Po památkové rezervaci Lipník n. B. s průvodcem

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Lipník nad Bečvou je starobylé město s 8,5 tisíci obyvateli, které leží v samém srdci Moravské brány, v jejím nejužším místě – z jedné strany tuto prastarou obchodní stezku lemují Hostýnské vrchy, ze strany druhé Oderské vrchy. Údolím protéká řeka Bečva. Lipník nad Bečvou je městskou památkovou rezervací, jednou ze dvou v Olomouckém kraji.
V blízkosti města se nachází rovněž středověký hrad Helfštýn, který patří k nejrozsáhlejším hradům ve střední Evropě. V posledních letech je proslulý mezinárodními setkáními uměleckých kovářů Hefaiston, které se konají vždy na konci srpna. Kromě toho však hostí mnoho dalších kulturních i sportovních akcí. Lipník nad Bečvou má ideální dopravní dostupnost – ať už silniční nebo železniční. Leží prakticky na hlavním tahu z Olomouce na Ostravu. V blízkosti vede rychlostní komunikace R-35, dálnice I/47 bude dána do provozu v r. 2008. V Lipníku n. B. je železniční zastávka. Zastavují zde i dálkové autobusy.
Lipník nad Bečvou se nachází na střední Moravě, 30 km od Olomouce, 15 km od Přerova a 12 km od Hranic, při řece Bečvě, v údolí Moravské brány, jak napovídá i název města. Z Olomouce jste tady autem za slabou půlhodinku, z Brna i Ostravy za hodinu.

Za čím jedeme?

Střešní zahrada v Lipníku n. B.
Střešní zahrada v Lipníku n. B.
lupa

Od května do září si mohou návštěvníci prohlédnout Lipník nad Bečvou s průvodcem.
Průvodcovská služba je zahájena 1. května - v roce 2009 je pro tento den připravena speciální prohlídka židovských památek.

V další dny už budou průvodci provázet na klasické trase, provází se denně kromě pondělí. Odchod je vždy v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra.

Prohlídka je ZDARMA a podle zájmu skupiny trvá 1 - 2 hodiny. S průvodcem je možné navštívit památky, do kterých jinak vstup není možný (zvonice, synagoga, židovské hřbitovy), dále se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí - například proč má Lipník n. B. ve znaku lva, proč sem na prázdniny jezdil Petr Vok z Rožmberka i Antonín Dvořák, kdo bydlí v kašně a kde vzal děkan Balšánek peníze na výstavbu kaplí a mariánského sloupu...

V případě zájmu o prohlídku v němčině nebo angličtině pro organizované skupiny je nutno se objednat předem.

Minimální počet provázených – 3 osoby

Všechny trasy začínají na náměstí T. G. Masaryka před Turistickým informačním centrem (TIC);

Telefon TIC: +420 581 773 763

e-mail: tic@mek-lipniknb.cz

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Buk lesní  zvaný Opičák v zámeckém parku
Buk lesní zvaný Opičák v zámeckém parku
lupa

V Lipníku nad Bečvou je několik možností, kde se najíst - přímo na náměstí je Kavárna Marek - přesto, že svým názvem lidi trochu mate, vaří zde slušně. Kromě toho se velmi dobře vaří v restauraci Fantasy v Loučské ulici (5 minut od centra), v restauraci hotelu Lípa v Osecké ulici (5 minut od centra) a v restauraci U Zámecké zahrady v Bratrské ulici (5 minut od zámku).

Kromě toho jsou přímo na náměstí dvě nové kavárny s malým občerstvením (Café Loubí a Café 49) a cukrárna u Němečků. Rychlé občerstvení nabízí také bufet pod podloubím.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nábřeží Járy Cimrmana
Nábřeží Járy Cimrmana
lupa

Unikátem je možnost navštívit s průvodcem zvonici a prohlédnout si pětitunový zvon Michal. Krásná je také střešní zahrada v zámeckém parku a bizarní strom zvaný Opičák (buk lesní převislý), taktéž v zámeckém parku.

Vždy v letních měsících se v Lipníku nad Bečvou konají výstavy prací uměleckých kovářů v exteriérech města (náměstí, kolem hradeb apod.)

Ostatní informace

Oficiální webové stránky www.mesto-lipnik.cz, sekce Turista, kde najdete podrobné informace nejen o památkách.

Průvodcovská služba je zdarma (byla zřízena za podpory Evropské unie v rámci programu SROP).

Ojedněle, při velkých akcích, je přístupna i věž kostela sv. Jakuba, ze které je krásná vyhlídka.

V roce 2009 to například bude: 2. , 8. a 9. května; 6. června, 1. a 26. července, 12. září.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Po památkové rezervaci Lipník n. B. s průvodcem

10.11.2011 21:32

V Lipníku je též minipivovar, jehož výborná piva se čepují v nekuřáckém Restaurantu Pivovar na Novosadech 164, na konci kruhového objezdu před výjezdem směrem na Hranice.  

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace