Olomouc - arcibiskupská rezidence

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Místní snad trefí, přespolní mohou zvolit elektriku č. 2 nebo 4, ve všední den i 6, zastávka U Dómu.

Za čím jedeme?

Arcibiskupský palác najdeme na Biskupském náměstí, není příliš vzdálen od hlavní třídy 1.máje, která směřuje od nádraží do historického centra Olomouce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stotisícové město nabízí spoustu stravovacích i ubytovacích zařízení, tak se myslím není třeba nějak zvlášť rozepisovat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Arcibiskupský palác
Arcibiskupský palác
lupa

Historické město Olomouc je památkami doslova nacpáno, ne nadarmo je městská památková rezervace označována jako po Praze u nás druhá nejrozsáhlejší. K tomu je korunována památkou Unesco - sloupem Nejsvětější Trojice. Kupodivu se dlouho mohlo zdát, že Olomouci chybí nějaký zámek, či hrad. Hrad tu smamozřejmě byl, je součástí areálu kolem Metropolitního dómu Sv. Václava a jeho zbytky jsou včleněny do objektů Arcidiecézního muzea. A zámek je nedaleko na tzv. olomouckém předhradí. Ano, je to Arcibiskupský palác. Biskupské rezidence v Olomouci střídaly svou polohu právě mezi hradem a předhradím, až definitivně po 30-leté válce vznikla dnešní rezidence. Ta vznikla přestavbou biskupského paláce v l. 1665-85 za přispění císařských architektů Filipa Luchese a Giovaniho Tencally. Na výzdobě se pak podíleli italští i tuzemští mistři. Palác byl sice upravován během další doby, zejména po požáru r. 1904, přesto si zachoval vše podstatné ze své barokní podoby. V letošním roce se pak konečně podařilo trvale zpřístupnit reprezentační prostory, takže veřejnosti se nabízí možnost shlédnout tuto mimořádnou památku. Doposud byl palác přístupný víceméně příležitostně ve vybrané dny.

lupa

Návštěvníka určitě zaujme již vstuní schodiště a chodba se sousoším Konstantina a Metoděje, určitě je pak ohromen velkolepým velkým sálem (jinak Štukový). Udává se že počet barokních židlí je největší na jednom místě u nás, v příjmacím sále nelze přehlédnout trůn, na kterém v l. 1848-9 panoval mladý císař František Josef, který byl právě v Olomouci korunován a vlastně tu během revolučního roku i sídlil 5 měsíců celý dvůr. I další místnosti připomínají zajímavé historické události, které Olomoucí procházely.

Ostatní informace

Vstupní schodiště
Vstupní schodiště
lupa

Než se rozepisovat o jednotlivostech, je lepší palác rovnou navštívit, květen - září denně mimo po 10-17 hod, v říjnu a od příštího roku i v dubnu ve stejný čas o víkendech, vstupné zákl. 60,-, poloviční 30,- , rodinné vstupné tuším 120,- foto za 50,-

Další informace (téměř vše) na www.arcibiskupskypalac.ado.czDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Olomouc-Smetanovy sady
(vzdálenost od místa: 1.2 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Olomouc - arcibiskupská rezidence

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace