Petrov - vinné sklepy Plže, plavební komora na Baťově kanálu

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Vinné sklepy Plže, Petrov
Vinné sklepy Plže, Petrov
lupa

Podíváme se do podhůří Bílých Karpat do obce Petrov. Využijeme nově vyznačenou modrou pěší trasu začínající na vlakovém nádraží v Sudoměřicích, která nás nejprve provede okrajem obce a poté polní cestou s výhledy na Bílé Karpaty do obce Petrov. Areál Plže leží asi 200m od zdejší železniční zastávky a ze značené stezky k němu vede odbočka.
Po prohlídce vinných sklípků pokračujeme dále po modré středem obce, a poté severozápadně přímo k Baťově kanálu a zdejší plavební komoře a přístavu. Překročíme most a stále se držíme stejné značky, která nás mezi louzkami s výhledy na Moravní lesy dovede na náměstí do Strážnice. Ze Strážnice můžeme využít vlak pro cestu zpět do Sudoměřic a vytvořit tak okruh. Celá trasa měří asi 8 km.

Za čím jedeme?

Vinné sklepy Plže, Petrov
Vinné sklepy Plže, Petrov
lupa

Vinné sklepy Plže - jsou našim nejlépe dochovaným souborem vinných sklepů z 18. a 19. století, kde se nachází cca 80 staveb. Pro svou jedinečnost jsou státem chráněny (r.1983 byly vyhlášeny památkovou rezervací lidové architektury). Natáčely se zde filmové scény z "Jak básníkům chutná život" a také "Slovácko sa nesúdí".

Vinné sklepy Plže, Petrov
Vinné sklepy Plže, Petrov
lupa

Petrov - za zmínku stojí zdejší nový kostel sv.Václava. Základní kámen nového kostela byl roku 1995 posvěcen papežem Janem Pavlem II. Slavnostní položení základního kamene proběhlo 28. září 1997 - den svátku sv. Václava - a to dalo v obci vzniknout novodobé tradici Svatováclavských zářijových slavností. Kostel byl dokončen a otevřen roku 2000.

Vinné sklepy Plže, Petrov
Vinné sklepy Plže, Petrov
lupa

Plavební komora Petrov - pokud budete mít štěstí na projíždějící lodičku, můžete zdymadlo vidět v akci. Průmyslová přeprava zde byla zastavena roku 1960, od r. 1996 slouží pouze k rekreačním účelům. Přímo u komory najdeme pamětní deksu, která byla umístěna při osobní návštěvě samotného Tomáše Jana Bati v květnu 2002.

Vinné sklepy Plže, Petrov
Vinné sklepy Plže, Petrov
lupa

Strážnice - pojednání o tomto městě by vydalo na celou knihu, takže alespoň přikládám seznam
památek, které je dobré si při návštěvě nenechat ujít: Skalická a Veselská brána, strážní věž,
zámek a jemu přilehlý park s Černou branou, židovská synagoga a židovský hřbitov, Průžkův
mlýn a samozřejmě strážnický skanzen.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výhled na Bílé Karpaty
Výhled na Bílé Karpaty
lupa

Přímo na trase míjíme motorest Plže (ceny i kvalita na velmi přijatelné úrovni), přes sezonu je k dispozici také turistické zázemí u plavební komory (občerstvení). Ve Strážnici už je nabídka velmi široká, lze doporučit například pizzerii Na Rynku nebo hotel Černý orel.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jde o velmi příjemnou nenáročnou procházku Slováckem, bez převýšení a odpočinkovým tempem třeba i na celý den, zpestřenou kulturními i technickými památkami na trase.

Ostatní informace

Areál Plže je volně přístupný po celý rok, stejně tak plavební komora. Platí se pouze případná projížďka na lodičce ve zdejším přístavu.

Vinné sklepy Plže, Petrov
Vinné sklepy Plže, Petrov
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Petrov u Strážnice
(vzdálenost od místa: 0.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Petrov - vinné sklepy Plže, plavební komora na Baťově kanálu

17.02.2011 22:33
Byl jsem zde mnohokrát na kole i pěšky.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace