Procházka Mělníkem, k soutoku Labe s Vltavou a na zámek Hořín

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Vypravte se do Mělníka, věnného města českých královen, města vína s množstvím historických památek nacházejících se v centru a jeho nejbližším okolí.

náměstí v Mělníce
náměstí v Mělníce
lupa

Prvořadým lákadlem je zámek, původně dřevěný hrad, jež byl zřejmě již koncem desátého století nahrazen hradem kamenným. Pozůstatkem na tuto dobu je jižní věžovitá část západního křídla zámku u dnešního vstupu.

dětský pokoj na zámku Mělník
dětský pokoj na zámku Mělník
lupa

Prohlídkový okruh zahrnuje deset místností a kapli sv. Ludmily. Během prohlídky s průvodcem nebo i samostatně je určitě co obdivovat. Zámek a celé panství bylo v rámci restituce vráceno Lobkowiczům, kteří se věnují obnově a rekonstrukci celého panství, a o výsledku jejich snažení se můžete sami přesvědčit.

velká jídelna na zámku Mělník
velká jídelna na zámku Mělník
lupa

V sousedství zámku stojí architektonicky významný pozdně gotický chrám sv. Petra a Pavla, který v románské kryptě ukrývá kostnici. Její podoba je dílem antropologa Jindřicha Matiegky z let 1915 až 1919. Není tak rozsáhlá jako známější kostnice v Sedleci u Kutné Hory, ale přesto stojí za to ji navštívit.

soutok Labe a plavebního kanálu z vyhlídky
soutok Labe a plavebního kanálu z vyhlídky
lupa

Za zámkem, z upravené vyhlídky se můžeme podívat na soutok Labe s Vltavou, plavební kanál se zdymadlem a za dobrého počasí lze zahlédnou i Říp a vrcholky Českého středohoří. Pro lepší orientaci jsou zde umístěny orientační tabulky. Soutok Labe s Vltavou je ten více vlevo.

pohled na zámek z mostu přes Labe
pohled na zámek z mostu přes Labe
lupa

Poté se již můžeme vydat po žluté značce za dalšími zajímavostmi. Sestoupíme parkem k mostu, ten přejdeme a za ním vstoupíme do Hořínského parku, dnes v dosti zanedbaném stavu. Značka nás vede po levém břehu Labe se zajímavými pohledy na zámek. Cesta se u soutoku s plavebním kanálem stáčí vpravo a podél kanálu dojdeme ke zdymadlu z roku 1905. Zdymadlo je technicko-historickým unikátem a svému účelu slouží dodnes.

zámek od zdymadla na plavebním kanále
zámek od zdymadla na plavebním kanále
lupa

Pokud se chcete podívat bezprostředně k soutoku Labe s Vltavou, přejděte zdymadlo a po pravém břehu plavebního kanálu dojděte až na jeho konec. Tady vede vpravo cestička porostem, která vás přivede až k vlastnímu soutoku. Pohled na zámek a kostel je z tohoto místa také jiný a méně všední.

zdynadlo
zdynadlo
lupa

Od soutoku se vrátíme zpět ke zdymadlu a nyní máme možnost dojít k hořínskému zámku po cyklostezce nebo žlutě značené pěšině v parku. Než opustíme zdymadlo, všimneme si ukazatele, který říká, kam až sahala voda při ničivých povodních v roce 2002.

soutok Labe (vlevo) a Vltavy (vpravo)
soutok Labe (vlevo) a Vltavy (vpravo)
lupa

Rokokový zámek v Hoříně patří mezi významné architektonické skvosty. Jeho dnešní neutěšený stav je i výsledkem povodní z roku 2002. Představuje umělecky jednotné architektonické dílo, i když je ve špatném stavu a není veřejnosti přístupný. Z původního vnitřního vybavení zámku se bohužel nic nedochovalo. Volně přístupný je jen zámecký park, kde roste řada cenných dřevin. Snad se také brzy dočká obnovy. Můžeme si však prohlédnout exteriéry zámku a nahlédnout okýnky do zámecké kaple v jeho pravém křídle.

zámek a kostel od soutoku
zámek a kostel od soutoku
lupa

Od zámku Hořín se vrátíme na most přes Labe a vystoupáme parkem zpět do centra Mělníka na náměstí Míru se zachovaným podloubím a barokními štíty na domech. Než však dojdeme na náměstí, míjíme nově otevřené městské IC, které nabízí prohlídku podzemí města. V centru najdeme i regionální muzeum v budově bývalého kapucínského kláštera, původně měšťanského domu pocházejícího z 2. poloviny 14. století. Muzeum se specializuje na historii výroby dětských kočárků v České republice a historii vinařství v Čechách.

zámek Hořín
zámek Hořín
lupa

Na náměstí v Mělníce vycházku ukončíme. Pokud nám však zbývá ještě čas a chuť poznat město blíže, můžeme se podívat na Pražskou bránu, jež je součástí bývalého Městského opevnění, na úsek hradeb s dochovanou baštou, dřevěnou zvonici z Národní výstavy v roce 1891 a další památky města.

Každoročně v září je pak na náměstí v Mělníce pořádáno Mělnické vinobraní s bohatým kulturním programem.

Za čím jedeme?

V Mělníce je určitě co obdivovat a prohlížet. Nenechte si ujít prohlídku zámku. Zajímavé je rovněž regionální muzeum na náměstí Míru. V podzemí kostela sv. Petra a Pavla můžete navštívit atraktivní kostnici.

Navštívíme zajímavou technickou památku na plavebním kanále.

Prohládneme si soutok Labe s Vltavou, nejdříve z vyhlídky za zámkem a vypravíme se i do jeho bezprostřední blízkosti.

Zámek v Hoříně stojí také za chvíli zastavení a prohlídku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Mělník nabízí mnoho možností jak uspokojit žíznivé a hladové návštěvníky. Stačí si jen vybrat a posedět v některé příjemné hospůdce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prohlídka zámku je skvělým zážitkem. Hořínské zdymadlo se vám jistě také bude líbit.

Ostatní informace

Otevřeno celý rok
Prohlídka zámku
Denně od 9:30 do 18:00 (poslední prohlídka v 17:00)
Prohlídky probíhají s průvodcem nebo individuálně.

Prohlídka zámku s průvodcem:
Vždy v celou hodinu, první v 10:00 hod., poslední v 17:00 hod.
Vstupné pro jednotlivce 110 Kč, Studenti 90 Kč, Děti do 12 let zdarma

Na výlet vlakem

Spojení do Mělníka je dobré, leží na trati č. 72 Ústí nad Labem Střekov - Mělník - Lysá nad Labem a č. 70 Praha - Mladá Boleslav - Turnov

Z Prahy se sem dostaneme s přestupem ve Všetatech.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Procházka Mělníkem, k soutoku Labe s Vltavou a na zámek Hořín

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace