Loading...

PŘÍRODNÍ SKVOSTY ČESKA-Méně známá místa,část 5

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

Kdeže, by bylo u nás málo věcí k vidění.Málo prošlapanou stezkou se někdy ani nevydáme a ani netušíme oco přicházíme. Překrásných míst u nás spousty tuláků nezná.I když se tuzemská turistika vrací zpět do zajetých kolejí a bomp "utíkání" za hranice už není co býval,můžeme objevovat tahle méně známá místa a budeme hodně překvapeni.

Toulavé boty nazujeme na severu moravy v jednom z nekrásnějších pohoří česka, v Jeseníkách.Dluho byl vodopád Borového potoka skrýt očím zvídavého turisty.Na starších mapách bychom ho hledaly marně.Dnes je chlouba Jeseníků, dostupná po turistické stezce od údolí Desné.Nedalaleko Malé Morávky můžeme bádat v oblasti bývalých štol, ve kterých se dnes ukrývají vzácní netopíři a proto je chráněna v rezervaci Javorový vrch.Vrcholové skály jsou častým vyhledávaným cílem.V jižním cípu Hrubého jeseníku, nad obcí Hrabišín, je výrazný vrchol Volyň a okolí je poseto řadou zvláštních vrcholových skalních útvarů.Zámecká hora u Vrbna pod Pradědem, působí tajůplně,na vrcholu je řada skal a také zřícenina hradu.Ti zdatnější sem mohou vystoupat.Nedaleko Olomouce u obce Bělkovice je krásné Bělkovické údolí.Nad ním stojí zřícenina hradu a také do něj spadají divoké rokle.Poutavé místo.Pamatujete si seriál Velké Sedlo?Správně,ti kteří tipují na scény točené u Kružberské přehrady.Zde najdeme také poměrně veliké skalní stěny zv.Kružberské skály.Moravský kras je určitě mnoha nám známí.Hodně návštěvníků,ale míří spíše do věhlasných jeskyň a opimíjí i jiné krásy,které zde najdeme.Na severu o obce Holštějn jsou unikátní propadání Stará a Nová Rasovna.Teď skočíme na Liberecko.Pravda,museli jsme ujet bezmála 2OOkm,ale zato nám to stálo.Okolo městečka Hamr na jezeře,známého především letní rekreací,najdeme několik lákavých cílů,jako např sklanatý vrchol Stohánek,nebo Chrastenský vodopád.Když budeme okolím putovat,mrkneme také k pravému pramenu řeky Ploučnice.Od Hamru to už nemáme daleko do Lužických hor.Jednou z dominant je vrchol Popova skála s perfektní skalní vyhlídkou.A na závěr ještě na Šumavu.Při železnici z Volyně do Vimperka si určitě všimneme vysokých,dech beroucích skal.Jsou chráněny v rezervaci Opolenec.Turisté co zamíří na Boubín a Boubínský prales,se mnohdy vrací a přitom kdyby pokračovaly nedaleko po červené,mohou obdivovat o něco menší,přestou pozoruhodný Milešický prales.Závěr naší cesty bude na vrcholu s rezervací a zříceninou hradu nad Lipenskou přehradou-Vítkův Kámen.

Za čím jedeme?

vodopád Borového potoka(Hrubý Jeseník)-K vodopádu na Borovém potoce se dá dostat z Koutů nad Desnou po modré turistické značce proti proudu Divoké Desné. Asi po 2 kilometrech je třeba opustit značenou cestu, přejít potok po lávce a pokračovat proti proudu Borového potoka do kopce. Vlastní vodopád je vysoký 8.3 metru, pod ním následují menší kaskády, které jsou po 15 metrech zakončeny 2 metry Vysokým vodopádem.Nedaleko je přečerpávací vodní nádrž Dlouhé stráně.

Javorový vrch(Hrubý jeseník)-Území se nachází cca 2,5 km ssz od horního konce zastavěné části obce Malá Morávka a zahrnuje zelesněný hřeben a přilehlé svahy, které schází z Javorového vrchu. Současná morfologie povrchu byla v historickém období spoluvytvářena rozsáhlou lidskou činností. Je zde možno pozorovat řadu pozůstatků hald, terénních depresí, trychtýřovitých, příkopových i kaňonovitých propadlin, suťových kuželů i obnažených skalních stěn, včetně různou měrou zasutých ústí štol, větracích šachet a komínů.Je zde výrazná
ochrana netopýrů, spočívající v zachování příznivých podmínek rozsáhlého a významného zimoviště netopýrů.

Volyň a Volyňské skály(Hrubý Jeseník)-výrazný vrch a rulové vrcholévé skály na modré turistické značce z obce Hrabišín na Kamenný vrch.4ást skal přístuopná žebříky a část mimo značebou stezku.Nedaleko pěkná Malínská Rokle nad obcí Nový Malín.

Zámecká hora(Hrubý Jeseník)-Zámecká hora na západním okraji Vrbna pod Pradědem, na jejímž vrcholu ve středověku stával zeměpanský hrad Fürstenwalde, je dominantou širokého okolí. Hrad Fürstenwalde býval objektem velmi významným, což je pro milovníky památek tohoto typu jistě dostatečnou pozvánkou. Lze jen litovat, že se na Zámecké hoře do současnosti dochovalo tak málo.Na svazích výrazná kamenná moře a přirozené lesní porosty.

Bělkovické údolí(Nízký Jeseník)-Turistické výletní místo s řadou rekreačních chat v údolí Trusovického ptoka.V údolí mnoho lomů a několik bočních roklin.jednou znich prochází červená značka na Pohořany kolem Šifrovy jeskyně(bývalého břidlicového dolu).Na konci údolí Trusovického potoka známá Těšíkovská Kyselka.nad údolím zřícenina hradu Tepenec.Zříceniny mohutného hradu opředeného pověstmi postupně mizí pod těžbou kamene. Přístupno je pouze předhradí, kde byly nalezeny doklady pravěkého opevněného hradiště.

Kružberské skály(Oderské vrchy)-Skály pod Kružberskou přehradou na řece Moravici jsou utvořeny z prvohorní břidličnaté droby, obnažené erozivní činností při zahlubování koryta řeky. Skála je bohatě vrstvená, místy lámavá. Kružberské skály leží asi 400m pod hrází Kružberské údolní nádrže, na levém břehu, v jižním svahu zalesněného kopce. Kružberské skály sestávají ze tří hlavních částí: Žabí kůň, Hlavní masiv a Rozlámaná. Ve skalách je menší jeskyně.Naproti skal je camp velké Sedlo.

Holštejnské propadání(Moravský kras)-Nová a Stará Rasovna je součástí PR Bílá voda o ploše 31 ha,2 km od obce Holštejn.. Potok Bílá voda se zde zanořuje do hlubin země. V podzemí se stéká se Sloupským potokem a tvoří říčku Punkvu.Při velké vodnatosti vytváří při propadání masivní vodopád.Novou Rasovnu najdete na červeně značené turistické stezce vedoucí pod hradem Holštejn, západně od něj. Blíže ke zřícenině hradu se nachází Nová Rasovna a asi o 200 m dál Stará Rasovna.
Bohužel v letních měsících může být i tento propad vyschlý.Zasvé si přijdete určitě také návštěvou Jeskyně Pod hradem Holštějn.

Stohánek(Máchův Kraj,Liberecko)-Stohánek byl dřevěný a zčásti i skalní hrad a poustevna na území bývalého vojenského pásma Ralsko na východ od Mimoně. Stával na vrcholu skály Stoh (396 m) v lesích Od roku 1996 jsou skála a smíšený les kolem součástí vyhlášené přírodní památky o rozloze 0,26 ha.Na vrchol vystoupáme tesanými schody.Výhled je nádherná na okolní skalní útvary a na nedaleký Ještěd.

Chrastenský vodopád(hamerský)(Máchův kraj)-Romantické a místečko nacházející se na jednom z rameni Ploučnice – Hamerská strouha, která zde tvoří nádherný několikametrový vodopád, který si vás nezíská svou mohutností, ale svou krásou,přepadající přes 2 metry vysoký pískovcový práh.
Vodopád vznikl v 16 století odkloněním části Ploučnice do Hamerského rybníka.Vede sem odbočka z turistické trasy.od Hamru na jezeře je to cca 2km pěšky.Dobře sem dojedeme i na kole.

prameny řeky Ploučnice(Podještědí)-Hlavní prameniště řeky Ploučnice, která se po 105 km vlévá v Děčíně do Labe. Prameny vyvěrají na dně malé tůňky a toto prameniště je označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě.Poblíž romantický,nove zrekonstruovaný Jenišovský rybník.Vede tudy také naučná stezka "K Pramenům" začínající v Osečné.Na stezce je umístěno osm infopanelů a seznámí s faunou, florou, geologií a historií zdejšího kraje. Součástí naučné stezky bude i nově postavená rozhledna na Mlýnském kopci. Projektovaná dřevěná stavba bude ve tvaru šroubovice a její výška bude asi 25 metrů.Nejbližší zastavení u pramene Ploučnice je u bývalého Jenišovského mlýna,který byl napájen Jenišovskou strouhou.

Popova skála(Lužické hory)(565m.n.m)-Její skalnatý vrcholek, zdálky připomínající hradní zříceninu, je dostupný (schody, zábradlí) a umožňuje výborný rozhled. Pod vrcholem jsou skalní mísy a prohlubně, nakupené jeskyňky a skalní brána. nejlépe přístupný vrchol od Hrádků nad Nisou.

Opolenec(Šumava)-V katastru obce Bohumilice nedaleko Volyně a Vimperku, se nachází Přírodní rezervace Opolenec, vyhlášená roku 1985. Rozkládá se na ploše 19,26 ha. Rezervace chrání porosty teplomilné květeny na krystalických vápencích, součástí je archeologicky významná jeskyně a tzv. Sudslavická lípa stará více než 700 let. V katastru se nacházejí chráněné památné stromy - dvě lípy srdčité u kapličky sv. Jana u zámku a stromořadí lip srdčitých při staré cestě do Bošic.Prochází tudy unikátní naučná stězka.Přístup ke stezce je ze silnice Vimperk - Čkyně, od parkoviště asi 5 km za Vimperkem vlevo při silnici. Od parkoviště je třeba se kousek vrátit směrem k Vimperku a přejít po můstku Volyňku, kde je již 1. zastavení - Sudslavická lípa.
Na 4 km dlouhé okružní trase je umístěno 26 tabulek s upozorněním na významné rostlinné druhy, popsány jsou i významné geomorfologické jevy. Stezka je určena výhradně pěším návštěvníkům. Na několika místech je třeba překonat výškové rozdíly pomocí žebříků připevněných do skály.

Milešický prales(Šumava)-Předmětem ochrany je původní smíšený horský les ve stupni kyselých horských bučin s jedlí a klenem,Od Boubínského pralesu sem vede turistická trasa(cca 3km)

Vítkův kámen(Šumava)-rezervace chránící přirozené lesy a zřícenina hradu.Vítkův kámen založil v polovině 13. století rod Vítkovců jako pohraniční pevnost. Bylo zde také správní středisko nových vesnic zakládaných z obou stran hranice. Začátkem 14. století se hrad stal majetkem Rožmberků, kteří jej v 16. století opevnili a jimž až na krátké období patřil až do roku 1611. Ti jej také připojili ke krumlovskému panství.
Hrad byl udržován až do začátku 18. století, poslední úpravy na něm byly provedeny v roce 1725, ale v polovině 18. století byl již opuštěn. Po druhé světové válce, kdy oblast nebyla veřejnosti přístupná, sloužil pohraniční stráži.
Jádrem hradu je obytná hranolová věž, k níž přiléhá menší polygonální přístavba. Obvodové hradby jsou doplněny pěti baštami.Jsou odtud úžasné výhledy.Při dobrém počasí lze uvidět i Alpy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Jeseníkách jsou bezesporu v oblasti našich cílů hned některé skvělé restaurace a možnost ubytování..Na Hvězdě,v Malé Morávce hospůdka Na Kovárně.Legendární chata Rychta v Morávce.V Hamru na Jezeře můžeme využít mnoho campů nebo penzionů a stejně tak na Šumavě ve Vimperku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V Létě a na jaře jsou cíle dostupné nejlépe.Chrastenský vdp.jsme navštívily také v zimě a je to pěkná podívaná.

Ostatní informace

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Poslední aktualizace: 23.10.2010
PŘÍRODNÍ SKVOSTY ČESKA-Méně známá místa,část 5 na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí PŘÍRODNÍ SKVOSTY ČESKA-Méně známá místa,část 5

Hrubý Jeseník
Hrubý Jeseník
Tipy na výlet
Nedejte se zmást názvem. Tentokrát nepojedeme na Moravu a  nenavštívíme…
0.2km
více »
Hrubý Jeseník
Hrubý Jeseník
Vesnice
Hrubý Jeseník je jedna z nejstarších obcí na Nymbursku, původu ranně stře…
0.3km
více »
Hrubý Jeseník - Socha Panny Marie (IMMACULATY)
Hrubý Jeseník - Socha Panny Marie (IMMACULATY)
Socha
Jedná se o jeden z pozůstatků již zaniklého zámku Ronov (pravděpodobně na okraji obce Oskořínek), který v době své největší slávy byl obklopen barokn…
0.4km
více »
Hrubý Jeseník Romanka
Hrubý Jeseník Romanka
Rozhledna
V okolí Nymburka byste marně hledali nějaké výraznější kopce, které by na…
0.6km
více »
Hrubý Jeseník - rozhledna Romanka
Hrubý Jeseník - rozhledna Romanka
Tipy na výlet
Krásného a slunného počasí jsme…
0.6km
více »
Hrubý Jeseník – historie a rozhledna Romanka
Hrubý Jeseník – historie a rozhledna Romanka
Tipy na výlet
Rozhledny jsou naším oblíbeným cílem. Když někam jedeme, snažíme se vždy naplánovat trasu přes co nejvíce rozhleden. Z Poděbrad pr…
0.6km
více »
Den otců na zámku Loučeň
Den otců na zámku Loučeň
Tipy na výlet
Již pošesté připravujeme pro všechny táty, taťuldy, tatínky, otce…
1.3km
více »
Vrch Chotuc u Křince
Vrch Chotuc u Křince
Vrchol
Nepřehlédnutelnou dominantou u Křince je vrch Chotuc. Jedná se o přírodní…
2.9km
více »
ZOO Chleby
ZOO Chleby
Tipy na výlet
Dneska se vydáme do ZOO Chleby u Nymburka.Jeli jsme vlakem z Hlavního…
3km
více »
ZOO CHLEBY
ZOO CHLEBY
Tipy na výlet
Zoo v Chlebech je nejblíž našeho bydlište a proto byla první zoologickou zahradou kterou jsme navštívili. Nejlíp se sem dostanete z Ml.Boleslavy neb…
3km
více »
ZOO Chleby
ZOO Chleby
ZOO
ZOO se nachází v obci Chleby v těsné blízkosti kostela sv. Panny a sv.…
3km
více »
Kostel sv. Panny a sv. Vavřince
Kostel sv. Panny a sv. Vavřince
Kostel
Kostel se nachází v obci Chleby (okr. Nymburk) cca 8 km SV směrem od Nymburka. Jedná se o barokní kostel postavený v letech 1780 -…
3.1km
více »
Bošín – Evangelický kostel
Bošín – Evangelický kostel
Kostel
Jde již o třetí Evangelický kostel, postavený v tomto místě. První stav…
3.6km
více »
Křinec
Křinec
Vesnice
Křinec leží ve Středních Čechách, severním směrem od města Poděbrady. Měs…
3.7km
více »
Bošín - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Bošín - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je vjádru gotický, postavený pravděpodobně před rokem 1362 jako farní. V osmnáctém. století byla loď a věž barokně přestavěná. Báň věže byla…
3.7km
více »
Bošín – Vesnická památková rezervace
Bošín – Vesnická památková rezervace
Ostatní
Vesnické sídlo určované protáhlým návesním půdorysem…
3.8km
více »
Křinec - sv. Jan Nepomucký
Křinec - sv. Jan Nepomucký
Socha
  Na rohu ulice odbočující z náměstí k mostu přes Mrlinu najdeme barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z r. 1729. Původní podstavec nesl latinský nápis S.…
4km
více »
Křinec-kostel sv. Jiljí
Křinec-kostel sv. Jiljí
Kostel
Barokní Kostel sv. Jiljí se nachází severovýchodně od náměstí u silnice k zámku. Původní kaple sv. Jiljí stávala na náměstí v místě,…
4.1km
více »
Křinec
Křinec
Zámek
Architektonicky hodnotný barokní zámek se nachází v Městečku Křinec na Ny…
4.1km
více »
Křinec - silniční most
Křinec - silniční most
Most
V relativně nenápadném městysi Křinci najdeme pozoruhodnou…
4.1km
více »
zavřít reklamu