Loading...

Pacov - historie, památky a pivovar

Tipy na výlet Vycházka - půldenní

Kam a jak jedeme?

Jedeme na Moravu, cestou navštěvujeme zajímavá místa na trase, rozhledny, ale také minipivovary. V plánu jsme měli zajít se podívat na rozhlednu na Velkém Blaníku, ale to jsme časově nezvládli. Tak přemýšlíme, kde bychom mohli přespat. V Pacově je minipivovar. Třeba to půjde někde v jeho blízkosti.

Za čím jedeme?

Město Pacov se nachází v západní části kraje Vysočina, necelých 20 km na západ od Pelhřimova.
Nejstarší písemné zmínky jsou z počátku 14. století, město však vzniklo určitě dříve. Již ve 13. století zde byl založen hrad, který byl v 16. století přestavěn na rozlehlý opevněný Zámek. V té době došlo k prvnímu rozkvětu - Pacov získal městská privilegia, směli užívat pečeť a znak, mohli si volit purkmistra. R. 1597 byl Pacov povýšen na panské město. Ve městě vládl krátce Jan Černín z Chudenic, pak Jan Myslík z Hyršova. Po jeho smrti město přešlo do majetku řádu bosých karmelitánů, kteří do města přišli r. 1708. Již r. 1718 mění Zámek v klášter s kostelem sv. Václava. Další stavební úpravy byly r. 1739 navrženy podle plánů slavného architekta a stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofra. Za Josefa II. - r. 1787 byl klášter zrušen a budova znovu užívána jako Zámek. V 60. letech 19. století byla využívána část Zámku jako škola a byt pro učitele. A právě tady se učitelské rodině dne 26. února 1864 se narodil Antonín Sova, český básník a spisovatel. Sice zde většinu času nežil, přesto pro něj návštěva města byla vždy vyjímečnou událostí. Tady také 16. srpna 1928 zemřel. Po něm je pojmenován i park v severní části města, kde byl r. 1934 umístěn kamenný pomník s urnou s jeho popelem. Tam také stojí košatý památný habr, starý zhruba 170 let. Je 8 m vysoký, obvod kmene je 33 m.

Po válce až do r. 1992 v Zámku sídlila armáda. Nyní je v majetku města, sídlo zde má Městský úřad, Městské muzeum Antonína Sovy, Městská knihovna a Informační centrum.

Pro rozvoj města měly zásadní význam dvě události:

- r. 1888 došlo k otevření českomoravské transverzální dráhy, která umožnila propojení se severojižní vídeňskou magistrálou. Tím město získalo rychlejší spojení se světem a větší možnost rozvoje hospodářského a kulturního života.

- začátkem 20. století, přesně r. 1904 byla v Paříži založena mezinárodní motocyklová federace. Již o dva roky později se na Pacovském okruhu jely první mezinárodní závody. Motocyklové závody zde nezanikly. Závody historických motocyklů na Pacovském okruhu se konají každoročně - vždy 3. červnový víkend. Na jaře se zde koná mistrovství České republiky v motokrosu.

My jsme do města přijeli prakticky až večer. Věděli jsme, že jsou na náměstí nádherné kostely, ale nějak nám uniklo, že historické jádro je městskou památkovou zónou. Ta byla vyhlášena r. 1990 a patří tam i Zámek s parkem a bývalá předměstí, kde je řada stavebních památek

Přímo v centru - na náměstí Svobody se nechá zaparkovat. Ještě jsme ani nevystoupili z auta a už jsme žasli nad krásou obou kostelů.

Trochu víc vpředu je bílý kostel sv. Michaela s vysokou věží. Jeho původní stavba je ze 13. století, půdorys vč. spodní části věže se zachovaly. Současná podoba je z větší části z 2. poloviny 14. století. Tehdejší plochý strop byl na počátku 16. století zaklenut. O něco později přibyla kruchta s výjevy ze Starého a Nového zákona, sakristie a vstupní předsíň. Věž byla poškozena požáry. V 70. letech 19. století byla opravena a dostavěna do současné výšky. Vybavení je převážně z doby baroka. Nejcennější je z doby okolo r. 1300 náhrobní Kámen Hrona z Pacova, zakladatele pacovského hradu, a dřevěný epitaf Zikmunda Myslíka z Hyršova z roku 1666 - to byl český generál císařské armády z třicetileté války, který zde toho roku zemřel. Ve zdi kostela je zasazeno dalších 16 náhrobků z 16. – 18. století.

Jen kousek za ním vlevo je nádherný barokní, dříve klášterní kostel sv. Václava. Byl postaven řádem bosých karmelitánů v době vrcholného baroka v r. 1719. Když r. 1732 vyhořel, byl r. 1739 obnoven dle návrhu r. 1739 slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

K zámku za kostelem jsme se podívat už nešli. Hlavně proto, že o existenci zámku jsme neměli tušení.

V jižní části náměstí je pískovcová socha sv. Václava z r. 1906. Sokl je zdoben reliéfy patronů země české, sv. Ludmily, sv. Anežky, sv. Prokopa a sv. Vojtěcha.

Ještě jsme se byli podívat do nedaleké Spálené ulice, která patří do památkové zóny a kde jsou barokní selské domy s dobou vzniku v 18. století. Některé mají klasicistní omítky.

Jen nedaleko jižním směrem od centra - uvnitř bloku mezi náměstím a Hronovou ulicí - je bývalá synagoga, pravděpodobně z počátku 19. století. Byla postavena v klasicistním slohu s pseudorománskými prvky. R. 1933 byla přestavěna. Je ve špatném stavu, veřejnosti nepřístupná. Je prý v soukromím vlastnictví. Stavba není nijak označena, ale kupodivu jsme si jí všimli.

Na okraji města – při silnici směr Hořepník je židovský hřbitov. Byl založen roku 1680. Nejstarší náhrobky jsou z 18. století. V severozápadní části areálu je obřadní síň s hebrejskými nápisy. Tam je také možnost prohlédnout si expozici o dějinách Židů na Pacovsku. Hřbitov patří mezi kulturní památky České republiky.

V Pacově jsme samozřejmě ještě navštívili místní rodinný minipivovar. Je téměř v centru, jeho budova sousedí právě se synagogou, přesto jsme ho nemohli najít. Okolo synagogy se totiž projít nenechá. Musí se odbočit do úzké uličky – nejlépe pěšky z hlavní ulice Jana Autengrubera u velkého hotelu, který je na rohu Hronovy ulice. Až pak jsme zjistili, že se k pivovárku nechá sejít z náměstí Svobody průchodem pro pěší u hotelu Nad pecí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Pacově jsme se zastavili jen na pivo v rodinném pivovaře. Prostředí nekuřácké, pivo dobré, obsluha příjemná. V restauraci nevaří, ale možnost studeného občerstvení je. A to stačí. Co víc si přát.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc nás skutečně nadchly oba kostely na náměstí.

Ostatní informace

V prostorách zámku je informační středisko, které je od pondělí do pátku otevřeno od 8.00 do 16.00 hodin. Od května do října je otevřeno i o víkendech od 13.00 do 16.00 hodin. Od června do září je v sobotu otevřeno dokonce již od 10.00 hodin.

Zajímavost na konec. Pacovem, konkrétně středem pacovského hřbitova směrem k sídlišti Za Branou, prochází 15. stupeň východní délky, který je nultým poledníkem pásma středoevropského času. Tady je tedy naprosto shodný čas s časem středoevropským. Na východ a na západ vznikají odchylky - východní hranice ČR má rozdíl více jak 15 minut minus, Ašský výběžek naopak 11,5 minuty plus. Proto se zde každoročně na začátku července koná vícežánrový festival Pacovský poledník.

Poslední aktualizace: 24.5.2017
Pacov - historie, památky a pivovar na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pacov - historie, památky a pivovar

Malebnou krajinou kolem Pacova
Malebnou krajinou kolem Pacova
Tipy na výlet
Pohodový výšlap venkovskou krajinou tzv. vnitřního pohraničí. Vesničky,…
0.1km
více »
Pacov.
Pacov.
Město
Pacov je město na Vysočině, které má pět tisíc obyvatel…
0.1km
více »
Pacovskem v lednu jako na jaře
Pacovskem v lednu jako na jaře
Tipy na výlet
Začínáme v místě bývalé Rerychovy hájovny, kde se za války skrývali…
0.2km
více »
Od kostela v Pacově k synagoze v Nové Cerekvi
Od kostela v Pacově k synagoze v Nové Cerekvi
Tipy na výlet
Z Pacova pěšky pěkně po svých, malebnou krajinou, posázenou vesničkami, k…
0.2km
více »
Přijeďte do Pacova třeba na zámek...
Přijeďte do Pacova třeba na zámek...
Tipy a novinky
Navštivte Pacov, město ležící na rozhraní Českomoravské vysočiny …
0.2km
více »
Pacov - město
Pacov - město
Město
Pacov leží východním směrem od města Tábor. Město se rozkládá pod…
0.3km
více »
Povánoční toulání zasněženou Vysočinou
Povánoční toulání zasněženou Vysočinou
Tipy na výlet
Krásně bílá krajina, modré nebe a zářivě zlaté slunce. Co si na výšlap ještě více přát? Okolo Pacova jsem se toulal převážně lesy, t…
0.4km
více »
Pacov-pomník Antonína Sovy
Pacov-pomník Antonína Sovy
Pomník
Na náměstí Svobody v Pacově, v parku před zámkem byl v r. 1928 umístěn pom…
0.4km
více »
Pacov-kostel sv. Václava
Pacov-kostel sv. Václava
Kostel
Na náměstí Svobody v Pacově stojí při zámku Kostel sv. Václava. Původně na tomto místě stával hrad, který byl po r. 1584 přestavěn…
0.4km
více »
Pacov-děkanský kostel sv. archanděla Michaela
Pacov-děkanský kostel sv. archanděla Michaela
Kostel
Na náměstí Svobody v Pacově stojí pod Zámkem děkanský kostel sv. archanděla Michaela. Původní Kostel sv. Michaela byl založen ve 13…
0.4km
více »
Socha Antonína Sovy ve městě Pacov
Socha Antonína Sovy ve městě Pacov
Socha
Tento pomník se nachází u zámku ve městě Pacov a připomíná místní…
0.4km
více »
Kostel ve městě Pacov
Kostel ve městě Pacov
Kostel
Původně gotický kostel sv. Archanděla Michaela v Pacově byl založ…
0.4km
více »
Pacov - zámek
Pacov - zámek
Zámek
Barokní Zámek se nachází ve městě Pacově na Pelhřimovsku v kraji Vysoč…
0.4km
více »
Zámek ve městě Pacov
Zámek ve městě Pacov
Zámek
Okolo 13. století založili na tomto místě hrad, který byl v 16. s…
0.5km
více »
Výšlap z Pacova do Lukavce po naučné stezce básníka Antonína Sovy
Výšlap z Pacova do Lukavce po naučné stezce básníka Antonína Sovy
Tipy na výlet
Sovova naučná stezka spojuje města Pacov a Lukavec. Svůj název dostala podle významného českého básníka a prozaika Antonína Sovy. Je…
0.5km
více »
Za osobnostmi. Výšlap po stopách básníka a prozaika Antonína Sovy
Za osobnostmi. Výšlap po stopách básníka a prozaika Antonína Sovy
Tipy na výlet
Pěší výlet po stopách nejslavnějšího pacovského rodáka, přítele Adolfa Heyduka a Jaroslava Vrchlického, básníka, spisovatele, prvního ředitele …
0.6km
více »
Jarním Pacovskem po modré
Jarním Pacovskem po modré
Tipy na výlet
Z pacovského nádraží vyrazíme vláčkem jednu stanici do Leskovic. Odtud se…
0.7km
více »
Výšlap Pacovskem
Výšlap Pacovskem
Tipy na výlet
Tentokrát jsem navštívil několik zajímavostí na východ od Pacova. Zvláště…
0.9km
více »
Kolem venkovských zámků na pomezí jižních Čech a Vysočiny
Kolem venkovských zámků na pomezí jižních Čech a Vysočiny
Tipy na výlet
Vlakem do Pořína a odtud již po svých do Pacova. Odtud vláčkem zase domů.…
1km
více »
Tip pro sychravé podzimní dny: Muzeum v Trhovém Štěpánově potěší a zahřeje na duši
Tip pro sychravé podzimní dny: Muzeum v Trhovém Štěpánově potěší a zahřeje na duši
Muzeum
Ve středověkém domě na náměstí poblíž kostela svatého Bartoloměje…
2.1km
více »
zavřít reklamu