Přírodní rezervace Terezské údolí

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Nedaleko Olomouce, na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané.

lupa

Středem údolí, které je dlouhé necelých pět kilometrů, protéká říčka Šumice a v teplých měsících louky a mokřady v jejím okolí pokrývají rozkvetlé koberce lučních květů. Na první kvítí tu lze narazit ale už brzy z jara, kdy tu rozkvétají drobné modré kvítky ladoňky rakouské.

Nejvyšším kopcem přírodního parku je vrchol Křemela, který jen o šest metrů přesahuje výšku čtyř set metrů nad mořem.

Údolí je pojmenováno po dívce Terezce, která měla být nespravedlivě vězněna v tvrzi v Náměšti na Hané, dnes na tomto místě stojí pivovarská sladovna.

lupa

Přírodní park je zajímavý i z archeologického hlediska. Nálezy, které zde byly učiněny, pochází už z doby kamenné. K velmi cenným nálezům patří třemi valy opevněné území na skalním ostrohu Rmíz. Kromě valu tu byla nalezena i hradba, která je nejstarší odkrytou hradbou ve střední Evropě. Hradisko Rmíz obývali lidé patřící ke kultuře s nálevkovitými poháry a kanelovanou keramikou pozdní doby kamenné.

lupa

Kromě samotného Terezkého údolí lze na relativně malém území najít hned několik tipů k výletu. Zajímavostí je například kruhový park u zámku v Náměšti na Hané, který tvoří čtyři lipové aleje. Každá z nich míří na jednu světovou stranu. Za pozornost stojí i zámek v Laškově, ve kterém pobýval roku 1887 císař František Josef I.či zámek v Krakovci, který ve svých malbách zaznamenal malíř Josef Mánes.

Za čím jedeme?

Cestou se toho dá vidět opravdu hodně - brzy z jara je k vidění například ladoňka rakouská, zámek v Náměsti na Hané, zámek v Laškově a zámek v Krakovci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ostatní informace

Trasa 17 km: Náměšť na Hané – U Křemely – Krakovec – Laškov – Terezské údolí – Náměšť na HanéDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Náměšť na Hané
(vzdálenost od místa: 0.59 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přírodní rezervace Terezské údolí

08.09.2013 18:59
Přes Terezské údolí jsem šli. Vlakem se z Prostějova místního nádraží jelo do Stražiska,kde se vystoupilo a šlo se pak přes Přemeslovice , Kandiu, Laškov pak Terezské údolí, Náměšť na Hané a vlakem do Prostějova

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace