Toulání Hornopožáreckými lesy - Vlčí rokle i štola Halíře

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Jedeme vlakem z Prahy do Prosečnice s přestupem v Čerčanech. Cesta trvala asi hodinu a půl, ale zpříjemnil nám ji vtipný průvodčí :)

Za čím jedeme?

V Prosečnici před hospodou Na Zastávce snídáme a studujeme mapu. Tentokrát se vydáme Vlčí roklí přes Horní Požáry , Panskou skálu a štolu Halíře do Jílového u Prahy. Vyrážíme po žluté do Vlčí rokle. Těšíme se, protože nastoupil podzim a listnaté lesy začaly předvádět, co v nich je :) Počasí nám tentokrát také vyšlo, takže větvemi prostupující podzimní sluníčko celou tu nádheru ještě dobarvilo. Cestou opět nacházíme několik suchohřibů, praváků a bedel. Ten podzim je prostě bezva !
Na rozcestí u loveckého zámečku v Horních Požárech přeskakujeme na modrou a jdeme k vyhlídce Panská skála. Vyhlídka je tak trochu jako z Cimrmanů. Není z ní totiž téměř nic vidět Smile nic méně místo je to hezké. Na odpočívadle si dáváme svačinku a dočítáme se na něm, že tu někdo byl 21.12.2012, že někdo přesolil smaženici , že Gejzovi smrdí kružítko a jiné zajímavosti a objevili jsme pavouka - křižáka, který měl na zádech kříž - pravoslavný Smile. Pak se dáváme po červené směr Kněží hora . Cesta vede lesem a většinou po rovince. Kousek za Kněží horou se už objevují značky naučné stezky Jílovské zlaté doly http://www.muzeumjilove.cz/Muzeum-Jilove-Naucna-Stezka.aspx . Ani jsme nečekali, že by ve štole Halíř bylo otevřeno. Před štolou čeká několik lidí - tak čekáme teké. Asi po deseti minutách vychází průvodkyně se skupinkou , takže je střídáme. Fasujeme přilby, dáváme si razítko. Mají tu i turistickou známku a pár pohledů. Prohlídka trvá asi hodinu, je zajímavá, ale 80Kč/os nám přišlo celkem dost ! Když si oběhnete i okolní štoly a muzeum, tak se to celkem prodraží - o rodině nemluvě. Ve štole je 8°C takže nám ke konci začíná být docela chladno . Po prohlídce pokračujeme po červené. V Borku jdeme chvilku po silnici a za mostkem se dáváme cestičkou kolem plotu do kopce. U božích muk se dvěma obrovskými lipami vyjdeme pár schodů a po silnici doleva až k železniční zastávce. Vlak nám jede až za hodinu, takže využíváme možnosti občerstvení u Pešoura. Je tu přetopeno (si taky furt stěžujeme :) - zima, horko.....:) ) a obsluha je na nás - jediné hosty dost nepříjemná. K jídlu mají klobásu a buřty s cibulí . Chtěly jsme si dát svařák, ale neodvážily jsme se zeptat, jestli nám ho udělají, takže si dáváme jen červené, které je ale dobré. Pro kluky Klášter 11°. Nakonec se nám podařilo i zaplatit, tak se přesouváme do lokálky směr Čerčany, kde přestoupíme do panťáku směr Praha a dnešní výlet zakončíme ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Najedli jsme se z vlastních zásob. Cestou žádné hospody nejsou. V Prosečnici na nádraží je hospoda, která ale otevírá až v 11:00. Pak občerstvení u Pešoura - kde se spíš napojíte, než najíte. Takže si sbalte sváču s sebou :) To je jistota !

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vlčí rokle nezklamala, je to tu opravdu moc hezké, trochu stoupáček, ale nic dramatického. Pak štola Halíře, také zajímavé, ale drahé. Jinak celkově okolí a Hronopožárecké lesy... doporučuji. Je tu prostě hezky.

Ostatní informace

Vstupné jsme platili 80Kč do štoly Halíře. Snížené je za 40Kč.
Štola sv. Josefa 50Kč
Štola sv. A. Peduánského 80Kč
Vstup Muzeum v Jílovém 40KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jílové u Prahy
(vzdálenost od místa: 1.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Toulání Hornopožáreckými lesy - Vlčí rokle i štola Halíře

obrázky
21.10.2011 07:47

Nevíte někdo prosím, proč se mi fotky nezobrazují u textu ?? Surprise

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace