Nejen údolí Doubravy stojí za procházku . . .

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Tato oblast toku Doubravy patří mezi mé oblíbené výlety a je jedno, ve kterém ročním období se k návštěvě odhodláme.

Východiště a konec vycházky-občerstvení U zastávky v Bílku
Východiště a konec vycházky-občerstvení U zastávky v Bílku
lupa

Vycházku zahájíme na vlakové zastávce Bílek. Vydáme se po zeleně značené cestě vedoucí lesním úsekem. Po chvíli již uslyšíme hukot tekoucí řeky a terén nám v některých místech umožňuje výhled na tekoucí Doubravu. Zelená značka před Sokolohrady uhne vlevo a přes dodnes viditelný val nás dovede k nevýrazným zbytkům strážního hrádku Sokolohrady. Z plošiny, ale i dalšího kamenného bloku, ke kterému se dostaneme úzkou pěšinou zajištěnou zábradlím, se otevře Pohled na údolí pod námi a na protější Čertův stolek.

pohled do údolí Doubravy
pohled do údolí Doubravy
lupa

Ze Sokolohradů sestoupíme dolů k řece a od turistického rozcestí Pod Sokolohrady začneme stoupat zeleně značenou pěšinou do kopce. Stoupání se po chvíli zmírní a dojdeme až k odbočce na vyhlídku Čertův stolek, ze které jsou opět pěkné výhledy na údolí a protější Sokolohrady.

pohlrd na Doubravu a můstek ze Sokolohradů
pohlrd na Doubravu a můstek ze Sokolohradů
lupa

Vrátíme se na rozcestí Nad Čertovým stolkem a pokračujeme stále po zelené vedoucí lesním úsekem na rozcestí Kamenný potok. Od něj pokračujme vpravo cca1 kmmodře značenou lesní cestou podél Kamenného potoka na rozcestí Točitý vír.

cesta na vyhlídkovou plošinu na Sokolohradech
cesta na vyhlídkovou plošinu na Sokolohradech
lupa

Dostaneme se zpět na hlavní vycházkovou trasu a naučnou stezku. Zahneme vpravo a pokračujeme kaňonem potoka proti jeho proudu. U lávky přes Doubravu je možné odbočit a podívat se na chatu Doubravka, která dnes již bohužel neslouží veřejnosti k občerstvení.

cesta na vyhlídkovou plošinu na Sokolohradech
cesta na vyhlídkovou plošinu na Sokolohradech
lupa

Zprvu mělké údolí se stále zahlubuje a s ním se zvyšuje i dravost protékající Doubravy. Pěšina často mění směr, některé úseky překonáme za pomocí vybudovaných žebříků. Červená nás dovede zpět na rozcestí Pod Sokolohrady.

vyhlídková plošina na Sokolohradech
vyhlídková plošina na Sokolohradech
lupa

Dále pokračujeme červeně značenou pěšinou směrem na Bílek. Od tohoto rozcestí začíná nejromantičtější a nejpěknější, ale také nejnáročnější úsek podél toku Doubravy v hlubokém kaňonovitém údolí. K vidění jsou i vodopády vysoké 2 až 2,5 metrů.

Od Mikšovy jámy se údolí zase rozšiřuje a celkem pohodlná pěšina nás stále vede podél Doubravy do výchozího místa.

Za čím jedeme?

Čertův stolek
Čertův stolek
lupa

Přestože je již tato oblast popsána v jiném příspěvku, nabízím trochu odlišnou variantu procházky tímto oblíbeným a hojně navštěvovaným údolím řeky Doubravy a jejího bezprostředního okolí.

Kamenný potok v dubnu
Kamenný potok v dubnu
lupa

Údolí se nachází mezi Chotěboří a obcí Bílek. Doubrava vyhloubila v těchto místech kaňonovité údolí a vytváří malebné přírodní scenérie. Řečiště je balvanovité s četnými peřejemi a na jejím toku je k vidění i malý vodopád.

Kamenný potok léto
Kamenný potok léto
lupa

Za návštěvu stojí také Sokolohrady a Čertův stolek, odkud jsou zajímavé výhledy do údolí s Doubravou pod vámi. Méně navštěvovanou, dle mého soudu neprávem, je část toku Kamenného potoka, kam se také podíváme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Doubrava z lávky
Doubrava z lávky
lupa

Populární a známé místo občerstvení U železniční zastávky v Bílku je otevřeno v sezóně až v odpoledních hodinách. Je proto možné využít příjemného prostředí Penzionu Bílek, který najdete po pravé straně silnice směrem na Chotěboř.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

tok Doubravy kousek od můstku
tok Doubravy kousek od můstku
lupa

Hezká, nenáročná procházka vedoucí romantickým údolím řeky Doubravy. Nejhezčím místem je bezesporu skalnatý kaňon – nazývaný Koryto, kde voda vytváří s okolními skálami krásnou přírodní kulisu.

Příjemná je i procházka podél Kamenného potoka.

Ostatní informace

Určitě si obujte pevnější obuv. Za vlhka, deště nebo v zimním období je pěšina kluzká a pohyb na ní vyžaduje zvýšenou opatrnost.

Zapomeňte na kola a kočárky, tato oblast není opravdu vhodná pro tento druh turistiky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bílek
(vzdálenost od místa: 1.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nejen údolí Doubravy stojí za procházku . . .

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace