Pohádkové Staré Hrady

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Staré Hrady
Staré Hrady
lupa

Projděte hlavní branou a potkejte se s historií. S tou pradávnou i s tou současnou, ale i s tou pohádkovou. Hrad a zámek Staré Hrady najdete v Českém ráji, u Libáně, přibližně 15 kilometrů jižně od Jičína. Pojedeme autem...

Za čím jedeme?

Do dob císaře Františka Josefa I.

Staré Hrady
Staré Hrady
lupa

Do hradní a zámecké části nás zavede prohlídkový okruh „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“ Prohlédneme si tu v Českých zemích ojedinělou expozici - kupecké krámky, koloniál, obchod s kávou a c. k. hostinec, v podobě, jak je znaly naše prababičky. Dále tu uvidíme barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu, kancelář pana nadlesního i další zajímavosti ze života prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie.

Do pohádky

Staré Hrady
Staré Hrady
lupa

Prohlídkový okruh „Časem zpátky do pohádky I.“ nás zavede do tajemného zámeckého sklepení, kde našli svůj domov umounění čerti, vodníci, lesní skřítkové, i další bytosti z pohádkových příběhů kouzelného dědečka Fábulína. Uvidíte tu i jeho domek s pohádkovou ouřadovnou.

Staré Hrady
Staré Hrady
lupa

V prohlídkovém okruhu „Časem zpátky do pohádky II.“ navštívíme prostornou hradní půdu, plnou obydlí čarodějnic, a starohradských strašidel a strašidýlek z pohádek kouzelného dědečka Fábulína. Kouzlobabkám nahlédneme pod pokličku, navštívíte strašidláckou hospodu a na zámku si prohlédneme i komůrku zámecké kuchařky Josefíny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na zámku v hospůdce jsme se najedli dosyta a do spokojena... :-)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pověst o templářích

Staré Hrady
Staré Hrady
lupa

Tak jako snad skoro každý hrad či pevnost, i Staré Hrady jsou opředeny pověstmi. Ta z nejtajemnější vypráví o templářích. Ti prý byli původními vlastníky tvrze Stará a ze svých výprav do východních zemí si přivezli sochy dvanácti apoštolů v životní velikosti. Sochy na svém panství nechali zakopat a přítomné kopáče zazdili zaživa, aby nevyzradili místo úkrytu tohoto pokladu. Když chtěli templáři o něco později svůj poklad přemístit, skončili strašlivou smrtí, prchajíce před přízraky umrlců. A tak podle této pověsti skončí každý, kdo se bude chtít pokladu zmocnit, protože duše mučedníků nadále bdí nad tímto pokladem.

Ostatní informace

www.starehrady.czDalší informace

Hodnocení:
3171. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dětenice
(vzdálenost od místa: 3.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pohádkové Staré Hrady

07.05.2012 17:21
Krásně čarodějnice,hodný čert jenž má dobrou medovinu a co se týče dětí, tak ty se tam naučí létat na koštěti.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace