Noční prohlídka Horního Hradu - Hauenštejn

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

vstupní brána Horního Hradu
vstupní brána Horního Hradu
lupa

Horní Hrad najdeme cca 11 kilometrů severovýchodně od Ostrova nad Ohří. Autem se lze vydat z Ostrova po silnici první třídy číslo 13 směrem na Kláštěrec nad Ohří a cca po devíti kilometrech za Damicemi odbočit na silnici třetí třídy 0132. Parkoviště je cca 500 metrů pod hradem.

Pěkná cesta je i na kole z Karlových Varů podél Ohře, kde částečně jedeme po silnici a částečně se držíme červené turistické značky. Je to necelých 30 kilometrů, krásnou přírodou a rád o této trase napíšu někdy jindy, protože stojí za to si jí projet, ale my pro tentokrát volili auto a to vzhledem k noční prohlídce.

Za čím jedeme?

rytířský sál
rytířský sál
lupa

V sobotu 16.června se konala letos již druhá noční prohlídka hradu a my se o ní dozvěděli spíše náhodou z internetových stránek hradu http://hornihrad.sweb.cz/ a hned na začátku můžu konstatovat, že to byl opravdu velice výjimečný zážitek, který zaujal mě, mojí milovanou polovičku i naše dětičky malé i velké. Mohl bych se zde rozepisovat o historii hradu, ale tentokráte tato prohlídka nebyla o datech a skutečnostech, i když příběhy podané průvodcem večera hercem pouličního divadla panem Viktorem Braunreitrem, byly zasazeny do historických událostí, ale velice poutavou a neskutečně zábavnou formou.

kašna u rytířského sálu
kašna u rytířského sálu
lupa

Prohlídka hradu začala po 21 hodině na parkovišti pod hradem a účast byla velice početná, odhadem tři sta lidí, a musím přiznat, že před začátkem jsme byli velice zklamáni, že zas půjde o jednu masovou akci, kde nic neuvidíme a nic neuslyšíme. Záhy jsme byli velice příjemně překvapeni, že tomu je úplně jinak. Pan Viktor Braunreiter, průvodce večera je opravdovým mistrem pouličního divadla a ač jsem toto jméno slyšel ten večer prvně, tak jistě vím, že od toho večera má o jednoho nadšeného diváka více. Jeho hlas, bez jakýchkoliv technických pomůcek se nesl celým početním davem a po pár větách ovládl celé publikum, které bylo velice pestré od malých dětí až po lidi důchodového věku. Téměř dvě hodiny ho lidé se zaujetím a s výbuchy smíchu poslouchali, přesunovali se dle jeho pokynů, dokázali se poskládat na neuvěřitelně malém prostoru lesní cesty a poslouchali jeho další a další působivé příběhy, vtipy a gagy a to vše ve tmě zředěné jen světlem loučí.

věž Horního Hradu
věž Horního Hradu
lupa

Příběhy chce slyšet, jsou jedinečné především svým podáním, a nemá smysl je tady reprodukovat, ale jsou především o tom kdo, kde, s kým, jak, proč a za kolik… :o) a ač ze středověku tak jsou i poučné.

lupa

Cesta končila na nádvoří hradu, kde program pokračoval souboji dvorní gardy šermířského spolku Savioli a představeními ohnivého divadla Ignis a dalším programem až do pozdních nočních hodin, včetně jídla a pití co hrdlo ráčí. Posledním bodem programu je hromadné vypouštění lampionů štěstí. Fotky jsou z podvečerní prohlídky hradu, večer se moc nedalo a hlavně nechtělo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se lze na nádvoří hradu, kde pivko a medovina tekla proudem, byl hradní gulášek, vskutku velmi chutný, klobásky, flák masa i pečený hermelín, pro každého něco.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zážitkem byl nezapomenutelný výkon Viktora Braunreitera, průvodce večera, a my se těšíme na jakýkoliv další zážitek s tímto úžasným hercem pouličního divadla. Jeho um a invence zasazená do kulisy hradní zříceniny je opravdu neskutečným zážitkem.

Ostatní informace

pohled z věže na nádvoří
pohled z věže na nádvoří
lupa

Vstupné na akci – rodinné 300,- Kč, dospělí 140,- Kč zlevněné 90,- Kč

Dále cituju ze stránek hradu otvírací dobu a běžné vstupné:

Hrad i Arboretum jsou přístupné:
od poloviny března do května: o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin
od června do srpna: prázdninový provoz - denně od 9 do 19 hodin
v září a říjnu: denně od 10 do 19 hodin
v listopadu a prosinci: předpokládáme víkendový a sváteční provoz od 10 do 17 hodin

Běžné vstupné

okruh
děti do 10 let
individuální
děti, důchodci, vojsko
rodinné/5€ (2 dospělí + max. 3 děti)

hrad a zámek
zdarma
60,- Kč /2,5€
40,- Kč /2€
160,- Kč /6€

arboretum
zdarma
30,- Kč /1,5€
20,- Kč /1€
80,- Kč /3€Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stráž nad Ohří
(vzdálenost od místa: 2.83 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Noční prohlídka Horního Hradu - Hauenštejn

Noční prohlídky s dlouhou tradicí
19.06.2012 20:50

Navštívili jsme tuto akci již v roce 2009 a všem doporučujeme. Konala se i za špatného počasí a vůbec jí to neubralo na zajímavosti. (Louče hořeli i v dešti wink)

23.07.2012 00:03

Marie Boldišů

Prohlídku vřele doporučuji -  já i moji kamarádi. Byl to naprosto nezapomenutelný zážitek a Viktor je skwělej! Vtáhne vás do děle, jste aktéři tak jako on, je vtipný a milý. Cítíte se jako byste tam patřili, jako byste byli nedílnou součástí představení, neodmyslitelným členem týmu. Mezi ním a vámi není bariéra, jste vy, Viktor, jeho vtipné příběhy a potemnělý les. V hradu se pak připravte na výtečné libové  klobásky, teplou medovinu a milou obsluhu. 18.srpna jdeme s celou partou znovu, jednou to vidět nestačí......

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace