Naučná stezka Kuks - Betlém

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Braunův betlém - Hlava Garina
Braunův betlém - Hlava Garina
lupa

Dle názvu naučné stezky je vcelku jasné kam naše putování směřuje. Naším cílem je putování po cca 7 km dlouhém okruhu NS, která nám přináší poznání „barokního krajiny hraběte F. A. Sporcka“, zejména hospitalu Kuks a nedalekého Braunova betlému.

Za čím jedeme?

Hospital Kuks
Hospital Kuks
lupa

Začátek NS je umístěn v Kuksu k mostu přes Labe, od kterého se vydáme k monumentální budově hospitalu jehož vznik sahá do počátku 18. století. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí Kostel Nejsvětější Trojice, pod nímž se otevírá pochmurná Sporckova hrobka. V areálu můžeme navštívit Muzeum farmacie s barokní lékárnou, zahradu se sochami, lapidárium soch a expozici věnovanou řádu milosrdných bratří a řádu sv. Huberta. Od špitální zahrady pokračujeme k zastavení u poustevny sv. Františka a k vyhlídce na Sporckovo panství.

Poustevník Onufrius
Poustevník Onufrius
lupa

Zde jsme již na okraji Nového lesa, kde nás čeká poznání úžasné práce mistra Matyáše Bernarda Brauna, který zde v letech 1718 - 1732, na popud hraběte Františka Antonína Sporcka, vytvořil krásné dílo, dnes známé jako Braunův betlém. O významu tohoto díla svědčí i zápis do seznamu 100 nejohroženějších památek světa. Z původního počtu 26 plastik se do dnešních dnů dochovalo pouze 10 ks, na osudu zbývajících děl se, v letech 1781 - 1787, podepsala stavba barokní vojenské pevnosti v Josefově, stavební kámen byl těžen právě v těchto místech. Některé sochy byly zachráněny před zničením přemístěním do špitální zahrady v areálu hospitalu Kuks. Do dnešních dnů se tedy dochovala tato díla: skála, kde údajně býval obraz malovaný Petrem Brandlem Útěk sv. Rodiny do Egypta, poustevníci Jan Garinus a Onufius, sv. Jan Křtitel, Máří Magdaléna, Vidění sv. Huberta, reliéfy Narození Krista, Klanění pastýřů a Příchod tří králů, které tvoří vlastní Betlém, Kristus a Samaritánka u studny Jakobovy, kamenné sedátko s knihou jako pozůstatek poustevny sv. Pavla na němž údajně sedával mistr Braun.

Máří Magdaléna
Máří Magdaléna
lupa

Návštěvou Braunova betlému jsme poznali nejkrásnější část NS a cestou, kterou jsme přišli se můžeme i vrátit. My však budeme pokračovat dále. Od betlému sestoupíme nad obec Žíreč, kde je u kaple sv. Odilona zastavení č. 11. Podél lesa se dostaneme k bývalé kapli Nalezení sv. Kříže a dále k rozcestí, od kterého sestupujeme k obci Stanovice. Cestu z Žírče do Stanovic si však můžeme zkrátit mimo trasu NS neznačenou stezkou podél nové Křížové cesty 21. století (příběh utrpení a nadějí člověka). Od bývalého Sporckova mlýna ve Stanovicích pokračujeme po levém břehu Labe do obce Kuks.

studna Jákobova
studna Jákobova
lupa

Na trase NS je celkem 13 zastavení a informačních panelů, umístěny jsou v těchto místech. 1. Kuks most, 2. Špitální zahrada, 3. Místo poustevny sv. Františka, 4. Vyhlídka na Sporckovo panství, 5. Nový les, 6. Rozcestí, 7. Poustevna sv. Antonína, Pramen a fontány, 8. Betlém, 9. Hranice Sporckova panství, 10. Betlém parkoviště, 11. Kaple sv. Odilona, 12. místo bývalé kaple Nalezení sv. Kříže, 13. Sousoší ve Stanovicích.

Trasa Naučné stezky Kuks - Betlém je i s převýšením vyznačena zde: http://www.turistika.cz/trasy/trasa-naucna-stezka-kuks-betlem

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

cesta od Stanovic ke Křížové cestě 21. století
cesta od Stanovic ke Křížové cestě 21. století
lupa

V obci Kuks je možno navštívit klasickou hospodu - Hostinec u Prďoly, viz: http://www.uprdoly.wz.cz/ V nedalekém Dvoře Králové zve k posezení stylová restaurace Středověká krčma - Starý pivovar, viz: http://www.stary-pivovar.com/ Vzhledem k tomu, že délka výletu je 2-3 hodiny tak sváču a něco k pití je nutno mít s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Braunovo sedátko
Braunovo sedátko
lupa

Nejen poznání areálu Hospitalu Kuks a Braunova betlému je povznášející, ale celkově se jedná krásný pěší výšlap doplněný i krásnými výhledy na Krkonoše a Podkrkonoší. Cesta je vhodná i pro cyklisty, v některým místech jsou však prudčí stoupání a horší lesní terén, ale s horským kolem to dáme..wink

Ostatní informace

Kuks - domky řemeslníků
Kuks - domky řemeslníků
lupa

Parkoviště v obci Kuks jsou placená. Neplacené parkoviště je nad obcí Žíreč při vstupu do lesa k Braunovu betlému. Od parkoviště ke kraji Betlému je stezka asfaltová, tak i s kočárkem není problém.Další informace

Hodnocení:
1764. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kuks
(vzdálenost od místa: 0.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Kuks - Betlém

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace