Od sv.Petra a Pavla přes sv.Vavřince a sv. Prokopa ke sv.Filipovi a Jakubovi

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

kostel sv. Petra a Pavla
kostel sv. Petra a Pavla
lupa

Vážení přátelé turistiky i Turistiky.tentokrát Vás pozvu na Vycházku, která by mohla nést také název KOSTEL TOUR, neboť na trase potkáte tři kostely dosud stojící a jedno místo, kde kdysi kostel byl.Celá trasa vede Dalejským údolím a Prokopským údolím.Start vycházky je v Řeporyjích, což je obec na západním okraji Prahy a dostanete se sem buď vlakem ze Smíchova nebo autobusy 230,249, 256, 301 od stanice metra B Luka.Pokud pojedete vlakem, vystoupíte v Řeporyjích a od nádraží dojdete po zelené značce, která tu začíná na Řeporyjské náměstí, kde je první z kostelů na trase, kostel sv. Petra a sv. Pavla.Dále budete pokračovat po zelené značce společně s Naučnou stezkou a dojdete k pozoruhodnému přírodnímu úkazu Placaté skále. Na infotabuli se o ní dozvíte vše potřebné.Po zelené značce budete pokračovat dále a po pravé ruce uvidíte dnes již ruiny Trunečkova válcového mlýna.Zde opustíte Naučnou stezku a po zelené značce půjdete pod sídlištěm Velká Ohrada, chatovou osadou Nová Ves, Starou zástavbou Nová Ves a pak Vás zelená značka povede na kopec, kde se nacházelo Butovické hradiště a pokračujte po zelené značce, která odbočuje vlevo po vozové cestě a půjdete po ní až k restauraci U Bůčka a půjdete vpravo po žluté značce, která příchází zleva.Po žluté značce dojdete až k dalšímu kostelu, tentokrát zasvěcenému sv. Vavřinci. Od kostela se vrátíte zpět k první odbiočce vpravo a půjdete kolem Záchranné stanice Lesů hl.m. Prahy.Vede tudy také cyklotrasa 122.po asfaltce půjdete až do místa, kdy uvidíte safaltku odbočující vpravo.Ta Vás dovede až k plotu Vojenského objektu.Jděte vlevo kolem něj/ nyní je cesta trochu dobrodružná/ a na jeho úplném konci uvidíte na skále kříž, který byl vztyčen na počest zbořeného kostela sv. Prokopa.Nyní se vraťt cca 10 metrů a při pohledu vpravo uvidíte vysoké stromy Jírovce / kaštan/.Kolem nich vede málo znatelná cestička , která Vás dovede k tunelu .dojděte až na silničku a po 20 metrech vpravo dojdete k infotabuli, kde se dozvíte vše o kostele sv. Prokopa. Od infotabule se vraťte k tunelu a po modré značce půjdete kolem stanice Svazu ochránců přírody a pod historickým vidauktem až do Hlubočep.Stále půjdete po modré a dojde přes Žvahov na Zlíchov.Zde u tramvajové trati modrou značku opustíte a půjdete vlevo ke kostelu sv. Filipa a Jakuba,kde je konec vycházky. Pod kostelem za tramvajovou tratí je rodný dům Karla Hašlera.Na domě je pamětní deska.Tramvají se dostanete ke Smíchovskému nádraží.

Za čím jedeme?

Kostel sv. Petra Pavla v Řeporyjích-původně románská stavba z poloviny 12.stol. s hranolovou věží.v letech 1909 - 12, byl zdejším farářem J.Š. Baar.

Placatá skála
Placatá skála
lupa

Kostel sv.Vavřince v Butovicích-první zmínka o kostele již v 11.stol., písemná pak v 13. století. Ve století 16. proběhla rekonstrukce výstavba dřevěné zvonice se zvonem Vavřinec.V 18. stol barokní přestavba a přístavba apsidy a dostavba sakristie.

lupa

Kostel sv. Prokopa - V roce 1966 byl odstřelen, kvůli sousednímu vojenskému prostoru.Byl už zchátralý a tak by asi stejně spadl.Byl postaven v letech 1711-12 majiteli Jinonického panství Schwarzenberky.Byl jednolodní a měl dva zvony.Podle pověstí nedaleko žil v jeskyni sv. Prokop. Od toho odvozen název oblasti-Prokopské údolí.

Kostel sv. Vavřince
Kostel sv. Vavřince
lupa

Kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově-raně gotická stavba na vysokém ostrohu.Byl postaven v gotickém slohu ve 13. století a v roce 1713 byl barokně přestavěn. Má hranolovou dvoupatrvou věž a pravoúhlý presbytář.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

První možností je cukrárna na Řeporyjském náměstí, dále pak restaurace U Bůčka v Jinonicích, dvě možnosti jsou na okraji Hlubočep, dále Besední restaurace v centru Hlubočep a na konci vycházky restaurace U Velasů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kříž  místo kostela sv. Prokopa
Kříž místo kostela sv. Prokopa
lupa

Vycházka vede krásnou přírodou a na trase se dozvíte mnoho zajímavého z tabulí NS a popisků u kostelů. nelíil se mi polt vojenského objektu, díky němuž je cesta ke kříži trochu složitější, ale s tím se nedá nic dělat.

Ostatní informace

Vstupné se neplatí a otevírací doba přírody je 365 dnů v roce od rozednění po setmění.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Holyně
(vzdálenost od místa: 1.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Od sv.Petra a Pavla přes sv.Vavřince a sv. Prokopa ke sv.Filipovi a Jakubovi

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace