Todeňská hora s Vyhlídkou Oldřicha Fencla

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

Autor textu i fotografie Oldřich Fencl, vloženo s jeho svolením.

Panorama Novohradských hor (vlevo) a Slepičích hor (vpravo). Foto Oldřich Fencl, uveřejněno se svolením autora.
Panorama Novohradských hor (vlevo) a Slepičích hor (vpravo). Foto Oldřich Fencl, uveřejněno se svolením autora.
lupa

Aktualizace 2016: pan Fencl v roce 2015 zemřel ve věku 85 let. Na místě vyhlídky už není jeho kreslené panorama, ale je tam teď místo pouhé lavičky typizovaný přístřešek se stolkem a lavičkami. Návštěvní kniha je tam také.

Todeňská hora
Todeňská hora
lupa

Jen 608 metrů vysoká, zdvíhá se v prostoru mezi Ločenicemi, Komařicemi a Trhovými Svinami. Z těchto míst, dosažitelných busy, k ní vedou turistické značené trasy KČT. Z Trhových Svinů je to žlutá (7,5 km, mezi Komařicemi a Ločenicemi jde značka červená (9 km). Asi uprostřed této trasy na severním úbočí hory je rozcestník značek. Odtud k jihu lesní cestou stoupá červený trojúhelník k jižnímu okraji lesa, převážně borového, promíseného buky. Z okraje lesa otevírá se široký krásný rozhled do krajiny od Novohradských hor přes Slepičí hory, Rojovský hřbet k Plechému 1378,1 metry nejvyššímu bodu Šumavy. Tam čeká lavička, stolek s kresleným panoramatem krajiny. Ve skříňce je záznamník pro sdělení dojmů návštěvníků. Tabulka na borovici nese pojmenování "Vyhlídka Oldřicha Fencla", který tento jedinečný kout objevil před 45 lety v květnu 1965. Zavedením sem turistického značení může se rozhledem těšit celá veřejnost. Ještě v roce 1965 červená značka vedla úbočím a výhled míjela. I ze západního okraje lesa výhled pokračuje od Kleti, k Libínu, Boubínu a daleko k severozápadu: Místo výhledu nazvali členové KČT "Vyhlídka Oldřicha Fencla" a zanesli do turistické mapy Českobudějovicko.

Doporučení: nejpřekvapivější dojem z výhledu je příchodem k vyhlídce od severu s červenou pásovou značkou a trojúhelníkem. Příjezd silničkou Komařice - Sedlo - Stradov.

Todeňská hora je uvedena v turistické knížce "Rozhledny a rozhledová místa", strana 199 a 202, nakladatelství Olympia 2001.

Za čím jedeme?

Vyhlídka z úbočí menšího kopce na panorama jihočeských hor.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Možnost k občerstvení je ve výchozích místech - Komařicích, Ločenicích, Trhových Svinech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se nám nádherný výhled. Pro návštěvu je vhodné vybrat počasí s dobrou viditelností.

Ostatní informace

Na vyhlídku se dá dostat i od jihu z vesnice Todně. Z vyhlídky je dobře vidět i jedna technická památka, stavba obecního vodojemu z roku 1929 v blízkém Něchově.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Trocnov
(vzdálenost od místa: 6.92 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Todeňská hora s Vyhlídkou Oldřicha Fencla

19.05.2011 18:25

Josef Řídký

Měli byste slyšet, s jakou láskou a poetickým zanícením líčí  Oldřich Fencl svou milovanou Šumavu s jedinečnými vyhlídkami dokraje různými směry. Jedinečná je i vyhlídka, která právem nese jméno "Fenclova vyhlídka". Milý Oldřichu, ať se můžeš ještě dlouho těšit krásami své Šumavy i po své osmdesátce.

 

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace