Nová rozhledna Nedánov a opevněný kostel v Kurdějově

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Kostel nad Klobouky
Kostel nad Klobouky
lupa

Výchozím bodem této náročnější 19 km dlouhé trasy je náměstí v Kloboukách u Brna, velmi dobře dostupné linkami IDS JMK 109, 541 a 551. Vyrazíme po červeně značené pěší trase (cesta TGM) stoupáním nad město
a přes rozcestí Ochůzky pokračujeme textačnímu místu Pod Nedánovem. Zde změníme vedoucí barvu na zelenou a po 1 km přijdeme lesem přímo k rozhledně.
Pokračujeme dolů do obce Boleradice a dále stoupáním přes Štěpnice a Přední Kout na hřeben. Stále se držíme zelené značky, která nás provedeme Kurdějovem a na Kamenný vrch, kde se napojíme zpět na původní červenou pěší trasu, která nás zavede do Hustopeč k autobusu, případně vlaku.

Za čím jedeme?

Textační místo Pod Nedánovem
Textační místo Pod Nedánovem
lupa

Rozhledna Nedánov se nachází ve výšce 368 m vedle bývalého průzkumného vrtu. Její základní kámen byl položen již před třemi lety ale otevřena byla teprve r.2009. Dřevěná stavba rozhledny s kovovými prvky měří k vrcholu 26m. Na severozápadě je vidět Brno, jižnímu směru dominují vrchy Pálavy s vodní hladinou Novomlýnských jezer pod nimi. Východ a jihovýchod lemují vrcholky Bílých a Malých Karpat pod nimiž leží obce a městečka slovenského Záhoří. Na severu a severovýchodě vystupují kopce Ždánického lesa s dominantou vrchu Strážov a tmavé zalesněné obrysy Chřibů.

Rozhledna Nedánov
Rozhledna Nedánov
lupa

Kurdějov - nejvýznamnější památkou je gotický kostel sv.Jana křtitele z přelomu 13. a 14. století. Jde o nejlépe zachovanou a vybavenou (gotická křtitelnice či kazatelna) opevněnou církevní stavbu Moravy. Její součástí je 45 metrů vysoká hranolová věž.

Rozhledna Nedánov
Rozhledna Nedánov
lupa

Hustopeče - zde si rozhodněte nenechte ujít renesanční stavby na náměstí a také moderní kostel sv.Václava z roku 1994. Za zmínku také stojí, že na zdejší reálce studoval Jan Herben a Tomáš Garrigue Masaryk, jehož bratr Ludvík vlastnil v Hustopečích tiskárnu. Na hřbitově se nachází hrob rodičů TGM.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozcestí Pod Nedánovem
Rozcestí Pod Nedánovem
lupa

Jednoznačně doporučuji restauraci přímo v centru Boleradic, kde se dá přes týden koupit polední menu. V Kurdějově se nacházejí dvě restaurační zařízení, vyzkoušeno však nemám. V Hustopečích už je pak množství nepřeberné, od párku v rohlíku, přes asijské bistro až po klasické restaurace nebo třeba pizzerii.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhled z rozhledny Nedánov
Výhled z rozhledny Nedánov
lupa

Absolvujeme tři větší stoupání a klesání, nad průměrnou rychlost 3 km/h se nedostaneme, jde opravdu o celodenní výlet a je třeba tomu plán přizpůsobit.
Rozhledna je umístěná na mimořádně vhodném místě, s dohledem jak na Brno, tak na Pálavské vrchy. Zachovalost a jistá bizarnost opevněného kostela v údolíčku v Kurdějově je překvapením a mimořádným zpestřením trasy.

Ostatní informace

Rozhledna je volně přístupná po celý rok. Interiéry kurdějovských objektů jsou přístupné pouze po objednání, zato ale bezplatně.

Výhled z rozhledny Nedánov
Výhled z rozhledny Nedánov
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brumovice
(vzdálenost od místa: 6.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nová rozhledna Nedánov a opevněný kostel v Kurdějově

10.02.2014 13:49
Krásný pohled do okolí, doporučuji...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace