Procházka v okolí říčky Chrudimky s návštěvou zajímavé tvrze

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

rekreační zařízení Na Pilce
rekreační zařízení Na Pilce
lupa

Od turistického rozcestí na návsi u hasičské zbrojnice v Klokočově se vydáme po červeně značené polní cestě na Modletín, Horní Bradlo. Cesta nás vede okrajem lesa s výhledy do okolí. Zahlédneme i část hladiny Sečské přehrady. Lesní pěšinou sestoupíme k jednomu z přítoků Chrudimky a pokračujeme souběžně s ním proti jeho proudu do Modletína. Pěšina nás přivede až na silnici. Na ní zahneme vlevo a okrajem málo frekventované silničky přijdeme asi po 400 metrech k turistickému rozcestí před kostelem v Modletíně. Červená uhýbá vlevo, provede nás Modletínem a za ním vyjdeme opět na silnici. Jdeme asi 1 kilometr na okraj obce Lipka, kde značka uhýbá vpravo a vede nás do středu obce na náves. Zde najdeme turistické rozcestí i zvoničku.

pohled do kraje  od lesa nad Klokočovem
pohled do kraje od lesa nad Klokočovem
lupa

V obci stojí stará tvrz a další památná lípa. Od zvoničky jdeme polní cestou nahoru, za chvíli před sebou uvidíme po pravé straně památnou lípu a po levé straně tvrz. Tvrz je v soukromých rukách a prošla i částečnou necitlivou rekonstrukcí. Přesto její prohlídku doporučuji. Současný majitel o ni příliš nedbá, a tak je volně přístupná. Kousek za památnou lípou je i hrobka rodiny Kustošů, bývalých majitelů tvrze.

památná lípa v Lipce
památná lípa v Lipce
lupa

Od tvrze se vrátíme zpět na rozcestí značek a pokračujeme po červené. Z centra Lipky sestoupíme k hlaví silnici, tu přejdeme a sestupujeme na okraj Horního Bradla. Před prvním stavením zahneme vlevo a nyní po modré značce jdeme okrajem lesa souběžně s tokem Chrudimky k turistickému rozcestí Paseky.

tvrz Lipka
tvrz Lipka
lupa

Pokračujeme dále vlevo lesní silnicí kterou lemuje množství rekreačních chat. Takto dojdeme až k rekreačnímu areálu. Zde je možnost občerstvení a v letních měsících i koupání v bazénech.

tvrz Lipka
tvrz Lipka
lupa

Od areálu pokračujeme modře značenou lesní cestou. Chvíli stoupáme do mírného kopce a z Přemilova klesáme k rozcestí Mladiny. Tady modrou opustíme a pokračujeme žlutě značenou pěšinou. Po lávce přejdeme Chrudimku a před sebou vidíme rekreační zařízení Na Pilce, kde je možnost chvíli posedět a občerstvit se. Stojí v pěkném údolí řeky Chrudimky uprostřed lesů v blízkosti přehrady Seč. Atmosféru místa dotváří cvakot otáčejícího se mlýnského kola a šum řeky. Pak nám zbývá již jen závěrečný úsek cesty do centra Klokočova po žlutě značené cestě.

Za čím jedeme?

tvrz Lipka
tvrz Lipka
lupa

Vycházka nabízí hned několik zajímavostí. V Klokočově je stará památná lípa a za prohlídku stojí i nově opravený zámeček. V Lipce si prohlédneme zajímavou tvrz, která bohužel pro nezájem majitele chátrá. Kousek od tvrze je další památná lípa.

Je to procházka pěknou přírodou s výhledy do kraje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Horní Bradlo s hrobkou rodiny Rücklů
Horní Bradlo s hrobkou rodiny Rücklů
lupa

Trasa nabízí řadu míst s možností občerstvení. Já jsem využil občerstvení v rekreačním areálu u bazénu a příjemné bylo posezení Na Pilce. V nově rekonstruované hospodě U Zámečku v Klokočově pak nabízejí domácí stravu za velmi příznivé ceny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mě jako obdivovateli starých hradú, zřícenin a tvrzí se líbila tvrz Lipka. Příjemné bylo posezení v rekreačním areálu Na Pilce a především pak procházka pěknou přírodou.

Ostatní informace

Celá oblast okolí Sečské přehrady je pěkným místem k trávení dovolené a to v letních i zimních měsících.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bílek
(vzdálenost od místa: 10.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka v okolí říčky Chrudimky s návštěvou zajímavé tvrze

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace