Přes nejstarší park k zajímavé vile a Písecké bráně

Tipy na výlet, Praha
letohrádek královny Anny
letohrádek královny Anny
lupa

Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu na malou procházku přírodou kulturně-poznávací zážitek z Bílkovy vily a Písecké brány.Začátek vycházky je u stanice tramvaje Královský letohrádek.Sem se dostanete tramvají č.22(po dobu opravy kolejí v době 18.-28.11.vystupte na zastávce Chotkovy sady a k letohrádku dojděte pěšky.Po 28.11. už bude tramvaj jezdit po své trase.Od letohrádku jděte cca 50 metrů po chodníku kolem kovaného plotu letohrádku a pak na konci zídky vpravo vejděte do parku.Nyní jste v Chotkových sadech,nejstarším veřejném parku.Doporučuji jít vzdálenější cestou, odkud je krásný výhled na Prahu.Nesestupujte cestou z kopečka,protože minete pomník a dojdete zpět na kopec.V Chotkových sadech se nachází pomník básníka Julia Zeyera.Na zadní straně je deska,na které jsou vypsána jeho nejslavnější díla.Z přední strany je umělá jeskyně s postavami Zeyerových děl,jezírko s přepady které bývá přes sezonu plné vody.Dále pokračujte k vyhlídce na Staré Město Pražské i Novou Prahu.Od vyhlídky dojdete po otočení čelem vzad k Šípkově lávce a dále po přechodu k dalšímu bodu vycházky Bílkově vile.Je zde pěkná zahrada a uvnitř ateliér a mnoho exponátů tohoto slavného sochaře..PO prohlídce vily,pokračujte ulicí Mickiewiczova dále a dojete k Písecké bráně.Je pěkná na pohled z venku a uvnitř je kavárna a výstavní prostor.Od Písecké brány máte několik možností.Buď se vrátíte k výchozímu bodu,tedy k tramvaji nebo můžete kolemrestaurace U Písecké brány dojít k metru Hradčanská.

pomník J.Zeyera
pomník J.Zeyera
lupa

Chotkovy sady-plochu tehdejší vinice,zakoupil v roce 1589 císař Rudolf II za účelem rozšíření Královské zahrady.K tomu nedošlo a tak zde byla  dlouhá léta venkovní jízdárna a později sklad palivového dřeva pro Pražský hrad.V roce 1835,tyto pozemky  zakoupil hrabě Karel Chotek a započal přeměnu na park,který v roce 1841 zpřístupnil veřejnosti.V roce 1891 zde byl postaven pomník básníka Julia Zeyera.Za minulého režimu park dost zpustnul a nebylo zde příliš bezpečno ani ve dne.pak se o park saraly různé firmy,až v roce 2006 se stala s parkem velká změna a od té doby se úroveň údržby a bezpečnosti mnohaprocentně zvýšila.V současné době park spravuje Správa Pražského hradu  a lidé sem chodí rádi na procházku,za odpočinkem i za sportem po celý rok.

pomník J.Zeyera
pomník J.Zeyera
lupa

Bílkova vila-Sochař Fr.Bílek si nechal postavit vilu,kterou si sám navhl ve tvaru kosy kosící klasy(sloupy)Stavěla se v letech 1910-1911.Sochař zde se svou rodinou bydlel do roku 1939.Ve vile je velký ateliér,ve kterém jsou vystavena jeho  díla a v dalších místnostech nábytek který si Fr.Bíle většinou i sám navrhl a náhrhy soch.Na vile je zajímavé,že některé sloupy nejsou dostavěny a nic nenesou.vila prošla náročnou rekonstrukcí v letech 2008-2010.

pomník J.Zeyera
pomník J.Zeyera
lupa

Písecká brána-byla vybudována v roce 1721 jako součást opevnění Prahy.V roce 1890 bylo zbouráno opevnění směrem západním a v roce 1901 směrem na východ.V roce 2000 byla započata rekonstrukce brány,která byla v roce 2002 dokončena a nyní je zde kavárna a výstavní prostor.

Do konce listopadu je kavárna v rekonstrukci,proto Vám doporučuji navštívit restauraci " U Písecké brány",kde si každý najde co mu hrdlo ráčí.

pomník J.Zeyera
pomník J.Zeyera
lupa

O Chotkových sadech jsem psal výše a patří k nejudržovanějším parkům v Praze.Bílkova vila je nádherná z venku i zevnitř.Písecká brána je zajímavou stavbou a určitě stojí za návštěvu.

Chotkovy sady-otevřeno nonstop,vstup zdarma

Bílkova vila-otevřeno Út-Ne 10-18 , vstupné-dospělí 120.-, s Opencard 100.-

                                                                      děti,studenti,důchodci 60 .-

Písecká brána- do 25.11.2010 se zde koná výstava Slavné vily Slovenska,další akce na www.piseckabrana.cz

                          Otevřeno mají denně mimo Po 13-19 a vstup na akce je volný
Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Dejvice
(vzdálenost od místa: 0.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přes nejstarší park k zajímavé vile a Písecké bráně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace