Okolím Křivoklátu

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Při tomto výletě jsme se toulali a zároveň poznávali krásnou přírodu i další zajímavosti v okolí hradu Křivoklát.

Do Křivoklátu jsme se dopravili vlakem, ale je možno k dopravě použít i auto, i když parkovné na Křivoklátě stojí nějakou tu korunu.

Za čím jedeme?

Křivoklát
Křivoklát
lupa

Z Křivoklátu jsme se nejprve vydali po červené značce na rozhlednu Velká Buková. Na začátku cesty se otevírají nádherné pohledy na hrad, které ale vezmou za své jen co listy na stromech v lese vyraší naplno.

Výhledy na hrad z cesty
Výhledy na hrad z cesty
lupa

Rozhledna Velká Buková se nachází na konci stejnojmenné obce a byla postavena v roce 2009. Má zajímavý trojúhelníkový půdorys, je vysoká 14,2 metru a nabízejí se z ní výhledy na Brdy, Krušné hory a na Křivoklátskou vrchovinu.

Výhledy na hrad z cesty
Výhledy na hrad z cesty
lupa

Pak jsme se vrátili po červené stejnou cestou na Křivoklát. Kdo zde ještě nebyl, neměl by si nechat ujít prohlídku hradu, který byl založen již ve 12. století a je jedním z nejvýznamnějších hradů na našem území. My jsme hradní prohlídku vynechali a pokračovali jsme přes obec po červené značce, až jsme dorazili na kraj lesa, kde začíná naučná stezka Brdatka.

Rozhledna Velká Buková
Rozhledna Velká Buková
lupa

Tato naučná stezka nás na 16 zastaveních seznamuje s faunou, flórou a přírodními zajímavostmi této přírodní rezervace. Z cesty jsou i krásné výhledy na řeku Berounku, líně si tekoucí pod námi. Asi v polovině cesty naučná stezka, spojující Křivoklát se Zbečnem, opouští červenou značku a dále směrem na Zbečno pokračuje po značce zelené. Po zelené také začínáme klesat údolím potoka Štíhlice k Berounce. Závěrečný úsek vede již přímo kolem řeky a dovede nás do Zbečna, kde stojí za to prohlédnout si zdejší Hamousův roubený statek.

Na rozhledně
Na rozhledně
lupa

Hamousův statek je významnou památkou lidové architektury, jehož vznik se datuje do 16. století. Expozice ve statku nabízí ukázku toho, jak žili naši předkové. Každou sobotu je zde možno spatřit unikátní ukázku pečení chleba tradičním způsobem.

Když jsme si vše prohlédli, zamířili jsme k nádraží ve Zbečně, kde byl konec tomuto našemu putování.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

U rozhledny funguje malé občerstvení, v Křivoklátě a ve Zbečně si jen stačí vybrat z některé z restaurací. My jsme jedli v občerstvení na křivoklátském parkovišti nad hradem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mě osobně asi nejvíce zaujaly výhledy z naučné stezky Brdatka. Husté křivoklátské lesy, pod námi Berounka a krásně svěží zelená barva jarní přírody.

Ostatní informace

Kostel v Křivoklátě
Kostel v Křivoklátě
lupa

Rozhledna Velká Buková je otevřena v turistické sezóně od úterka do neděle od 9-17 hodin, o prázdninách každý den od 9-19 hodin. Jednotné vstupné je 15,- Kč, děti do 10-ti let zdarma.

Hrad Křivoklát je otevřen celoročně ( v každém ročním období jinak) a vstupné je rozdílné podle toho, co chce návštěvník zhlédnout. Více info na www.krivoklat.cz .

Hamousův statek ve Zbečně je otevřen v květnu, červnu a září od 9-12 hodin a od 13-16 hodin o sobotách, nedělích a ve svátcích, v červenci a srpnu od 9-17 hodin denně mimo pondělí.

DŮLEŽITÉ INFO: při cestě na rozhlednu Velká Buková se jde stále po červené turistické značce. Na starších mapách tato značka obec obchází. Nyní turisty zavede přímo k rozhledně.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Křivoklát
(vzdálenost od místa: 0.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okolím Křivoklátu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace