Poustevnické skály.

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Opět jsme se vypravili za romantickými skalními útvary do strmého svahu Kapucínského vrchu. Autobusem jsme vyjeli z Lítvínova do Nové Vsi v Horách.

Za čím jedeme?

Poustevnické skály.
Poustevnické skály.
lupa

Odbočkou z hlavní silnice jsme přišli na velkou mýtinu s loveckým zámečkem Lniště. Otevřel se nám nádherný výhled na České středohoří. Zámeček je oplocený a nepřístupný. Plot také uzavřel cestu, která tudy vede. A tak jsme zámeček museli obejít přes louku. Za mýtinou jsme odbočili doleva a starou lesní cestou jsme mírně stoupali k vrcholu Kapucína /743 m/. Na vrcholu je pěti metrový skalní blok na který vede starý dřevěný žebřík. Dříve zde bývala dřevěná vyhlídka, což dokazují železné kotvy, které zde zůstaly. Výhled ze skály je omezen pro okolní vzrostlé stromy. Poblíž je další velká skála.

vrcholová skála Kapucín
vrcholová skála Kapucín
lupa

Z vrcholu vede severovýchodním směrem pěšinka do sedýlka. Tady jsme odbočili na druhý, nižší vrchol /711m/.Také zde je na vrcholu pětimetrový skalní blok. Výhled je také omezený okolními stromy. Vrátili jsme se na pěšinu a začali jsme sestupovat skalnatým svahem. Sestup je stále víc strmější a v okolí se ukazují další skalní bloky. Nazývají se skály u Pohovky. Nedalo nám to a tak jsme opustili pěšinu a scházeli jsme od skály ke skále, až jsme sestoupili na horní lesní silničku, která vede svahem Kapucína. Sešli jsme u Liščích skal.Šli jsme obdivovat nádhernou skalní jehlu Jeptišku, která je kousek pod cestou. Ale naším cílem byly Poustevnické skály a tak jsme se vydrápali zpět na cestu a po ní jsme šli směrem na zámek Jezeří. Poustevnické skály tvoří několik skalních hřbetů a jsou horolezeckým terénem místního významu.

skály u vrcholu
skály u vrcholu
lupa

Kousek před sedýlkem, které odděluje Černický vrch od svahu Kapucína, jsme odbočili svahem dolů k první velké skále ve skupině Poustevnických skal. Za ní byla vidět vrcholová plošina Horní vyhlídky. Velký skalní útvar přístupný z náhorní strany s 15ti metrovou údolní stěnou. Horní vyhlídce se také říká rampa, protože na vrcholové plošině bývala donedávna kovová startovací rampa pro rogalisty. Je odtud nádherný výhled na Černice, Horní Jiřetín, Litvínov, na kotlinu pod Krušnými horami a na vrcholky Českého středohoří.

nižší vrchol
nižší vrchol
lupa

U schodů na vyhlídku jsme rozpoznali podle kameny vyskládaného okraje pozůstatky velice staré cestičky, která schází do Černic. A tak jsme se rozhodli, že tudy zkusíme sestoupit. Cestička nebyla často ani znát, směr jsme si určovali podle terénu a místy dochovaných vyskládaných kamenů. Svah je zde velice prudký, jsou zde popadané stromy a plno balvanů. A tak sestup je docela náročný.

Horní vyhlídka
Horní vyhlídka
lupa

Pěšinka od horní vyhlídky vede okolo Kamenné studánky ke skalní věžičce Horní hlídač a klikatí se svahem k Dolní vyhlídce, také nazývané Leopoldino sedátko. Na vrchol vedou z náhorní strany staré kamenné schody. Výhled je omezen vzrostlými stromy. Pěšina stále cik – cak klesá mezi skalami až na dolní cestu po které vede modře značená cesta z Horního Jiřetína na zámek Jezeří. A tak již velice pohodlnou cestou jsme šli do Horního Jiřetína. A než nám jel autobus stačili jsme se občerstvit v místní hospůdce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Jídlo a pití jen z vlastních zásob. Občerstvení v hospůdce U Johanů v Horním Jiřetíně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné skalní útvary, romantická oblast původního bukového lesa, nádherná vyhlídka z Horní vyhlídky.

Ostatní informace

Výlet je dost náročný na bezpečnost chůze ve skalách a na orientaci v terénu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kyjice
(vzdálenost od místa: 7.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Poustevnické skály.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace