Po pevnostních opevněních v okolí Náchoda

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Pevnost Březinka
Pevnost Březinka
lupa

Při tomto výletě se podíváme do míst, kde panoval v druhé polovině třicátých let čilý pracovní ruch, a kde se naši předci připravovali na obranu naší republiky před rozpívající se hitlerovskou mocí. Projdeme se po pevnostních opevněních, která díky Mnichovské dohodě nikdy nesloužila svému účelu, a která naši dědové opouštěli se slzami v očích.

Za čím jedeme?

Pěchotní srub Můstek
Pěchotní srub Můstek
lupa

Naše cesta začne u náchodského nádraží, odkud se po zelené značce vydáme směrem na Dobrošov. Po vystoupání k restauraci Vyhlídka se nám naskytne krásný výhled na Náchod a hlavně na jeho dominantu, Náchodský zámek. Pokračujeme dále po zelené a dojdeme k Jiráskově chatě. Tato chata KČT s rozhlednou je dobrým místem na občerstvení po výstupu z Náchoda a je od ní krásný výhled směrem na Vodní nádrž Rozkoš. Z Jiráskovy chaty je to již jen kousek k první pevnosti.

Srub Jeřáb
Srub Jeřáb
lupa

Pevnost Dobrošov zůstala nedostavěna. V podzemí si můžeme prohlédnout obrovské prostory, které nikdy nesloužily svému účelu. O velikosti objektu svědčí i to, že v něm měla být umístěna posádka čítající 570 vojáků. Součástí dobrošovské dělostřelecké tvrze jsou dělostřelecký srub Zelený a pěchotní sruby Můstkem a Jeřáb.

Dělostřelecký srub Zelený
Dělostřelecký srub Zelený
lupa

Od tvrzi v Dobrošově pokračujeme dál po naučné stezce. Další zastávkou na ní, je pevnost V sedle, později nazývaná Kahan III. Tento objekt je také přístupný a nachází se v něm muzeum studené války. Tato pevnost byla v osmdesátých letech minulého století přestavěna ministerstvem vnitra a měla sloužit jako radiokomunikační základna.

Od pevnosti V sedle nás pak naučná stezka zavede k dalším třem pěchotním srubům, které nejsou zpřístupněny. Postupně projdeme kolem pevností Polsko, Hrobka a Jirásek.

Pevnost V sedle-Kahan III.
Pevnost V sedle-Kahan III.
lupa

Dalším srubem na cestě je Lom, který je běžně přístupněný, ale v době naší návštěvy byl bohužel uzavřen. Kousek od Lomu se nachází pevnost Březinka. Tento objekt byl v době mobilizace plně vybaven a vyzbrojen. Dnes je díky Klubu vojenské historie z Náchoda vlastně v tomtéž stavu. Zde si návštěvník může udělat ucelený obrázek o tom, jak to v dělostřeleckých pevnostech mělo vypadat. Mají zde i jedinou dochovalou originální zbraň z předválečného období a to tankové dělo, které členové místního klubu náhodou objevili na jedné norské pevnosti a po složitých jednáních se jim ho podařilo dostat na místo, kde bylo před více jak sedmdesáti lety.

Pěchotní srub Polsko
Pěchotní srub Polsko
lupa

Od Březinky pokračujeme dále po zelené značce a začínáme klesat k Náchodu. V Bělovsi odbočíme ze zelené značky, přejdeme Metuji a zahneme doprava. Za Kauflandem pak najdeme pěchotní srub Voda. Ten je také přístupný a nachází se v něm expozice věnovaná předválečnému četnictvu.

Pěchotní srub Lom
Pěchotní srub Lom
lupa

Od Vody se pak vrátíme zpět na značenou cestu a po zelené a poté po modré značce se dostaneme k poslednímu pěchotnímu srubu na této cestě. Jedná se o pěchotní srub Montace, který leží úplně bokem celého opevnění a jeho hlavním úkolem bylo střežit železniční trať a silnici do vnitrozemí.

Od Montace je to již jen kousek na náchodské nádraží, kde putování po opevněních zakončíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výborně jsme se občerstvili na Jiráskově chatě, další z možností pak je stánek z občerstvením u tvrze Dobrošov.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Každý z navštívených objektů je něčím zvláštní a výjimečný. Nejvíce na mě zapůsobilo kouzlo místa, kudy kráčely naše předválečné dějiny.

Ostatní informace

Pevnost Dobrošov: otevřeno od dubna do října, vstupné 60 a 30 Kč.

Pevnost V sedle - Kahan III. : otevřeno o víkendech od května do října, vstupné 60 a 30 Kč.

Pěchotní sruby Lom, Březinka a Voda od dubna do října každou sobotu, o prázdninách denně mimo pondělí, vstupné Březinka 50 a 30 Kč, Voda 40 a 20 Kč, Lom 40 a 20 Kč.Další informace

Hodnocení:
1758. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
13 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Náchod
(vzdálenost od místa: 1.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Po pevnostních opevněních v okolí Náchoda

24.09.2011 21:04

letos jsem toto misto navštívil moc hezký zážitek hlavně březinka bunkr.Smile

03.10.2011 20:23
Krásně zrekonstruovaný objejkt Československého opevnění, který má punc nejlepšího vojenského muzea v České republice...a právem!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace