Loading...

Nouzová kolonie Na Slatinách v Praze

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody Na kole Se psem

Kam a jak jedeme?

Vznik nouzové kolonie Na Slatinách, blízkých kolonií Pod Bohdalcem a Sedmidomky na Praze 10 je spjat se vznikem Československa. Mladý a konečně samostatný stát se po roce 1918 začíná neuvěřitelným tempem rozvíjet a všude se staví. Chybí administrativní budovy, vždyť republika právě získala samostatnost! Do Prahy se sjíždějí dělníci a další řemeslníci z celé republiky, ale ubytovacích kapacit je nedostatek. Proto jim Praha nabízí levně k pronájmu pozemky na přilehlých polích, kde si mohou vystavět nouzová přístřeší. Lidé se začínají zabydlovat, každý staví z toho, co je zrovna po ruce. Kromě dělníků a řemeslníků zde Praha povoluje stavět také legionářům. První domek se zde v kolonii objevil v roce 1924, v roce 1927 jich bylo kolem 300, v době hospodářské krize kolem 400. Každé nové stavbě úředníci přidělili nouzové číslo, dodnes se na tabulkách na plotech neuvádí čísla popisná, ale čísla nouzové stavby. Nicméně přesný počet nemovitostí se nikdy nepodařilo přesně zjistit. Obyvatelé si totiž k povoleným stavbám přistavovali nové přístavby a nikde je neevidovali. Stejně tak tomu bylo s počtem obyvatel kolonie. Místní lidé migrovali, ubytovávali u sebe příbuzné, místa v domcích dále pronajímali. Odhaduje se, že v dobách největšího rozkvětu, kdy v kolonii fungovalo několik koloniálů, hospod, byl zde mandl, zmrzlinář, mlékárna, pekárna a dokonce i biograf, žilo v kolonii přes 2000 lidí. Začátky však byly krušné, nebyla zde voda, elektřina ani kanalizace. Teprve v roce 1934 obec zřizuje hydranty, kam si mohou místní chodit pro vodu a nabízí také připojení k elektrické síti. Mimochodem, hydranty byly v 90. letech zrušeny, protože obyvatelé ostatních pražských čtvrtí si sem jezdili zdarma mýt své vozy. Kanalizace není v kolonii dodnes, stavby mají vlastní septiky, plyn taktéž není do kolonie zaveden. V 60. letech minulého století začíná kolonie zanikat, začíná sídlištní výstavba a od 70. let jsou obyvatelům, kteří jsou v kolonii trvale hlášeni, nabízeny náhradní byty právě na sídlištích. Někteří nabídku přijmou, jiní zůstávají. V současné době v kolonii stále zůstávají obyvatelé, kteří tu žijí, převážná většina domků a chatek však slouží spíše rekreaci. 

Za čím jedeme?

V okolí kolonie Na Slatinách se natáčel film Jana Svěráka Obecná škola podle vzpomínek jeho otce Zdeňka Svěráka. V mapce v galerii je označeno místo, kde stávala škola známá z filmu (nyní již zbourána), dále pak most, o němž se mnozí domnívají, že právě z něj skákali kluci, když jeli doručovat vzkaz od Igora Hnízda učitelce do Prahy. Ve skutečnosti se tato scéna nenatáčela zde, ale na Smíchovském nádraží. Most v ulici Nad Vršovskou horou tvoří svéráznou bránu do kolonie Na Slatinách. Za ním už začínají pitoresktní domečky postavené z toho, co bylo zrovna po ruce. Z dřevěných desek, papundeklu, plechu, hlíny ... Mnozí žijí ve vysloužilých železničních vagonech, přístavních kontejnerech ... Pokud se budete po kolonii procházet, určitě si všimnete, že je pojmenována pouze jedna ulice - Na Slatinách. Všechny ostatní uličky, které z ní odbočují a ztrácí se v neznámu, jméno nemají, ale zaručeně vedou k dalším a dalším výtvorům lidské tvořivosti. Většina místních zde trvale nežije, přijíždí jen na léto, pracuje tu na zahrádkách, ale útočiště zde našli také chudší obyvatelé metropole, je zde i hodně lidí bez domova. Kromě Jana a Zdeňka Svěrákových inspirovaly zdejší kolonie také Karla Čapka, který jim věnoval povídku Na Rafandě. 

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V kolonii Na Slatinách navštivte také Bahenní lázně Járy Cimrmana, který se zde probořil, když chtěl přejít dřevěnou lávku přes potok. Po nechtěné koupeli zjistil, že jeho problémy s klouby pominuly:-) Bahenní lázně s lavičkami a houpačkami pro děti jsou na mapce také znázorněny. Kousíček od nich za plotem možná zaznamenáte také pomníček obětem 2. světové války. Kolonií Na Slatinách vede cyklostezka A42 a poblíž Cimrmanových bahenních lázní bývá otevřený cyklobar Bažina. Při mé poslední návštěvě v létě 2020 však bylo zavřeno až do konce září. 

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

A když už budete v okolí kolonie Na Slatinách, projděte si také kolonii Pod Bohdalcem (chatky a zahrádky) a zhlédněte miniaturní domečky nazývané Sedmidomky, které těsně přiléhají k rušné ulici U Vršovického hřbitova. Je neuvěřitelné, že něco tak zvláštního lze ještě dodnes ve velké Praze nalézt:-) Hned vedle postavila Praha 10 dům pro neplatiče nájemného, mělo by zde být okolo 50 malých bytových jednotek. 

Ostatní informace

Ke koloniím se nejlépe dostanete pražskou MHD do zastávky Bohdalec (autobus). Případně do zastávky Slavia (tramvaj) a pak nahoru směrem k Bohdalci pěšky. Pospěšte si, kolonie budou muset s největší pravděpodobností ustoupit nové moderní výstavbě. Metropolitní plán m. Prahy, který má začít platit nejpozději v roce 2023 již s územím, na němž jsou kolonie postaveny, nepočítá jako s rezervou pro možné rozšiřování železnice a chystá se zde povolit výstavbu. Kromě toho jsou pozemky, na nichž se má stavět, již ve vlastnictví soukromého developera. Údajně by zde měla vzniknout nová čtvrť pro několik desítek tisíc lidí (do 35 000 tisíc). 
Poslední aktualizace: 10.5.2023
Nouzová kolonie Na Slatinách v Praze na mapě
Autor: Akva1
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Nouzová kolonie Na Slatinách v Praze

Tajemná kolonie Na Slatinách a Obecná škola
Tajemná kolonie Na Slatinách a Obecná škola
Osada
Jestli máte odvahu, tak zkuste navštívit strašidelnou a jedinou z…
0.2km
více »
Z prvních adventních trhů 2018 v Praze
Z prvních adventních trhů 2018 v Praze
Fotogalerie
                          Z prvních adventních trhů 2018 v Praze Při naší…
0.6km
více »
Restaurace Hamr Sport - dobrá zveřina Petron
Restaurace Hamr Sport - dobrá zveřina Petron
Tipy na výlet
Sportovní areály HAMR nabízejí svým klientům kromě sportovních služeb také…
0.9km
více »
Cestovatelské novinky v nakladatelství Pointa
Cestovatelské novinky v nakladatelství Pointa
Tipy a novinky
Online nakladatelská služba Pointa vydává na podzim hned několik titulů o cestování. Jejich prostřednictvím se čtenáři podívají od Slovenska až po Jižní…
0.9km
více »
Praha (Vršovice) - nádraží Eden
Praha (Vršovice) - nádraží Eden
Žel. stanice
„Až na onen svět budu veden, půjdu tam rád, vždyť je tam Eden“ zpíval kdys…
0.9km
více »
Pojď, ukážu ti cestu Rájem aneb výprava do Edenu
Pojď, ukážu ti cestu Rájem aneb výprava do Edenu
Tipy na výlet
Fotbalové stadiony byly s…
1km
více »
Meandry Botiče a Hamerský rybník
Meandry Botiče a Hamerský rybník
Tipy na výlet
Dnešní výlet je opět z těch překvapivých, které nás zavedou z šedého…
1km
více »
Praha (Vršovice) – Eden Aréna
Praha (Vršovice) – Eden Aréna
Zábava, atrakce
Slávistická Eden Aréna, kde své zápasy hraje náš nejstarší ligový…
1km
více »
Muzeum kostek
Muzeum kostek
Tipy na výlet
Na dnešní výlet vyrážíme metrem B do stanice Národní třída. Muzeum se nachází hned za OC Quadrio v Národní ulici. K vidění jsou úžas…
1km
více »
Praha (Vršovice) - Chodník slávy v Edenu
Praha (Vršovice) - Chodník slávy v Edenu
Pomník
Od dubna roku 2017 se může pražská Slavia pochlubit svým vlastním Chodníkem slávy. Nejedná se, samozřejmě, o první světovou atrakci …
1.1km
více »
Slavia Museum a Stadium Tour  (Praha – Vršovice)
Slavia Museum a Stadium Tour (Praha – Vršovice)
Muzeum
Minimálně na naše poměry unikátní a jistě pozoruhodné sportovní muzeum naj…
1.1km
více »
Vršovické proměny: Eden vstává z popela, do krásy se probouzí i protější Koh-i-noorka
Vršovické proměny: Eden vstává z popela, do krásy se probouzí i protější Koh-i-noorka
Rady a tipy
V dobách první republiky tady stával obrovský zábavní park…
1.2km
více »
Strašnice
Strašnice
Městská část
Vesnice Strašnice byly dvě - Strašnice Staré a Nové. Ze Starých Strašnic…
1.6km
více »
Objevujte Česko  a vyhrajte spoustu cen se soutěží Natura
Objevujte Česko a vyhrajte spoustu cen se soutěží Natura
Tipy a novinky
Využijte skvělého počasí a volných prázdninových či dovolenkových dní…
1.6km
více »
Vršovice
Vršovice
Městská část
Pojmenování Vršovic souvisí s mocným rodem Vršoviců (vyhubeným r. 1108), …
1.7km
více »
Vinohradský hřbitov
Vinohradský hřbitov
Hřbitov
Vinohradský hřbitov přiléhá ke strašnickému krematoriu v Praze 10. Podle …
1.8km
více »
Dům Josefa a Karla Čapka
Dům Josefa a Karla Čapka
Dům, budova
Rodiče bratří Čapků přišli do Prahy z Úpice v r. 1907. Původně bydlili v …
1.9km
více »
Nový židovský hřbitov
Nový židovský hřbitov
Hřbitov
Hned u stanice metra trasy A Želivského mezi ulicemi Želivského a Nad vodovodem se nachází Nový židovský hřbitov. Byl založen v roce…
2.2km
více »
Olšanské hřbitovy
Olšanské hřbitovy
Hřbitov
V místech bývala stará osada Olšany, v roce 1394 zde byl statek s vinicí - majetek kláštera. Po zániku kláštera se majitelé střídali…
2.5km
více »
Praha - Vinohrady
Praha - Vinohrady
Městská část
Vinohrady sousedí se Starým městem a rozkládají se východně od Wilsonova …
2.7km
více »
zavřít reklamu