Nemusíte na výlet jen mimo Prahu - Nový hrad

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Nový hrad
Nový hrad
lupa

Pro výlet v Praze, jsem si tentokrát vybral zajímavost místně příslušnou mému bydlišti v Libuši a Kunraticích. Půjdeme tedy pěšky :). Víte kde se zde nachází dům číslo popisné 1. Čím je tato budova zajímavá ? V minulosti byla totiž původně vystavěna na tomto místě, historicky zajímavá stavba Libušská tvrz. Její ostatky zde najdeme stále v podobě kameného zdiva a zbytku sklepení. Dnes se zde nachází pobočka České pošty. První zmínky o Libušské tvrzi pocházejí už z roku 1321, tehdy ji dobyli staroměstští měšťané, později ji vlastnil Ješek Rost (1367) a Mikuláš z Libuše (1406). Po ukončení husitských válek potvrdil vlastnictví Libuše Starému městu císař Zikmund, ta však postupem času spustla, stalo se tak zřejmě v počátku 16. století. Masivní okrouhlá věž se tu ale dochovala až do 19 století.

Nejvíce mě však zaujala zmínka o TAJNÉ chodbě vedoucí údajně do míst, kde stával v minulosti Nový hrad Václava IV. Zříceniny tohoto hradu dnes nalezneme v nedalekém Kunratickém lese. Proto se tam teď vydáme na výlet.

Pokud jsme se na místo kde se nachází pošta(tvrz) a také zdejší obecní úřad dopravili autobusem č. 113 z metra Kačerov, múžeme už dál pokračovat volným tempem, chůzí ke Kunratickému lesu (nezapomeňte mapu :)), nebo popojet autobusem č. 165 do Kunratic. Pojďme tedy po stopách pokladu ukrytého v tajné chodbě ....

Za čím jedeme?

Jdeme tedy od Zelených domků dolů k lesu kde mineme příjemnou zahradní Restauraci Na tý louce zelený a asi po 500m volné chůze severozápadně překročíme Kunratický potok. Pak už jen vystoupáme do kopce k Novému hradu. Někde ve sklepení této zříceniny by se mohl nacházet vchod do tajné chodby vedoucí až na Libušskou tvrz, ale určitě nebudete zklamáni ani různorodou přírodou a spoustou lesního ozónu. Tato přírodní rezervace sama o sobě je známá takže se dál nebudu rozepisovat o její malebnosti. Cestou zpět se můžeme vydat dolů na západ až k dalšímu občerstvení, tentokrát v restaraci U Václava IV.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V již zmiňovaných Restauracích naleznete vše co budete k občerstvení potřebovat, ba ještě něco navíc, někdy zde bývají i programy ve formě živé hudby či si můžete prohlédnout místní zvěřinec. Výborná jsou žebírka na grilu a pivo :)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zážitek z výletu je to nevšední, pokud si uvědomíme historické údálosti které zde v těchto místech po staletí proběhli. A když se budeme dívat otevřenýma očima a prolistujeme mapu, uvidíme že i známá místa, pokud jsme z Prahy, mohou být úplně jiná v novém úhlu pohledu. A třeba zakopneme o pařez a pod ním bude 100 stříbrných ... :)

Ostatní informace

Ceny ve zmiňovaných Restauracích jsou běžné, pokud použijeme MHD jízdenky jsou nám všem známé ...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Krč
(vzdálenost od místa: 2.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nemusíte na výlet jen mimo Prahu - Nový hrad

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace