etapy, tedy v Dolních Studénkách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Když pominu otřepanou frázi o radosti z pohybu, která stejně po ránu nebyla z největších, tak tradičně návštěva zdejšího židovského hřbitova. Je to místo příjemně uklidňující a dostatečně rozlehlé, aby se člověk – v případě zájmu - měl kam „zašít“ před případnými dalšími návštěvníky. Moc jich tady ale stejně většinou nepotkáte, i my to většinou máme maximálně na pár slov s místním „sekáčem“ …

Ostatní informace

synagoga
synagoga  •  Foto: markyz63

Židovský hřbitov je přístupný zdarma (maximálně tu rozdáte nějakou tu cigaretku), synagoga za symbolických 20,- Kč (je možno využít i snížené vstupné za deset, ale to už mi přijde téměř nemorální …)

Poslední aktualizace: 26.3.2013
Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Úsov a jeho památky, výlet druhý (židovská obec, drobné památky)

Úsov
Úsov
Zámek
Pozoruhodný soubor památek tvoří mohutná středověká pevnost a barokní zám…
0.1km
více »
Úsov trošku jinak
Úsov trošku jinak
Cestopisy
Celonoční déšť překazil původní plány cesty na hory, nicméně pohled do…
0.1km
více »
Bradelským lesem z Úsova do Třeštiny
Bradelským lesem z Úsova do Třeštiny
Trasa
   Touto trasou jsme šli jedním ze dvou úvalů tzv. Bradelského lesa -…
0.1km
více »
Úsov - kříž sv. Jiljí
Úsov - kříž sv. Jiljí
Kříž
Rokoková kamenická práce z roku 1764 a je součástí areálu kostela sv. Jiljí v Úsově. Sv. Jiljí patron kojení a kojících matek,…
0.1km
více »
Úsov – náměstí Míru
Úsov – náměstí Míru
Náměstí
Historie města Úsova, tedy sídla mezi pahorky a kopci, kterým se říká…
0.1km
více »
Úsov - Židovská synagoga
Úsov - Židovská synagoga
Synagoga
   Synagoga (z řeckého "synagógé" - schromáždění, nebo hebrejského "bejt…
0.1km
více »
Úsov - Doubravski kříž
Úsov - Doubravski kříž
Kříž
   Kříž nese na zadní straně letopočet 1839. V 19. století se prosadilo několik uměleckých a zároveň i architektonických stylů,…
0.1km
více »
Úsov - rodný dům básníka a prozaika Vlastimila Artura Poláka
Úsov - rodný dům básníka a prozaika Vlastimila Artura Poláka
Dům, budova
   Rodný dům básníka a prozaika Vlastimila Artura Poláka najdeme v Úsově v židovské čtvti naproti židovské Synagogy. Na domě je i…
0.1km
více »
Úsov - Zajatecký tábor
Úsov - Zajatecký tábor
Dům, budova
   Bývalý zajatecký Tábor se nachází na ulici Podlesí s číslem popisným…
0.1km
více »
Úsov - synagoga
Úsov - synagoga
Tipy na výlet
Úsov je městečko ležící na silnici II. třídy mezi Mohelnicí a…
0.1km
více »
Židovská obec - Úsov
Židovská obec - Úsov
Tipy na výlet
Při poznávání podhůří Hrubého Jeseníku jsme vyrazili i na prohlídku Úsova.…
0.2km
více »
Úsov – Levandulové bistro
Úsov – Levandulové bistro
Cyklo bar - hospůdka
Za relativně krátkou dobu od svého vzniku (2014) si Levandulový statek v Bezděkově u Úsova získal poměrně širokou klientelu a zřejmě…
0.2km
více »
Úsov - Židovský hřbitov
Úsov - Židovský hřbitov
Hřbitov
   Židovský hřbitov je úzce spojen s vírou, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu a že bude vzkříšen. Proto židé tělo zesnulého …
0.2km
více »
Úsov - kostel sv. Jiljí
Úsov - kostel sv. Jiljí
Kostel
    Historie kostela sv. Jiljí v Úsově sahá do doby tzv. Velké Moravy, kdy Moravskou zemí procházeli svatí bratři Solunští - Cyril s…
0.2km
více »
Úsovská barokní sýpka
Úsovská barokní sýpka
Dům, budova
Tato kulturní památka je nyní pod záštitou občanského sdružení Úsovská…
0.3km
více »
Úsov - Památník padlým v 1. světové válce
Úsov - Památník padlým v 1. světové válce
Památník
   První místo, kde památník stával, bylo před domem č. 51 na Náměstí Míru v Úsově, kde stával od roku 1918 (tento rok je zároveň i rokem zho…
0.3km
více »
Úsov - dřevěný kříž na Křížové hoře
Úsov - dřevěný kříž na Křížové hoře
Kříž
Kříž na Křížové hoře - dřevěný kříž vyrobený do podoby "Latinského kříže" (nejužívanějšího kříže v západní křesťanské církvi) s…
0.3km
více »
Úsovský hřbitov
Úsovský hřbitov
Hřbitov
   Hřbitov jako takový nemá svou vlastní historii - kromě "Památky zesnulých". V Úsově se jedná o takovíto hřbitov v pořadí druhý.…
0.3km
více »
Úsov-Litovel
Úsov-Litovel
Trasa
Do Litovelského pomoraví jsme vyrazili s KČT Smržice na 20 km dlouhý…
0.3km
více »
Úsov a jeho památky, výlet první (zámek, kostel, sýpka)
Úsov a jeho památky, výlet první (zámek, kostel, sýpka)
Tipy na výlet
Úsov je jedním z nejmenších měst olomouckého kraje. Nachází se v …
0.4km
více »
Úsov – smírčí kříž
Úsov – smírčí kříž
Kříž
Menší pískovcový smírčí kříž, mnohdy nespravedlivě označovaný jako pouhá…
0.4km
více »
Úsov - kříž sv. Jana Nepomuckého u zámku
Úsov - kříž sv. Jana Nepomuckého u zámku
Kříž
Barokní sochařská práce z roku 1724. Sv. Jan Nepomuk - vykonával tzv. funkci generálního vikáře (zástupce diecézního biskupa v…
0.5km
více »
Úsov
Úsov
Městečko
Městečko Úsov se nachází v malebném okrese Šumperk a hned na jeho…
0.5km
více »
Úsov - Boží muka
Úsov - Boží muka
Boží muka
   Trojboká zděná barokní Boží muka z druhé poloviny 18. století.    Boží muka jsou symbolem sloupu, u kterého měl být bičován…
0.6km
více »
Boží muka uprostřed pole za Úsovem
Boží muka uprostřed pole za Úsovem
Boží muka
   Boží muka jsou symbolem sloupu, u kterého měl být bičován Ježíš Kristus na příkaz římského prefekta Piláta Pontského. Nacházejí…
0.8km
více »
Polický rybník v okrese Šumperk
Polický rybník v okrese Šumperk
Rybník
   O vybudování Polického rybníka bylo rozhodnuto 9. srpna 1960 na Místním…
1km
více »
Boží muka umístěné v poli  za Úsovem směrem na Stavenici
Boží muka umístěné v poli za Úsovem směrem na Stavenici
Boží muka
   Sloupková zděná Boží muka ze 2. poloviny 18. století s tzv. Latinským křížem (nejznámější podoba kříže s prodlouženou částí…
1km
více »
Výlov rybníka – Polického (ale klidně i jiného, podle místa pobytu)
Výlov rybníka – Polického (ale klidně i jiného, podle místa pobytu)
Tipy na výlet
Do Police, byť správněji by se mělo uvádět do Úsova, protože kata…
1.2km
více »
Kaple sv. Rocha u Úsova
Kaple sv. Rocha u Úsova
Kaple
   Tato kaplička stojí v poli jihovýchodně nad městem Úsovem. Po celý rok vládne v okolí Kaple Sv. Rocha (ochránce před ránou…
1.4km
více »
zavřít reklamu