Loading...

Plzeň: Kolomazná pec

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody Na kole Se psem

Kam a jak jedeme?

Kolomaznou pec najdete snadno, leží u zelené turistické značky směřující od Kamenného rybníku na Krkavec. Kousek od ní se nachází rozcestník značených turistických tras a pec leží též na naučné Sigmondově stezce.

Jako dopravní prostředek jsem využila tramvaj a svoje nohy. K rybníkům se dostanete buď z konečné tramvaje číslo 4, tedy z Košutky anebo z konečné tramvaje číslo 1, tedy Bolevce.

 

Za čím jedeme?

Pec je zapsána v památkovém katalogu jako technická památka. Byla postavena v 18. století a vyráběl se v ní dehet a další produkty pomocí technologie známé jako suchá destilace dřeva. Původně bychom prý podobných pecí našli v lesích okolo Plzně rovných 8 (alespoň podle zápisů z roku 1820), do současnosti se dochovala pouze jedna jediná.

Pec leží na trase naučné Sigmondovy stezky. Ta měří sedm kilometrů a jejích 15 zastávek se zaměřuje hlavně na oblast Bolevce. Pojmenována je po Ing. Karlu Sigmondovi, významné osobností plzeňského lesnictví. 

Další značenou stezkou je Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka. Neprošla jsem si ho celý, jen jsem se setkala s pár zastáveními, na kterých jsou děti a dospělí povzbuzováni ke cvičení – dřepy, obíhání stromu a podobné úkoly. Občas na vás na trase stezky také vykoukně nějaká dřevěná socha. Pokud máte rádi naučné stezky další dvě na vás čekají v arboretu Sofronka. Abyste se k němu dostali budete muset po mostě překonat silnici č. 27. 

Nemusíte samozřejmě následovat vůbec žádnou naučnou stezku. Pec jsem navštívila už víckrát a pokaždé jsem si užila procházku okolními lesy, kdy jsem se jen tak toulala po lesních cestách. Můžete sem se psem, na kolem, potkáte tu hodně rodin s dětmi. V létě se dokonce můžete vykoupat i v Kamenném nebo Šídlovském rybníku.

Pokud půjdete od Kamenné rybníka po zelené turistické značce (v tomto úseku je souběžná se značením Sigmondovy stezky) minete též torzo "Posledního mohykána Boleveckého pralesa" jak se tomu smrku ztepilému přezdívalo. Padl při vichřici v roce 1999, v té době tu rostli 188 let a byl vysoký 38 metrů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na vycházku k peci a rybníkům vám stačí odpoledne. V létě fungují poblíž rybníků kiosky s občerstvením, ale nikdy jsem zatím jejich služeb nevyužila. Svačinu jsem si jako obvykle přinesla s sebou v batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lesy okolo Bolevce na mně působí jako ideální místo, kam utéct z města za přírodou. Snadno se sem dostanete MHD.

Ostatní informace

Do arboreta Sofronka je vstup zdarma.

Poslední aktualizace: 28.5.2022
Plzeň: Kolomazná pec na mapě
Autor: Lizziel
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Plzeň: Kolomazná pec

zavřít reklamu