Sklepy ve Zderazi, Pivnická rokle, Bor u Skutče

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

lupa

Okruh dlouhý asi 15 kilometrů začneme na parkovišti u Obecního úřadu ve Zderazi, kde můžeme odložit svoje auto na parkoviště. Do Zderaze vedou silnice, takže přístup je možný autem, pěšky nebo na kole.

Za čím jedeme?

lupa

Hned ve Zderazi jsou vytesána v pískovci stará obydlí-sklepy, o jejichž půdou panuje veliké nejasno. Možná pocházejí už z třicetileté války, ale jedno je jisté, bývaly obydlené, sloužily jako sklepy pro úrodu a byly v nich i rukodělné dílny.

lupa

Ze Zderaze se vydáme po silnici na Nové Hrady a před koncem vesnice odbočíme doleva po cyklostezce k Pivnické rokli. Mezi poli dojdeme k lesu a podél něho k přírodní památce Pivnická rokle. Sestoupíme dolů a dostáváme se do úzkého kaňonu zaříznutého v opukách a pískovcích, na jehož dnu čeká přijemný chládek s potůčkem, který je v panujících vedrech skutečná oáza na poušti.

lupa

Když se nabažíme chládku a přírodou rokle, pokračujeme po cyklostezce k Dolanskému mlýnu, kde se napojíme na červenou turistickou stezku, která nás provede údolím Novohradky Střítěžskou roklí ke studánce Kapalice a po chvíli k chatě Polanka s restaurací. Od Polanky jdeme po červené turistické lesem podél Novohradky do Boru u Skutče. Cestou vidíme Kupadla, Kazatelnu, Kříža Kolumbovo vejce, krásné skály této stezky. Koupaliště s čistou vodou z vlastního vrtu a se stánkem v Boru je velmi příjemné osvěžení. A všude okolo borůvky kam oko dohlédne. :-) Z Boru se do Zderazi dostaneme po žluté turistické lesem přes několik potoků.

lupa

Kdo si chce výlet protáhnout, může od Polanky zamířit na zámek v Nových Hradech, který je vzdálený asi 1,5 km. Za prohlídku určitě stojí nejen zámek, ale i přilehlé zámecké zahrady, zámecká restaurace i zámecká kavárna s cukrárnou. :-)

lupa

Celý výlet se dá jít pěšky i jet na kolech, systém značení je v tomto regionu výborný. Poprvé jsme celý region sjezdili na kolech v roce 2003, a to bylo klukům 5 a 7 let, občas jsme je sice tlačili, ale dá se. A velmi rádi se sem vracíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hospoda ve Zderazi, Chata Polanka, Nové Hrady, restaurace Renospond pod Zderazí, tam všude se dá jíst i pít.

Případně zámecká restaurace v Nových Hradech (pro ty, kdo dorazí)...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná příroda, stezky většinou lesem a podél potoků, takže vhodné i pro parné dny.

Ostatní informace

ceny jídla a pití obvyklé jako v jiných turistických oblastech... Ve sklepích se vstupné nevybírá...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Předhradí
(vzdálenost od místa: 5.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sklepy ve Zderazi, Pivnická rokle, Bor u Skutče

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace