Podél řeky Otavy ze Žichovic do Horažďovic.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Otava u Malých Hydčic
Otava u Malých Hydčic
lupa

Krásné nedělní ráno přímo láká k nějakému výletu. Brzy je rozhodnuto a o hodinku později již vystupuji z vlaku na žichovickém nádraží. Tady začíná cesta údolím Otavy, která vede několika zajímavými místy. Od pradávna se v řece a jejím okolí rýžovalo zlato a v některých místech je tato skutečnost více než patrná. Během cesty se prochází kolem několika zajímavých památek a z mnoha míst se otevírají výhledy na vrcholy Budětické vrchoviny a občas i k severu. Onou pověstnou třešničkou na dortu je samotná řeka. V tomto úseku je již poměrně široká a místy i velmi rychlá. Tak zbývá dobře urovnat batoh na zádech a vyrazit.

Za čím jedeme?

Pohled na hřeben Budětické vrchoviny
Pohled na hřeben Budětické vrchoviny
lupa

Již v samotných Žichovicích je toho k vidění poměrně dost. Na prvním místě to je zdejší renesanční zámek. Mají tu ale i krásnou barokní sochu sv. Jana z Nepomuku, kapli svatého Josefa a hezký most přes Nezdický potok. Najdou se zde i zajímavá stavení a velká sýpka. Ta už je na okraji obce a cesta po zelené značce míří do údolí řeky. Výhledy na Hrad Rabí a hřeben hor s nejvyšší Čepičnou jsou okouzlující. U řeky jistě potěší objev starého Můstku přes větev Nezamyslického potoka. Ta druhá se vlévá do řeky o něco níže. Cesta jen v několika místech prochází loukami, z větší části jsou podél stromy a keře nebo se prochází lesem. Co se rýžování zlata týče, nejzajímavější zastavení je na louce V Hrůbatech. Tady jsou pozůstatky sejpů nejrozsáhlejší. Odtud se značka od řeky vzdaluje a pokračuje do Velkých Hydčic. Zde se nabízejí dvě varianty cesty. Zelená pokračuje přes Prácheň, kde je zřícenina hradu. Volím druhou možnost, která pokračuje po levém břehu řeky. Přes řeku vede modrá lávka do Malých Hydčic a odtud pokračuje novější naučná stezka při řece. Jde se úzkou pěšinou mezi křovinami až k jezu u parku Ostrov. Následuje cesta starým anglickým parkem, který v nedávné době prošel zdařilou obnovou. Park končí u prvních domků města a je tu poslední část, která končí na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Velké Hydčice, modrá lávka
Velké Hydčice, modrá lávka
lupa

Občerstvení město nabízí v mnoha podobách a na více místech, stačí si jen vybrat. Nevím, že by některá z hospod a restaurací měla špatnou pověst, osobně to střídám a nikdy jsem se tady ještě nespálil. Kdo by zde chtěl pobýt delší dobu, tak ubytování jistě najde.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta od Žichovic
Cesta od Žichovic
lupa

Tento úsek řeky Otavy patří k těm nejhezčím. Krásné jsou pohledy do okolí. Hezká je modrá lávka u Velkých Hydčic. Park Ostrov je se svými staletými smrky a lipami nádherný. Bohužel, je tu i druhá strana mince a tou je vápenka a lomy na Radvance. Je to sice potřebné, ale není to hezké.

Ostatní informace

Jez na řece u parku Ostrov
Jez na řece u parku Ostrov
lupa

Celá cesta má kolem 12 km a dá se projít za tři hodiny. Mně to sice trvalo o hodinu déle, ale někdy prostě člověk nedokáže kolem hezkého místa jen tak bez zastavení projít. Jde se většinou po rovině a několik stoupání je velmi pozvolných. Kdo má čas, může se ještě zastavit v místním zámku, kde je zajímavé muzeum. Samotné město nabízí další velmi pěkné památky. Cesta je na mapě KČT č. 68 Pootaví. A to ostatní o cestě už nechám fotografiím.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žichovice
(vzdálenost od místa: 0.9 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Podél řeky Otavy ze Žichovic do Horažďovic.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace