S rytířem Brtníkem na Hromovou horu

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

rytíř Brtník
rytíř Brtník
lupa

Čas od času se vydává ze svého sídla na hradě Ostrý rytíř Brtník na putování po hradech a jiných památkách, aby upozornil na jejich většinou špatný stav a potřebu jejich záchrany. Již podruhé se vydal na Hromovou horu – na Milešovku /837 m/, nejvyšší vrchol Českého středohoří. Autobusem jsme z Teplic odjeli do Bílky pod Milešovkou /490 m/ odkud se vycházelo.

Za čím jedeme?

začátek výstupu
začátek výstupu
lupa

Rytíř oděn v kopii zbroje z 15. století, která váží 35 kg, jeho dcera Leontýnka a doprovodná družina se za dunění bubnů vydali na náročný výstup. Celá akce je pojata humorně a tak mimo dam v dobových kostýmech doprovází rytíře ještě zdravotnice se životabudičem, hasič pro případ nenadálého požáru, sběrač raněných s nosítky, ale i lyžař na běžkách. Výstup na vrchol je celkem náročný, což teprve pro rytíře a jeho doprovod. Celou cestu je slyšet dunění bubnů, které signalizují postup průvodu. Zpoceni, ale zdrávi došli až na vrchol do místního šenku.

pohled z Milešovky
pohled z Milešovky
lupa

My jsme se po odpočinku, občerstvení a po pokochání krásným rozhledem vydali na další cestu. Sestoupili jsme do Černčic a po červené TZ jsme loukou vystoupali k hájovně. Při otočení se nám naskýtaly jedinečné a působivé pohledy na Milešovku. Po značené cestě jsme došli do přírodní rezervace Březina k rašelinnému jezírku se vzácnou květenou a letitými buky. Prochází tudy také naučná stezka po které jsme pokračovali dál. Od rozcestí na Pálečské cestě /588 m/ jsme vystoupali na náhorní pláň Březina. Ta dosahuje nadmořské výšky až 700 metrů. Dříve zde byl vojenský prostor. Pohodlnou cestou jsme došli k odpočivadlu na rozcestí U Velké jedle /675 m/. Cesta se stáčí doprava a za chvilku začíná klesat k silnici do Kostomlat. Před klesáním je odbočka doleva, která nás dovedla k malému starému lomu. Odtud jsme neznačenou cestou spirálovitě vystoupali na třetí nejvyšší vrchol Českého středohoří, na Pařez /736 m/. Vrchol je zarostlý a je odtud minimální rozhled. Je tu zavedena vrcholová kniha. Stejnou cestou jsme se vrátili a po značení naučné stezky jsme prudce sestupovali okolo půdních sesuvů ke zřícenině hradu Sukoslav /580 m/. Po prohlídce hradu opět prudkým sestupem jsme sešli do Kostomlat /420 m/, kde jsme výlet ukončili v místní hospůdce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení na vrcholu Milešovky a pak až v Kostomlatech , restaurace Na poště.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Humorně pojatý výstup rytíře Brtníka. Nádherné rozhledy z Milešovky, unikátní rašelinné jezírko

Ostatní informace

Z Kostomlat je autobusové spojení do Bíliny i Teplic. Vstup na hrad Sukoslav je zdarma.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bořislav
(vzdálenost od místa: 1.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu S rytířem Brtníkem na Hromovou horu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace