Návštěva Slavkova - I. den naší květnové minidovolené, 1. část

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

Malebné město Slavkov u Brna leží na úpatí vrchů Litenčícké pahorkatiny. Od vlakového nádrží procházíme k nevelkému centru s náměstím, kde v jeho středu stojí jeden z nejmohutnějších barokních zámků na Moravě a je dominantou tohoto města.

lupa

O jeho stavbu se zasloužily tři generace rodu Kouniců, zámek je místem kde v roce 1805 se v jeho blízkosti odehrála bitva u Slavkova - známá jako bitva tří císařů. Koncem 16. století byl na starších základech vybudován 4 křídlý renesanční zámek s arkádami a hranolovou věží. Koncem 17. století je přestaven spolu s úpravou větší části města a novým farním kostelem, pak byl zámek ještě upravován za panovníků dalších Kouniců. Po smrti posledního Kounice - majetek přešel do vlastnictví rodu Palffyů. Po 2. sv. válce je zámek majetkem státu, dnes majetkem města Slavkova u Brna, od roku 2008 se stal zámek Národní kulturní památkou.

lupa

Zámek leží na okraji francouzské zahrady a anglického parku s bazény a plastikami. Prohlídka zámku seznamuje návštěvníky s reprezentačními prostorami kounicovské rezidence s dobovým mobiliářem, také si prohlédnou obrazové sbírky rodu Kouniců. Sál předků představuje portréty nejvýznamnějších majitelů zámku. Stejně tak je zajímavý i historický sál, Kaple sv. Kříže a další prostory.

lupa

Součástí bydlení šlechty je i Květinový salonek, renes. gobelín, knihovna, zaujala nás i zbrojnice se sbírkou zbraní a zbroje, dámy jistě zaujme Sál módy. Je zde i Divadelní sál a jiné prostory. Prohlídkové okruhy jsou ve dvou patrech, součástí prohlídky jsou také hospodářské místnosti v podzemí, mučírna, lapidárium kamenných artefaktů.

lupa

Kdo má rád tajemno, jistě se vypraví na prohlídku zámeckého podzení, kde se ve dvou patrech seznámí s expozicí o historii města Slavkova s kostýmovými figurínami nejvýznamnějších postav zámecké a městské historie a řemeslnických cechů, součástí je i prohlídka hospodářského zázemí / pekárna, mučírna /.

Za čím jedeme?

lupa

Pod budovou zámku a nádvořím jsou tři patra sklepů, chodeb se schodišti. V 1. křídle předzámčí bývaly konírny, na 4. straně půlkruhového tříkřídlého zámku zaujme dekorativní plot s bránou. Celkem je v něm 115 komnat se štukovou a malířskou výzdobou, ale nejsou všechny zpřístupněny. Prohlédli jsme si i neméně zajímavou zahradu před zámkem, areál, který spolu s anglickým parkem, 4 velkými bazény s vodotrysky, 47 plastikami, vzácnými stromy obklopuje tento nádherný zámek ve Slavkově.

Po prohlídce všech těchto krás se vracíme přes náměstí k vlakovému nádraží. Odtud odjíždíme k dalšímu cíli našeho dnešního výletu do Bučovic.

Konec 1. části.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme měli sebou, při zpáteční cestě k vlaku jsme se se cestou stavili na náměstí na výbornou zmrzlinu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Slavkov je malé město. ale prohlídka zámku se zahradou a anglickým parkem je velkým zážitkem.

Ostatní informace

Vstupné na zámek: dospělý 110 kč - Historické sály

dospělý 80 kč - podzemí

dospělý 170 kč - expozice Historic. sály a Historic. salonky - dohromady

V minulosti se zde natáčel seriál Červený bedrník.

lupa

Na zámku probíhají i svatební obřady - pod širým nebem, v atraktivním Zámeckém parku ve francouzské zahradě v anglickém stylu, na nově zrekonstruovaném nádvoří i v interiéru zámku - v Divadelním a Rubensově sále, v Historickém sále nebo Kapli sv. Kříže.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Slavkov u Brna
(vzdálenost od místa: 2.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Návštěva Slavkova - I. den naší květnové minidovolené, 1. část

17.05.2013 23:00

Zvláštní, jak je paměť nespolehlivá. Připadá mi to, jakoby se jezírko s fontánou po létech zvětšilo. I park, přestože byl dřív též zajímavý, že by zkrásněl? Nebo jsou vaše fotografie tak perfektní?

11.05.2014 16:07
Jak vypadal park s jezírky dříve nevím, ale při naší návštěvě se nám moc líbil.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace