Okolo Zlína - Mokrá, Přední vrch a Mladcová

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Krátká vycházka za hranici krajského města nabízí překvapivý kontakt s kouty neporušené přírody, s pískovcovými skalními útvary i krásnými výhledy na Zlín a okolní krajinu.

Za čím jedeme?

pohled na Přední vrch
pohled na Přední vrch
lupa

Svoji pouť začínáme na největším zlínském sídlišti Jižní svahy. Mezi panelovými domy a městskou zelení prokličkujeme z kopce dolů na rozcestí mezi Pasekami a Mokrou, přetneme silnici a vydáme se čtvrtí Mokrá proti toku bezejmenného potoka. Míjíme domy i hezké vilky, dost obyvatel žije též v panelácích, které brzy projdou revitalizací. Za posledním z nich odbočíme vlevo do kopce a pak pokračujeme po silničce po vrstevnici dále údolím - odbočka vlevo do kopce vede do blízké Mladcové. Za posledními domy se vlevo nad námi zdvíhá Stráň s rozsáhlou zahrádkářskou kolonií, vpravo se k nám přibližuje potok. Zanedlouho stojíme na mostku, kde asfaltka končí a naše další kroky povedou těsně vedle břehů potůčku. Pozor - napravo od nás se nachází vilová čtvrt zlínských zbohatlíků, na jejichž soukromé pozemky platí přísný zákaz vstupu !!! My jdeme napřed po louce s nádhernou travou, pak vkročíme do lesa, chodníček kopíruje meandrovitý průběh vodního toku, místy musíme s opatrností překračovat menší bažiny. Míjíme překrásná přírodní zákoutí, přicházíme k devastovanému jezu, přes zarůstající louku znovu do lesa a pak se dostáváme na křižovatku lesních cest.

umění sprejerů
umění sprejerů
lupa

Dáváme se vlevo a několika serpentinami stoupáme lesem pod silnici pod Předním vrchem, ta vede z Mladcové přes Rackovou do Holešova. Na pahrbku v lese pod silnicí bychom našli roztroušené balvany a nízké skalky - je to celkem romantické zákoutí, ale to mnohem romantičtější nás čeká jen o pár set metrů dál. V ostré zatáčce překročíme silnici a necháme se prudce stoupající pěšinou vést nahoru do zalesněné Stráně Předního vrchu. Napřed procházíme kolem "pralesovitých" zákoutí a vidíme nádherné kmeny buků s košatými kořeny. Později se stoupání mírní a my staneme u tábořiště s totemem a nejvyšší "skálou". Vystupuje z členité stěny mrazového srubu, táhnoucího se k nám dolů od vrcholku Předního vrchu. Výška nejvyšší skály sice není nijak závratná, protože dosahuje asi jen 4.5 metrů, o to víc ale budeme překvapeni rozmanitostí skalek, jejich tvarů a výzdoby pískovcových skalních stěn. Můžeme zde pozorovat krásná mřížoví voštin, skalní dutiny a mělká "oka". Opravdu hezké místo, které stojí za návštěvu. To samé platí o nedalekém vrcholku Předního vrchu ( 420 m), který zdobí několik velice hezkých roztroušených skalek a hlavně o Mladcovské skalce. Ta je vzdálena jen asi 600 m od Předního vrchu a dostaneme se k ní po pěšině, která nás zvede z vrcholu na lesní cestu a po ní vlevo do sedla a stojíme u nejvyššího skalního útvaru Mladcovské vrchoviny. Malebné skalisko dosahuje výše 6 m a kromě voštin, dutin a skalních "nosů" na něm můžeme pozorovat krásně vyvinuté pseudoškrapy. Na vrcholek sice vedou vytesané schody, na nějakou vyhlídku ale zapomeňte - skálu obklopuje ze všech stran vzrostlý les !

Mladcovská skalka a nedaleké další čtyři menší skalní útvary s hezkým tábořištěm patří k těm nejromantičtějším místům v nejbližším okolí města Zlína.

čtvrt Mokrá
čtvrt Mokrá
lupa

Po vyšlapaném chodníčku a lesní cestě se po pár desítkách metrů dostaneme k bývalé hájovně a křižovatce cest. Po asfaltové silničce vlevo klesáme do údolíčka pod Mladcovskou Skalkou a po okraji lesa procházíme kolem chat zdejší kolonie a vycházíme na silnici z Holešova do Mladcové a Zlína. Po ní to máme k zastávce MHD u Bartošova domu - ( restaurace) - jen asi 1 km chůze. Napravo míjíme krásný menší hřbitov, naše silnice vede po hřebeni mezi poli a loukami a nabízí moc hezké výhledy na město Zlín a na krajinu Vizovických vrchů. Jen si musíme dávat veliký pozor, protože silnice je úzká a je tu docela čilý automobilový provoz !! Svoji pouť ukončujeme u zastávky MHD. Ve všední den je odsud do Zlína spojení velice slušné, o víkendech spoje jezdí po hodině a to vždy 34 minut po celé...

Zpět do Zlína na sídliště to ale není už daleko ani pěšmo...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Nejlepší je vzít si svačinu i pití sebou a úplně nejlepší je též něco na opékání. Pokud jídlo zapomenete, nevěšte hlavu - nejen v centru města, ale i v okrajových čtvrtích je obchodů a hospod dost a dost !

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Líbí se nám hezká místa neporušené přírody a romantické skalní útvary, které by tak blízko od centra 80 - tisícového města hledal málokdo. Výhledy na okolní krajinu a na sídliště jsou též velmi zajímavé - na Jižních svazích se rekonstruují staré panelové domy a dostávají nový, moderní vzhed, který spolu s tou nejnovější výstavbou úplně mění tvář celého sídliště.

proti proudu potoka
proti proudu potoka
lupa

Nelíbí se nám "projevy" sprejerů na zdech domů - ti nejubožejští z nich jsou prachsprostí " čmáralové". Nejen že zhyzdí a zničí nové fasády domů, ale jejich hieroglyfy postrádají jakoukoliv sebemenší stopu nějakého estetického vkusu a výtvarna. Prostě nic neumím a ani nechci nic dokázat a tak aspoň všechno zničím nebo rozbiju. Takovíto - ani je nechci označit lidé, i když vypadají na první pohled skoro stejně jako my ostatní - by se měli více postihovat a přimlouvám se za změnu zákona a sazby směrem nahoru a samozřejmě za plnou úhradu způsobených škod...

Ostatní informace

Procházky přírodou a dýchání čistého vzduchu zatím ještě nebyly zpoplatněny ...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zlín střed
(vzdálenost od místa: 3.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolo Zlína - Mokrá, Přední vrch a Mladcová

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace