Tajemství skalních hradů v Českém ráji

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

skalní hrad Vranov  - Pantheon
skalní hrad Vranov - Pantheon
lupa

Opět nastal víkend, a my jsme rozmýšleli, kam za novou turistickou známkou naší země. Volba padla tentokrát na tajemný skalní hrad Vranov na Malé Skále, zvaný též Pantheon, a nedaleký hrad Frýdštejn, který je od Vranova co by kamenem dohodil. Oba se nacházejí v srdci Českého ráje, nedaleko města Turnova.Můžeme jet autem, ale i vlakem, protože je zde i železniční zastávka.

Za čím jedeme?

pohled do krajiny z vyhlídky
pohled do krajiny z vyhlídky
lupa

Takže jedeme za tajemným hradem Vranov, nebo spíš zříceninou hradu, který se datuje asi kolem roku 1425 a je nejdelším a nejzajimavějším sklaním hradem v republice. Měří 400m.Určitě potěší všechny, ale určitě bych z této návštěvy hradu vynechala malé děti, protože je to hrad dosti náročný na přístup, hlavně mnoho schodů a různých výstupů po skalních masívech musíte překonat. Tyčí se na strmém útesu nad řekou Jizerou.Po vystoupání k hradu, si můžete zakoupit vstupenky,a zároveň s nimi obdržíte i tištěného průvodce a klíč od brány hradu.Jde vlastně o takovou individuální prohlídku, což je určitě dost zajímavé. Po Po této prohlídce můžete v hradní galerií vidět za 5kč i zajímavé výstavy. Cestou z Vranova vidíte v korunách stromů věž hradu Frýdštejn, kam jsme rovněž zajeli.Po zaplacení vstupného do hradu vystoupáte až do věže , a po mnoha schodech a rozervaném dechu, Vám bude odměnou překrásný pohled do krajiny, v dálce uvidíte Trosky a hrad Bezděz. Několikrát zde pobívali i filmaři, za zmínku stojí natáčení Vám jistě znamé pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Právě tento hrad posložil jako obydlí pro čarodějnice v podání Helenky Růžičkové a Ivety Blanarovičové. Závěrem snad dodám, kdo miluje Staré Hrady a doby dávno zašlých časů, určitě se mu tu bude líbit.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

co polibek od kuchaře?...
co polibek od kuchaře?...
lupa

JInak jsme se najedli výborně ve vesničce pod Vranovem, v Malé Skále, je tu krásná Pizzérie, dá se tu sedět v létě i venku. Mají tu výborná jídla, rychle Vás obslouží,a ceny super. Můžete tu dostat i polibek od kuchaře a nebo od vedoucího :) za pouhých pár korun. Ale určitě si tu dejte jejich výbornou česnečku se sýrem za 22,-kč.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

hrad Frýdštejn..
hrad Frýdštejn..
lupa

Nejvíc se nám líbila individuální prohlídka hradu Vranov,po překonání výšky na rozhlídce i úžasný pohled na Jizeru, vodáky na ní a pohled do krajiny.Náramně jsme se i pobavili při občerstvení.

Ostatní informace

Ceny vstupného jsou dostupné pro všechny Vranov je 35,-

Frýdštejn je 40,-Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malá Skála
(vzdálenost od místa: 1.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Tajemství skalních hradů v Českém ráji

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace