Nymburk – Královské město na Labi

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Vydáme se do Nymburka, významného centra Polabí, města s bohatou historií a mnoha památkami, které se rozvíjí a pulsuje současným moderním životem.

Do významného železničního uzlu se lze pohodlně dopravit vlakem ze všech směrů, ale můžeme využít i ostatních dopravních prostředků včetně kola.

Za čím jedeme?

Jedeme si připomenout bohatou historii a poznat současnost města.
Nymburk se rozkládá na obou březích řeky Labe, v úrodné části středního Polabí, 50 km východně od Prahy. Leží v nadmořské výšce 186 m a má asi 15 000 obyvatel.
Město založil ve druhé polovině 13. století Přemysl Otakar II. Po celý středověk patřilo mezi nejvýznamnější sídla v zemi a bylo důležitou oporou královské moci. O dávném osídlení svědčí unikátní nález skříňového mohylového hrobu z mladší doby kamenné (3600 let před Kristem) .
Rozkvět města trval do počátku 17. století, ale během třicetileté války (1618-1648) byl Nymburk vypálen a vydrancován, pevnost byla téměř zničena, hradby pobořeny. Další rozvoj nastal až se zavedením železnice v roce 1870. Město se rozšiřovalo i vně městských hradeb.
Historické jádro je od r. 1992 městskou památkovou zónou.
Dominantu města tvoří chrám sv. Jiljí, vzácná ukázka gotické cihlové architektury z let 1280 - 1380, část cihlové hradby v lokalitě Na Přístavě a oba vodní příkopy (Malé a Velké Valy), kterými dodnes proudí říční voda. Dalšími významnými památkami jsou kaple sv. Jana Nepomuckého - původně součást kostela dominikánského kláštera z 13. století, obnovená renesanční radnice z roku 1526, bývalá městská vodárna z roku 1597 (Turecká věž), morový sloup z roku 1717 na Náměstí Přemyslovců nebo zpřístupněná část renesanční sladovny ze 16. století, která je v přízemí budovy Městského úřadu v ulici U Staré sladovny. Všechny tyto pamětihodnosti a další zajímavá místa jsou zahrnuty v naučné turistické trase s 68 zastávkami, kterou pro návštěvníky Nymburka připravilo město spolu se Společností přátel starého Nymburka.
Z Nymburka pochází několik významných osobností: František Rachlík (spisovatel), bratři Václav a Josef Kramolínovi (barokní malíři), Jan z Wojkowicz (básník a spisovatel) a ing. Emil Zimmler (projektant vodních cest). Na počest hudebního skladatele B. M. Černohorského pořádá město každoročně mezinárodní hudební festival - Nymburské dny B. M. Černohorského. Ve města žila a tvořila celá řada dalších osobností, např. spisovatelka Božena Němcová, básník Jan Neruda, hudební skladatel Václav Kálik či režisér Miroslav Macháček.
Nejslavnějším nymburákem je světově proslulý spisovatel Bohumil Hrabal, který ve zdejším pivovaru prožil své dětství a mládí. Jeho život a dílo přibližuje stálá expozice ve Vlastivědném muzeu. Tradice vaření dobrého piva trvá stále, o tom se může každý návštěvník přesvědčit.
Pěší turisté, cyklisté i bruslaři mohou využít síť turistických tras i kvalitních cyklostezek na obou březích Labe. Okolí města nabízí řadu možností k výletům.
Nymburské Sportovní centrum je jedním z nejrozsáhlejších a nejkvalitnějších sportovních zařízení v republice.
Romantické procházky nabízí rozlehlý anglický park Ostrov se vzácnými dřevinami a stylovým hotelem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pobyt ve městě zpříjemní restaurace, hospůdky, bary, kavárny, cukrárny a čajovny. Návštěvník si může vybrat z nabídky hotelů, penzionů a turistických ubytoven.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Panoráma města
Panoráma města
lupa

Jsem nymburský rodák, a i když žiji od 20 let na Moravě, pravidelně a rád se do města vracím. Musím vyjádřit spokojenost s péčí o památky minulosti i se snahou o modernizaci města. Doufám, že se dočkám vybudování dopravního obchvatu, který by odvedl dopravu z přetíženého historického jádra a také že si zaplavu tak jako v dětství na „Rémě“ nebo v Labi.

Ostatní informace

Velice pěkně jsou zpracovány oficiální www Stránky města: www.město-nymburk.cz, kde je možno najít veškeré potřebné informace. Čerpal jsem z nich faktické údaje i pro tento článek.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nymburk město
(vzdálenost od místa: 1.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nymburk – Královské město na Labi

autorská práva
27.05.2010 14:39

Radka Bártová
Dobrý den,
za oddělení propagace jsem ráda, že se o našem městě píše a že se naše webovky líbí, ale rozhodně by se slušelo uvést, že autorství textu přísluší (až na krátký první a poslední dva odstavečky) našemu oddělení, že autorem textu jsme my...
Re: autorská práva
03.09.2011 08:45

já já já jenom já.......Velice pěkně jsou zpracovány oficiální www stránky města: www.město-nymburk.cz, kde je možno najít veškeré potřebné informace. Čerpal jsem z nich faktické údaje i pro tento článek..................se píše na konci článku.to nestačí?

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace