Loading...

Skalica, královské město plné památek

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

Cílem našeho výletu bude krásné historické slovenské město, nacházející se za řekou Moravou, nedaleko hranic s Českou republikou i měst Hodonín a Strážnice. V někdejším královském městě Skalica dnes žije přibližně patnáct tisíc obyvatel a pro příznivce památek všeho druhu je zdejší návštěva skutečnou euforií i balzámem na duši. Nechybí ani krásná okolní příroda Zlatnícké doliny i Bílých Karpat nebo nekonečné vinohrady. Jsme zkrátka na Záhoří (Záhorie nebo Záhorská nížina), v oblasti která je dnes součástí Trnavského kraje, ale dříve byla součástí Velkomoravského knížectví.

studna
studna  •  Foto: markyz63

Starobylá Skalica je – jako každé správné okresní město – dostupná většinou běžných dopravních prostředků, tedy zejména auty, autobusy i vlaky. A vzhledem ke své velikosti je vhodná pro pohyb po svých … koneckonců jednotlivé zdejší pamětihodnosti jsou od sebe opravdu vzdáleny na hod kamenem. Nebo alespoň – po vzoru strážních hradů – na dohled, a to i okem méně bystrým. Vždyť jen kostelů je zde prý tolik, že každá uzavřená i započatá tisícovka zdejších obyvatel by mohla mít svůj vlastní. A mnozí jistě ocení také jejich časté zpřístupnění, například v rámci zářijových Dnů evropského dědictví nebo Skalických dní. Potěšitelná je rovněž skutečnost, že mnohé zdejší památky jsou zpřístupněny v průběhu celého roku a jejich součástí jsou bonusy typu výrobny proslaveného Skalického trdelníku.

Za čím jedeme?

My jsme vyjížděli ze západní strany, tedy z jihomoravské části ČR, a jako dopravní prostředek jsme zvolili automobil, což bylo jistým zpestřením prodlouženého cyklistického víkendu. A hned na úvod je potřeba zdůraznit, že návštěvu Skalice a jejího okolí lze každému jen a jen doporučit. Zklamání se určitě nikdo bát nemusí, ale příznivci pamětihodností – zejména těch sakrálních a technických – budou jistě „řvát“ nadšením. Než si alespoň ty nejvýznamnější zkratkovitě přiblížíme, prozradíme si pár základních informací z dlouhé a bohaté historii Skalice. Koneckonců se již v roce 1372 jednalo o svobodné královské město a i proto zůstaneme u té historie o něco dávnější …

Skalica je písemně poprvé zmiňována v letech 1217 a 1256, ale osídlena je v podstatě nepřetržitě od mladší doby kamenné, tedy nějakých 6.000 let. Město tak dostalo právo obklopit se hradbami, jeho obyvatelé byli osvobozeni od placení daní a mohli se zde pořádat pravidelné trhy. Již v I. polovině 15. století je Skalica významným hospodářským, kulturním i duchovním centrem a v 17. století je postavena na úroveň dalším královským městům, tedy i Bratislavě, Košicím, Trnavě nebo Bardejovu. Nastává rozvoj řemesel a cechů; nejvýznamnější jsou ale soukeníci a vinaři. Díky tomu je také postaven kostelík sv. Urbana, patrona vinařů, a farní kostel dostává alespoň stejnojmenný cechovní oltář. Celkový rozvoj města se však projeví rovněž příchodem několika církevních řádů, zejména františkánů, karmelitánů a jezuitů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytováni jsme byli ve vinařských Velkých Pavlovicích a jedli jsme, kde se dalo. Skalický trdelník je ale opravdu nepsanou povinností ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

A co že tedy bylo všechno k vidění? Rotunda sv. Juraja, jejíž vznik je datován do přelomu 12. až 13. století, poslední dobou však spíše I. poloviny století 11. Později byla tato stavba u městských hradeb goticky i barokně upravena a kromě toho, že byla kaplí, plnila i funkci obrannou. Františkánský klášter s kostelem Sedmibolestné Panny Marie, původně gotický komplex z 15. století, jehož součástí je také historická Černá kuchyně, kde se tradičním způsobem připravuje věhlasný Skalický trdelník. Paulánský klášter s kostelem sv. Pavla Poustevníka, pozdně barokní komplex z I. čtvrtiny 18. století, kde kostel je dnes soukromým majetkem. Klášter milosrdných bratří s kostelem Nejsvětější Trojice, původně evangelický komplex z konce I. poloviny 17. století slouží po přestavbě jako nemocnice, kostel zůstává vzácnou památkou barokního umění. Evangelický kostel je pak stavbou klasicistní, ovšem s prvky pozdního baroka. V roku 1938 k němu byla přistavěna věž, a to podle návrhu arch. Dušana Jurkoviče.

To nejlepší však možná pro někoho teprve přijde. Farní kostel sv. Archanděla Michaela a jeho věž, chrám, který sice několikrát vyhořel, ale zůstává jednou z perel města. Původně jednolodní kostel byl přestavěn na pozdně gotickou trojloďní baziliku s několika cechovními oltáři a mohutnou věží, sloužící jako rozhledna, nabízející výhled na Skalicu a její okolí. Secesní Kulturní dům, krásná budova, která se dodnes zachovala v původním stavu a jejíž podobu navrhl architekt  Dušan Jurkovi. A zatímco štítová mozaika pochází od Mikoláše Alše, stěny a oponu ve velkém divadelním sálu vyzdobili malby Joža Úprky a Antoše Frolky. Bývalý jezuitský kostel sv. Františka Xaverského – a pozdější sklad všeho možného - patří k nejvýraznějším a nejzajímavějším stavbám města. Většina výzdoby sice zmizela, ale zachovaly se alespoň štuky, část fresek v boční kapli Panny Marie, krypta s mnišskými hroby a jeden z největších oltářních obrazů na Slovensku.

Na závěr zůstávají dvě vzácné památky technické. Tou první je historická ledovna neboli lédárna. V minulosti sloužila k úschově potravin. Led se sem svážel pomocí psích spřežení z okolních vodních ploch. Velmi zajímavý je ovšem hlavně mlýn bratrů Piláriků, kteří zbourali původní vodní mlýn a ve 20. letech minulého století zde postavili moderní trojposchoďový mlýn na elektrický pohon. Ten plnohodnotně sloužil až do roku 1962.

krypta
krypta  •  Foto: markyz63

Uvedené památky však zdaleka nezahrnují všechno, co zde z historického hlediska stojí za vidění. To bychom ještě museli zmínit min. několik dalších kostelů, karner sv. Anny, městské hradby, Kalvárii, morový sloup, chudobinec, lidovou školu, židovský hřbitov nebo budovu radnice. Nezapomenutelný je také pohled na městské panorama od Kalvárie. Historicko-poznávací výlet do slovenského města Skalica se prostě opravdu vyplatí.

Ostatní informace

Svou bohatou historii se Skalica nebojí a nestydí návštěvníkům města patřičně předvést, a to formou nesmírně přitažlivou a dokonce i – pro turisty – beznákladovou. Po celou letní turistickou sezonu – tedy v období od 14. května do 25. září - byly o víkendech zdejší hlavní památky (bylo jich celkem 13 a chtělo to tedy více času než jsme měli my) zpřístupněny s průvodci z řad studentů a zcela zadarmo. V pátek a v neděli bylo možno této jedinečné nabídky využít v čase od 14,00 do 18,00 hod. a v sobotu dokonce od 10,00 do 18,00 hod. 

Poslední aktualizace: 23.5.2017
Skalica, královské město plné památek na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Skalica, královské město plné památek

Skalica – židovský hřbitov  (Starý židovský cintorín)
Skalica – židovský hřbitov (Starý židovský cintorín)
Hřbitov
I když se to na první pohled možná nezdá, je nevelký skalický starý…
0.3km
více »
Skalica - karner sv. Anny
Skalica - karner sv. Anny
Kaple
Jednu z mnoha skalických sakrálních památek najdeme na zdejším náměstí Svobody, v těsné blízkosti farního kostela sv. Michaela…
0.4km
více »
Skalica – kalvárie  (kalvária)
Skalica – kalvárie (kalvária)
Kříž
Mezi vůbec nejkrásnější historické památky slovenského města Skalica patří…
0.4km
více »
Skalica - Spolkový dom - Dom kultúry
Skalica - Spolkový dom - Dom kultúry
Dům, budova
     Spolkový dom alebo Roľnícky spolkový dom, dnes Kultúrny dom sa…
0.4km
více »
Skalica – městské opevnění  (mestské hradby)
Skalica – městské opevnění (mestské hradby)
Hradby
Vzhledem k tomu, že historické slovenské město Skalica nabízí svým…
0.4km
více »
Skalica – mariánský morový sloup  (morový stĺp sv. Panny Márie)
Skalica – mariánský morový sloup (morový stĺp sv. Panny Márie)
Socha
Mezi drobnými památkami, které nám nabízí slovenské královské město Skalica, patří k těm nejzajímavějším zdejší barokní morový sloup…
0.4km
více »
Skalický trdelník
Skalický trdelník
Zajímavost
Jednou ze zajímavostí královského města Skalica je sladká pochuti…
0.4km
více »
Skalica - turistické rozcestníky
Skalica - turistické rozcestníky
Rozcestí
Nachází se v historické části města na náměstí Slobody. Prochází …
0.4km
více »
Skalica - Ladovňa
Skalica - Ladovňa
Drobné památky
Na uchvávání potravin během roku s v minulosti používaly přírodní…
0.4km
více »
Skalica – rotunda sv. Jiří  (rotunda svätého Juraja)
Skalica – rotunda sv. Jiří (rotunda svätého Juraja)
Rotunda
Skalická rotunda sv. Juraja je nejen prokazatelně nejstarší památkou…
0.4km
více »
Františkánský kostel Sedmibolestné Panny Marie a klášter
Františkánský kostel Sedmibolestné Panny Marie a klášter
Klášter
Klášter i s kostelem sa začal stavět roku 1467. Kostel byl vysvěcený v…
0.4km
více »
Skalica – vyhlídka na Kalvárii
Skalica – vyhlídka na Kalvárii
Vyhlídka
Záhorácké město Skalica je takovým malým – a svým způsobem také poměrně do…
0.4km
více »
Skalica - městské hradby
Skalica - městské hradby
Hradby
Po povýšení Skalice na svobodné královské město se začalo s budov…
0.4km
více »
Skalica – Jurkovičův spolkový dům  (Roľnícky spolkový dom)
Skalica – Jurkovičův spolkový dům (Roľnícky spolkový dom)
Dům, budova
Záhorácká Skalica, to není jen gotika, renesance i baroko převážně…
0.4km
více »
Skalica – budova bývalé Lidové školy  (budova Ľudovej školy)
Skalica – budova bývalé Lidové školy (budova Ľudovej školy)
Dům, budova
Budova Lidové školy ve Skalici patří údajně k objektům, jejichž rekonstrukce patří na celém Slovensku k těm nejzdařilejším. A to pře…
0.4km
více »
Skalica – evangelický kostel  (Evanjelický a.v. kostol)
Skalica – evangelický kostel (Evanjelický a.v. kostol)
Kostel
Jednou z mnoha sakrálních památek západoslovenské Skalice je – tradičně…
0.4km
více »
Skalica - rotunda, kalvária a hradby
Skalica - rotunda, kalvária a hradby
Kaple
      Areál rotundy sv. Juraja, Kalvárie a mestských cintorínov bol pôvodne súvislou vyvýšeninou. Doklady o jej najstaršom osídlení…
0.4km
více »
Skalica – klášterní kostel sv. Františka Xaverského s podzemní hrobkou  (Jezuitský kostol)
Skalica – klášterní kostel sv. Františka Xaverského s podzemní hrobkou (Jezuitský kostol)
Kostel
Jedna z nejzajímavějších památek slovenské Skalice bude zřejmě již navždy…
0.4km
více »
Biele Karpaty na bicykli.
Biele Karpaty na bicykli.
Tipy na výlet
Rád by som Vás pozval do kraja severné Záhorie a priamo do jeho srdca…
0.5km
více »
Skalica - jezuitský kostol sv.Františka Xaverského a gymnázium
Skalica - jezuitský kostol sv.Františka Xaverského a gymnázium
Kostel
         Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského je barokovou stavbou z…
0.5km
více »
zavřít reklamu