Uhelné safari

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

důl ČSA, v pozadí Horní Jiřetín
důl ČSA, v pozadí Horní Jiřetín
lupa

Přihlásil jsem se na netradiční výlet, který nabízel nevšední zážitky a možnost podívat se do míst kam se člověk běžně nedostane – na uhelné safari. O této akci jsem se dozvěděl nejprve z místního tisku a bližší informace jsem pak získal na www.czechcoal.cz . Na této adrese je také možnost se na tuto akci přihlásit. Uhelná společnost Czech Coal nabízí 3 prohlídkové trasy a to : prohlídku uhelného lomu Československá armáda, prohlídku uhelného lomu Jan Šverma, rekultivace a obnova krajiny po těžbě.

Za čím jedeme?

rypadlo K 800
rypadlo K 800
lupa

Vybral jsem si prohlídku lomu ČSA. Po úvodních formalitách /seznámení s průběhem a bezpečností při exkurzi/ jsme nasedli do terénního skříňového auta pro přepravu osob. Z Mostu nás odvezli nejprve na vyhlídkové místo na okraji dolu, odkud je vidět celý důl. Zde jsme dostali základní informace o těžbě, těžebních strojích, ale i o dnes velice diskutovaném prolomení těžebních limitů. Autem jsme zajeli k velkostrojům KU 800 a RK 500 na těžbu nadložních zemin, podívali jsme se na těžbu uhlí rypadlem KU 300, zastávka byla také u zakladače ZP 6600.

rypadlo K 800
rypadlo K 800
lupa

Vše probíhalo za plného provozu dolu. Měli jsme tedy možnost zhlédnout celý cyklus dobývání uhlí od těžby skrývky, přes těžbu uhlí až po opětovnou rekultivaci. A jaké by to bylo safari bez zvěře. Důl si oblíbila mufloní zvěř a dobře se jí tu daří. Nám se podařilo spatřit tři skupiny muflonů. Dokonce při výjezdu z dolu jsme projížděli asi tak 20 metrů od stáda o 40 kusech.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení z vlastních zásob, nebo až v Mostě

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velice zajímavý byl pohled z dolu na hřeben Krušných hor a na zámek Jezeří. Zatím jsem to vždy viděl obráceně

Ostatní informace

KU 300 pod Krušnými horami
KU 300 pod Krušnými horami
lupa

Tyto akce se konají ve středu a v sobotu od dubna do října. Exkurze je zdarma a trvá cca 3 hodiny. Docela adrenalinová je doprava uvnitř lomu. Počet účastníků je dán kapacitou auta – 19 osob.

zakladač
zakladač
lupa

Možnost shlédnutí rekultivovaných ploch v okolí Mostu – autodrom, hipodrom, vodní dílo Vrbenský, napouštěné Jezero Most. Slatinská výsypka, ale i přesunutý děkanský kostel.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třebušice
(vzdálenost od místa: 3.84 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Uhelné safari

11.05.2013 20:48
Velmi pěkný výlet, jenom škoda že se musí objednávat tak dlouho dopředu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace